عادات سالم استفاده از رسانه های اجتماعی

فناوری نحوه تقابل ما با یکدیگر را تغییر داده است. استفاده از رسانه های اجتماعی میتواند با زدن یک کلیک افراد را به هم نزدیک کند. این کار کمک می کند که احساس حمایت اجتماعی بیشتری داشته باشید. اما برای برخی دیگر همین رسانه ها می تواند سبب انزوا و افسردگی شود.

نحوه استفاده از آنها تا چه حد اهمیّت دارد

محققان در حال بررسی نحوه تاثیر گذاری رسانه های اجتماعی بر سلامت روان هستند. آنها می دانند که اینکه با چه کسانی به صورت آنلاین ارتباط برقرار می کنید و یا چه چیزی در اینترنت پیدا می کنید می توانند در تاثیرگذاری مثبت یا منفی تفاوت ایجاد کنند.

اهمیت استفاده درست از رسانه های اجتماعی

از زمان خود عاقلانه استفاده کنید

اتصال به رسانه های اجتماعی می تواند به پرت کردن زیاد حواس شما منجر شود. ارتباط فعّالانه با دیگر به صورت آنلاین می تواند به ایجاد حمایت اجتماعی برای شما کمک کند- چه به صورت آنلاین چه به صورت آفلاین. اما صرف ساعات زیاد برای پرسه زدن منفعلانه در محتواهای ناراحت کننده می تواند شما را به افکار و احساسات منفی سوق دهد.

افزایش استفاده از رسانه های اجتماعی سبب علائمی نظیر افسردگی، اضطراب و استرس میشود. اما همیشه مشخص نیست که اول کدامیک اتفاق می آید: آنلاین بودن سبب علائم میشود و یا علائم سبب میشوند که فرد به ارتباط آنلاین بیشتر روی بیاورد.

افسردگی و اضطراب سبب انزواطلبی می شوند. زمان صرف بیشتر برای ارتباطات آنلاین می تواند نشانه ای باشد از اینکه شما دارید از دیگران دوری می کنید.

مطالعات همچنین نشان می دهند که برخی از فعالیتهای آنلاین می توانند سلامت روان را بدتر کنند. تماشای منفعلانه کارهایی که دیگران به صورت آنلاین انجام می ­دهند می تواند به شما بیشتر احساس انزوا بدهد. ممکن است فکر کنید فراموش شده یا کنار گذاشته شده اید. یا شاید سبب شود فکر کنید که دیگران نسبت به شما زندگی بهتری دارند.

آنچه که روی آن کلیک می کنید بر آنچه که در ادامه می بینید تاثیر می گذارد. اگر بر روی چیزهایی کلیک کنید که شما را می رنجاند احتمال اینکه بعدا دوباره آنها را ببینید بیشتر است. گشت و گذار مداوم در محتواهای آزار دهنده می تواند استرس و اضطراب شما را افزایش دهد.

نوجوانان مخصوصا در خطر تاثیرپذیری از رسانه های اجتماعی هستند. مطالعات نشان داده اند که رابطه ای میان الگوهای مصرف نوجوانان از رسانه های اجتماعی و مشکلات سلامت روان وجود دارد.

تاثیرات استفاده نادرست از رسانه های اجتماعی

در طول ده سال گذشته استفاده از رسانه های اجتماعی و تلفن های هوشمند و زندگی آنلاین نوجوانان رو به افزایش بوده است. نرخ افسردگی و خودکشی نوجوانان نیز در طول ده سال گذشته افزایش داشته است. محققان به دنبال بررسی نقش رسانه های اجتماعی در این افزایش هستند.

مطالعات نشان داده اند که استفاده از رسانه های دیجیتالی به تنهایی نمی تواند مسئول این افزایش در نرخ افسردگی و اضطراب بوده باشد. فاکتورهای دیگری نیز باید در این زمینه نقش داشته باشند. نیاز به تحقیقات بیشتر برای پی بردن به این فاکتورها وجود دارد.

آنچه که بیشتر از همه اهمیّت دارد این است که چگونه نوجوانان از رسانه اجتماعی استفاده می کنند و چگونه زمان آنلاین بودن آنها بر شبکه ها و فعالیتهای اجتماعی آفلاین شان تاثیر می گذارد.

به بیان دیگر، زمان آنلاین سبب کاهش زمانی میشود که با دیگران می گذرانید، فعالیّت فیریکی دارید و یا به سرگرمی های خود می رسید. این فعالیّتها همان کارهایی هستند که به حفظ سلامت روان شما کمک می کنند. 

محتاطانه به اینترنت متصل شوید

شما در ارتباطات آنلاین می توانید افراد و جوامع متفاوت بیشماری را بیابید. این مسأله مخصوصا برای نوجوانانی مصداق دارد که هویت های به حاشیه کشیده شده ای دارند. شاید آنها جوامع و ارتباطاتی را به صورت آنلاین بیابند که نتواند در زندگی روزمره خود بیابند.

اما دنیای دیجیتال همچنین می تواند شما را در معرض رفتارهای مضر برای سلامت قرار دهند. نوشیدن بیش از اندازه الکل، سوء مصرف مواد و اختلالات خورد و خوارک گاهی به صورت گمراه کننده به صورت کاری عادی که همه انجامش می دهند و یا دوست دارند انجام دهند نشان داده میشوند.

