۸ مورد كه بايد در مورد سطح انرژی بدن خود بدانيد

شايد بسياري از شما با مسئله سطح انرژی بدن مشكل داشته باشيد. شايد شما هم از آن دسته از آدمها هستيدكه از صبح تا شب به اين طرف و آن طرف مي رويد و صرفا با عزم كردن جزم خود و كافئين است كه توان ادامه را داريد. اما نبايد اين گونه باشد. حقيقت اين است كه با كمي تغييرات جزئي مي توانيد اين وضع را تا حد زيادي تغيير دهيد. به همين دليل راهنماي كامل “انرژي در كل روز” را در ادامه برايتان ارائه داده ايم.

سطح انرزی بدن شما

در زير راهكارهاي ثابت شده اي ارائه شده است كه در حالي كه به سختي در فهرست كارهايي كه بايد در طول روز انجام بدهيد پيش مي رويد قدرت شما را حفظ مي كند. همچنين به شما منابع تخليه كننده انرژي را نشان خواهيم داد كه برايتان تعجب آور خواهد بود (رسانه هاي گروهي، منظور ما شماها هستيد)- و مي گوييم كه چگونه مي توانيد مانع از دزديده شدن انرژيتان توسط آنها شويد.

موارد کمک کننده سطح انرژی بدن

تحقيقات نشان داده اند كه اسپري هاي بيني استروئيدي (مثل Nasacort و Flonase) كه بدون نياز به نسخه در داروخانه ها فروخته مي شوند براي كساني كه مشكل حساسيتهاي فصلي دارند به صورت موثري گرفتگي مسير تنفسي را تسكين داده و كيفيت زندگي را بهبود مي بخشند (از جمله مسائل مربوط به خواب و خستگي مفرط). استفاده يك دوز روزانه از آنتي هيستامين OTC nonsedating پيشنهاد ميشود. اين داروها مانع از عملكرد هيستامين ميشود. هيستامين عامل بروز علائم آزار دهنده در بيني است. براي گرفتن نتيجه بهتر، خوب است درمان را دو هفته قبل از شروع فصل عطسه و آبريزش شروع كنيد.

موارد خفيف را اغلب مي توان با اصلاحاتي در سب زندگي مثل كم كردن وزن و اجتناب از حوردن الكل قبل از خواب اصلاح كرد. در موارد متوسط و يا شديد افراد نياز به دستگاه فشار مثبت مداوم مسير هوا (CPAP) دارند كه مداوما جرياني از هوا را وارد مسير تنفسي كرده و اين مجرا را باز نگه مي دارد.

ورزش بهترين نيرو دهنده است.

يك جلسه ورزش و عرق ريختن براي بالابردن جذبه شخصي شما عالي است حتي اگر احساس مي كنيد حس و حال اين كار را نداريد. زماني كه ورزش مي كنيد، هورمون هايي نظير آدرنالين در بدن شما ترشح ميشود. اين هورمون در واقع به بدن ما مي گويد كه درد و خستگي را ناديده گرفته و در عين حال جريان خون به ماهيچه هاي بزرگ را بهبود مي دهد.

در نتيجه، يك ورزش مي تواند انرژي بيش از آنچه كه از قبل داشته ايد بدهد- تاثيري كه مي تواند چندين ساعت باقي بماند. و اين كار نياز به زمان زيادي هم ندارد. در تحقيقي افراد سالمي كه فعاليت بدني نداشتند را مجبور كردند سه روز در هفته براي مدت ۲۰ دقيقه در روز با شدت متوسط و يا حتي پايين وزرش نموده و آن را بررسي كردند. در پايان ۶ ماه، سطح انرژي آنها ۲۰ درصد بالاتر از گروه كنترلي بود كه ورزش نكرده بودند.

به ياد داشته باشيد: ايده اين است كه وقتي از باشگاه ورزشي بيرون مي آييد سطح انرژی بدن شما بيشتر است نه اينكه انرژي از دست داده و خسته باشيد. اگر فكر مي كنيد پس از كار كردن با تردميل خسته هستيد اين نشانه اي از اين است كه شما بايد ميزان اين فعاليت را براي بار ديگر دفعه بعد كمتر كنيد.

آيا ويتامين D به ميزان كافي مصرف مي كنيد؟

تحقيقات نشان مي دهد كه اين ويتامين كليدی در شارژ نگه داشتن ما نقش مهمي دارد. متخصصان بر اين بارو هستند كه ويتامين D به تنظيم ترشح انسولين و متابوليسم كمك مي كند كه هر دو بر سطح انرژي تاثير مي گذارند. اين ماده مغذي همچنين سبب داشتن حس و حال بهتري ميشود (نياز به گفتن نيست كه مزاياي ديگري نيز براي سلامتي دارد). اگر هميشه خود را خسته احساس مي كنيد، مخصوصا در زمستان، مي توانيد از پزشك خود بخواهيد سطح ويتامين D را در بدن شما بررسي نمايد.از آنجايي كه جذب اين ماده از غذا به ميزان كافي كار سختي است (منابع غذايي عبارتند از ماهي چرب، تخم مرغ، و شير غني شده)، بنابراين پيشنهاد ميشود كه از مكمل استفاده شود.

