۵ نكته براي مواجه با شوره های پسوریازیس پوست سر

دايانا، خانومي مبتلا به آرتریت پسوریاتیک و پسوريازيس پوست سر مي گويد: من تجربه اي در يك سالن آرايشي داشتم كه هيچ گاه فراموش نمي كنم. آرايشگر به هر كسي كه از جلو اش رد ميشد چشمكي مي زد و شوره های پسوريازيس را در سرم به او نشان مي داد. او موهاي من را فقط با دستكش پلاستيكي كوتاه كرد و مرتبا ابزارهايش را با الكل ضدعفوني مي كرد.

دارو های مناسب برای شوره های پسوریازیس

دلم مي خواست بميرم و احساسي مثل اين براي من پايان دنيا بود. من ديگر چندين سال به آرايشگاه نرفتم. ديگر نمي توانستم اين اضطراب و يا خجالت داشتن اين بيماري را تحمل كنم.

برآورد شده است كه حداقل نيمي از مبتلايان به پسوريازيس در پوست سر خود دچار ضايعه ميشوند. علائم مي تواند از شوره سر تا فلس ها و پلاكهايي كه كل سر را پوشانده اند متفاوت باشد. در اغلب موارد پسوريازيس در سر سبب شوره هاي بسياري ميشود كه مي تواند ايجاد استرس كرده و به سختي مي توان آنها را پنهان كرد.

مبتلايان به پسوريازيس پوست سر ممكن است احساس اضطراب و يا حتي شرمساري نمايند مخصوصا زماني كه ديگران به اشتباه فكر مي كنند اين مشكل واگيردار است. مخصوصا رفتن به آرايشگاه مي تواند استرس زا باشد.

اما با نكات زير مي توانيد پسوريازيس را كنترل كرده و با اين پوسته هاي سرسخت مبارزه نماييد. در زير پنج نكته ساده آورده شده است.

۱- آرايشگري پيدا كنيد كه مشكل و نگراني شما را درك نمايد

زماني كه از آرايشگر نوبت مي گيريد از قبل او را در جريان مشكل خود و نگراني هايي كه در اين رابطه داريد قرار دهيد.

دايانا مي گويد: زماني كه جسارت رفتن به يك آرايشگاه جديد را پيدا كردم، با هر بار شانه زدن موهايم احساس مي كردم دلم به هم مي ريزد. من سعي مي كنم مشكلم را برايشان توضيح دهم و از اين كه مبتلا به پسوريازيس هستم از آنها عذرخواهي مي كنم. من احساس استرس دارم چون نمي دانم آرايشگر در مورد من چه فكر مي كند و يا چه مي گويد.

اگر احساس مي كنيد آرايشگر در آرايش موهاي شما ترديد دارد به جاي ديگري برويد تا زماني كه توجه و يا نتيجه اي را كه شايسته آن هستيد را دريافت داريد.

برخي از سالن ها تجربه بيشتري در برخورد با افرادي كه دچار مشكلات پوست و مو هستند دارند. چنين آرايشگراني شرايط شما را بهتر درك كرده و تجربه و دانش بيشتري در برخورد با افرادي مثل شما دارند.

۲- يك درمان غير موضعي شوره های پسوریازیس را امتحان كنيد

اگر از درمانهاي موضعي كه خيلي كثيف كاري دارند براي درمان پوسته هاي سر حاصل از پسوريازيس خسته شده ايد، از متخصص خود در مورد ديگر گزينه هاي درماني مثل ليزر درماني سوال كنيد.

در فوتوتراپي، پسوريازيس با قرار دادن پوست در معرض نور ماوراي بنفش درمان ميشود كه رشد سلولهاي پوست را كند مي كند. اين كار را مي توانيد در مطب دكتر متخصص خود انجام دهيد و يا حتي از يك متخصص بخواهيد كه اين كار را در خانه تان انجام دهد. اغلب از درمان هاي نوري در تركيب با دارو درماني استفاده ميشود.

يك گزينه ديگر درمان با ليزر است كه در آن از ابزاري كه با نام  ليزر اگزايمر شناخته ميشود براي اعمال نور ماوراي بنفش و هدايت آن به پوست استفاده ميشود. نشان داده شده است كه ليزر درماني در كاهش پلاكها و قرمزي پوست در زناني كه مدت مديدي مبتلا به پسوريازيس پوست سر بوده اند و تحت درمانها موضعي بسيار قرار داشته اند موثر بوده است. محققان همچنين متوجه شده اند كه ليزر را بهتر ميتوان براي درمان مناطقي خاص از پوست كه دچار پسوريازيس هستند هدايت كرد.