همچنین بخوانید: خواص کره مغزیجات برای سلامت

چگونه از اینستاگرام استفاده كنيم كه سبب افزايش انرژي ما شود و نه كاهش؟

دو دليل وجود دارد كه رسانه های گروهي مكنده انرژي باشند: از يك طرف شما به عكس هايي كه ديگران از خود گرفته اند نگاه كرده و احساس افسردگي مي كنيد چون به نظر زندگي شما اين قدر خوب نمي آيد. اما از طرف ديگر، هر چيزي كه منفي است در ذهن معمولا در مورد آن بزرگنمايي و اغراق ميشود. هيچ كدام خوب نيست. در واقع تخقيقات نشان مي دهد كه رابطه مستقيمي بين زماني كه در رسانه هاي گروهي صرف ميشود و احتمال افسردگي وجود دارد.

آيا براي قطع دسترسي از اینستاگرام آمادگي لازم را نداريد؟ سعي كنيد دوستان مجازي خود را محدود و بيشتر با دوستان حقيقي تان در تماس باشيد. زماني كه فردي را نمي شناسيد، بيشتر احتمال سوء تفاهم و يا ناراحت شدن از حرفهاي او برايتان وجود دارد. اما استفاده از رسانه هاي گروهي براي تماس برقرار كردن با دوستان قديمي مي تواند تاثيري متقابل داشته و به شما انرژي بدهد.

براي تامين سوخت بدن غذا بخوريد

براي بهبود سطح انرژی بدن خود، اين نسخه را امتحان كنيد: تا حد ممكن پروتئين گياهي را جايگزين پروتئين حيواني نمائيد. گياهان سبب تغذيه باكتريهاي خوب در روده شده و به بهبود سيستم ايمني و در نتيجه سلامت شما كمك مي نمايد. آنها همچنين سبب بهبود حالات كلي روحي شما مي شوند. تحقيقات نشان داده است افرادي كه براي مدت ۱۸ هفته از يك برنامه تغذيه گياهي استفاده كرده اند شاهد افزايش در بازدهي خود بوده اند. در زير نمونه اي از يك منو براي ايده گرفتن شما ارائه شده است:

صبحانه: يك اسموتي توت فرنگي. يك دوم فنجان توت فرنگي را با يك اسكپ آواكادو و ۴/۳ فنجان شير سويا مخلوط كنيد. اين شيك حاوي مقادير بسياري فيبر و پروتئين براي تثبيت قند خون شما تا زمان نهار است.

نهار: عدسي و سالاد كلم. عدس و كلم يك تركيب بسيار مقوي است كه هم حاوي پروتئين، فيبر، آهن پتاسيم، روي، فولات و هم خيلي چيزهاي ديگر است.

عصرانه: ميوه و آجيل. اين تركيب توازن خوبي از كربوهيدراتها، پروتئين و چربي دارد كه به حفظ توان شما در مابقي روز كمك مي كند.

شام: ساندويچ هاي گياهي. كلم خرد شده و پنير را با لوبياي پخته، گوجه فرنگي ریز شده، آواكادو و سالسا تركيب و آن را در نان لواش بپيچيد. اين شام سبكي است كه تداخلي هم با خواب نمي تواند داشته باشد.

افزايش دهنده هاي سريع سطح انرژی بدن

استراحت هاي كوتاه داشته باشيد. بلند شويد و بدن خود را بكشيد و يا يك ويدئوي خنده دار تماشا كنيد. در تحقيقي مشخص شده است افرادي كه در عرض ۵۰ دقيقه دو وقفه و استراحت كوتاه داشته اند بهتر از كساني كه يكسره كار كرده اند بازدهي داشته اند.

يك پياده روي سريع داشته باشيد. در يك تحقيق مشخص شده است كه يك پيده روي سريع ۱۰ دقيقه اي مي تواند تاثير تجديد كننده نيرو و ارتقاء دهنده سطح انرژی بدن براي حداقل دو ساعت داشته باشد.

آدامس بجويد. در تحقيقي مشخص شد كه اين حقه سبب افزايش هشياري و بهبود تمركز ميشود و دليلش احتمالا اين است كه جويدن سبب افزايش جريان خون ميشود.

چه زماني خستگي نشان از يك مشكل است ؟                              

گاهي احساس خستگي به مشكلي تبديل ميشود كه با چرت زدن از بين نمي رود. در زير چند احتمال ممكن پزشكي براي از دست دادن انرژي آورده شده است:

كم خوني:

اين مشكل كه در زنان رايج تر است به اين معنا است كه شما به ميزان كافي گلبول قرمز خون براي حمل اكسيژن كافي براي بافتهايتان نداريد. اگر آزمايش خون نشان دهد كه كم خوني داريد شايد لازم باشد مكمل آهن مصرف نمائيد.

بيماري سلياک:

خستگي مفرط يكي از علائم اين بيماري جدي است كه در آن واكنش خود ايمني به گلوتن به روده كوچك آسيب مي رساند. اگر آزمايش خون به بيماري سلياك مشكوك بود نياز به نمونه برداري از روده كوچك براي تشخيص و تاييد بيماري داريد. تنها درمان تاييد شده رژيم غذايي فاقد گلوتن است.

كم كاري تيروئيد:

اگر بدن به ميزان لازم هورمون تيروئيد توليد نكند، به شما اين احساس دست مي دهد كه در تمام مدت هيچ انرژي نداريد. اين اختلال را مي توان با هورمونهاي مصنوعي درمان كرد.

بيماري قلبي:

در تحقيقي مشخص شد كه ۷۰ درصد از زناني كه از حملات قلبي رنج مي برند از يك ماه قبل احساس خستگي غير طبيعي دارند. اين بيماران اغلب مي گويند كه در سينه خود احساس خستگي مي كنند. پزشك بعد از يك بررسي كامل مي تواند يك برنامه درماني براي اين منظور تجويز نمايد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است