همچنین بخوانید: بیماری های پوستي رايج در ميان بزرگسالان

۳- از يك محصول جديد بهداشتي براي پوست سر خود استفاده كنيد

براي كساني كه پوست خشك دارند شامپوهاي ضدشوره كه بدون نياز به نسخه در داروخانه ها فروخته ميشوند مي تواند موثر باشد. اما براي افرادي كه مبتلا به پسوريازيس پوست سر هستند، حتي يك شامپوي خفيف و يا نرم كننده هم مي تواند سبب بدتر شدن و يا عود كردن بيماري شود.

حتي با شامپو زدن هم پوسته هاي سر به راحتي از بين نمي روند. سعي كنيد يك پاك كننده عميق پوست سر بيابيد كه حاوي اسيد ساليسيليك باشد و قبل از شامپو زدن آن را به پوست هاي كف سر بماليد. پنج دقيقه صبر كنيد و سپس شامپو بزنيد. اگر مي خواهيد از پاك كننده هاي طبيعي استفاده كنيد، روغن زيتون و يا نارگيل را امتحان كنيد. آنها را بر روي پلاكهاي سر ماليده و ده دقيقه صبركنيد و سپس شامپو بزنيد.

براي تست كردن شامپو و يا ديگر محصولات بهداشتي مو، ابتدا آن را به انتهاي موهاي خود بزنيد و به تدريج به سمت ريشه موها و پوست سر بياييد اما به كف سر نزيد، يك سانت مانده به كف سر كار را متوقف كنيد.

شامپوهايي وجود دارند كه مخصوصا براي درمان علائم پسوريازيس پوست سر طراحي شده اند. اغلب آنها حاوي كول تار و يا اسيد ساليسيتيك هستند كه به عنوان يك لايه بردار عمل كرده و به برداشتن سلولهاي مرده پوست كمك مي كنند. اما اين شامپوها ممكن است سبب خشكي مو و پوست سر شوند. تركيبي از شامپو و نرم كننده و يا نرم كننده مخصوص پسوريازيس را براي حفظ رطوبت پوست و مو استفاده كنيد.

۴- پلاك شوره های پسوریازیس را دستكاري نكنيد.

اجتناب از دستكاري كردن پلاكهاي بدنما و ناراحت كننده و يا پوستهاي مرده كار سختي است. اما خراشيدن و دستكاري كردن آنها  فقط سبب خارش بيشتر پوست شده و سبب تحريك و عود كردن آنها در جاهاي ديگر سر گردد.

به جاي آن موارد زير را امتحان كنيد:

  • پمادهايي مثل كرم هيدروكورتيزون و يا لوسيون كالامين كه بدون نياز به نسخه فروخته ميشوند و در موارد خارش خفيف مي توانند كمك كننده باشند. اول آنها را روي مساحت كمي از پوست امتحان كنيد.
  • يك لوسيون و يا نرم كننده حاوي ساليسيتيك يا اسيد لاكتيك كه مي تواند مانع از ترك خوردن پلاكها شود.
  • براي پسوريازيس پوست سر در قسمتهايي كه با مو پوشيده نشده است، از لوسيونها و يا كرمهاي مرطوب كننده استفاده نماييد.

۵- خود را به صورت هوشمندانه مجهز كنيد

اگر مبتلا به شوره های پسوريازيس پوست سر هستيد، ايجاد تعدادي پلاك و  فلس و پوسته كف سر اجتناب ناپذير است. پوشاندن آنها به شيوه اي زيركانه به طوري كه خيلي نمايان نباشند مي تواند از احساس اضطراب شما بكاهد.

به جاي رنگ مشكي و سرمه اي از رنگهاي روشن استفاده كنيد تا پلاكها كمتر قابل مشاهده باشند. يك روسري رنگ روشن در اطراف سر و گردن مي تواند به استتار كردن و پوشاندن آنها كمك نمايد.

مقاله مرتبط: ۱۰ باور نادرست در مورد ريزش مو در زنان

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است