افراد همچنین می توانند تبلیغات را در مورد مصرف تنباکو، مصرف ماری­جوآنا و نوشیدن الکل به صورت آنلاین ببینند. محققان تاثیرات تبلیغات بر مصرف مواد توسط نوجوانان را بررسی می­کنند. تحققات نشان داده اند که حتی دیدن منفعلانه محتوای تبلیغات تنباکو به صورت آنلاین احتمال استفاده از فرآورده های تنباکو را افزایش می دهد. گرایشات مشابه­ای برای الکل و ماری جوآنا گزارش شده است.

نگرانی ها

نگرانی ما این است که رسانه های اجتماعی می توانند رفتارهای سوء مصرف مواد را طبیعی جلوه دهند. این مساله می تواند هم نوجوانان و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار دهد.

ما پیامهای زیادی به صورت آنلاین در مورد فرهنگ استفاده الکل توسط مادران در پایان روز به عنوان یک استراحت می بینیم. این پیام ها الکل را به خود مراقبتی منفعلانه ربط می دهند. اما استفاده از الکل برای مدیریت استرس یک راهکار سازگاری سالم نیست. در سالهای اخیر، مقدار مصرف الکل در زنان نسبت به مردان رشد بیشتری داشته است.

محققان به دنبال راههایی برای ارائه اطلاعات در مورد ریسک سوء مصرف مواد در رسانه های اجتماعی هستند. آنها همچنین به دنبال بررسی این مطلب هستند که چگونه می توان اطلاعات درمانی با کیفیت را در اختیار افرادی قرار داد که در مورد مسائل مربوط به بهداشت روان و سوء مصرف مواد به صورت آنلاین صحبت می کنند.

درخواست کمک کنید

رسانه اجتماعی می تواند ابزاری برای بهبود سلامت روان شما باشد. شما می توانید برای اطلاعاتی در مورد سلامتی، شنیدن تجربیات دیگران و یا یافتن گزینه های درمانی جستجو کنید.

ما متوجه شده ایم که رسانه های اجتماعی می توانند برای افرادی که احساس می­کنند در صورت مراجعه حضوری برای درمان به آنها انگ زده می­شود مفید باشد. به علاوه، رسانه ­های اجتماعی می­توانند به افرادی که کنجکاو و یا آماده مشارکت در درمان هستند امّا در ابتدا دوست دارند توصیه­ هایی به صورت آنلاین از هم­رده های خود دریافت کنند مفید باشد.

پزشکان به دنبال بررسی این مسئله هستند که چه چیزی مانع از رفتن به دنبال درمان برای افرادی می­شود که دچار علائم افسردگی هستند. آنها دریافتند که بسیاری از افراد نگران این هستند که به آنها انگ زده شود. برخی نیز برای پرداخت هزینه درمان یا دسترسی به پزشک دچار مشکل هستند.

راه های استفاده سالم

محققان به دنبال راه­ هایی برای کاهش این موانع از طریق رسانه ­های اجتماعی هستند. آنها ابزارهایی برای شناسایی پست­هایی از رسانه­ های اجتماعی کرده­اند که می­توانند نشان دهند مثلاً فردی برای اختلال خورد و خوراک نیاز به درمان دارد. همچنین ابزارهایی درمانی برای مشکلاتی نظیر اختلالات خورد و خوراک ساخته شده ­اند. تیم­ های پزشکی در تلاش هستنند از طریق تبلیغات آنلاین نیز به نوجوانانی که نیاز به کمک دارند دسترسی پیدا کنند.

افراد می­توانند برای بهبود و برای سلامت روان حمایت­های زیادی از رسانه­ های اجتماعی دریافت دارند. اما اغلب مقادیر زیادی اطّلاعات گمراه کننده نیز می­توانند وجود داشته باشند.

به خاطر داشته باشید که نیازی نیست به تنهایی با مشکلات سلامت روان دست و پنجه نرم کنید. این سوء برداشت وجود دارد که خودمان  می­توانیم به تنهایی مشکلات مربوط به سلامت روانمان را خودمان حل کنیم و آنها آن قدر جدّی نیستند که نیاز به مراقبت پزشکی وجود داشته باشد. اماّ توجه داشته باشید که این یک سوء برداشت است و در چنین مواقعی در مراجعه به روانکاو و یا روان پزشک تردید نکنید.

سلامت روان و ارتباطات اجتماعی

انتخابهای عاقلانه

از سلامت روان خود محافظت کنید

مراقب بدن و روان خود باشید. یک برنامه ریزی مشخص داشته باشید، خوب بخورید، فعالیت فیزیکی و خواب با کیفیّت داشته باشید، سعی کنید آب بدن خود را حفط نمایید و زمانی را در بیرون از خانه سپری کنید.

بر روی روابط سالم سرمایه گذاری کنید. روابط اجتماعی یک تعدیل کننده قدرتمند استرس و منبعی عالی برای بهزیستی است. مرتباً با دیگران وقت بگذرانید چه به صورت رو در رو و یا مجازی.

با قصد و هدف و برنامه ریزی شده از رسانه های اجتماعی، بازیهای ویدئویی و دیگر فناوری ها استفاده نمایید. از خود بپرسید: چقدر مجاز هستم آنلاین باشم؟ آیا این کار من را از فعالیتهای فیزیکی آفلاین مثل ورزش کردن، دوست یابی، مطالعه و یا خوابیدن باز می دارد؟ چه محتواهایی را می توانم ببینم و این محتواها چه حسی به من می دهد؟

مدیریت استرس و دیگر مشکلات عاطفی را بیاموزید. سعی کنید شرایطی را که به لحاظ عاطفی چالش برانگیز هستند شناسایی کرده و از راهکارهای درستی برای مدیریت این احساسات استفاده کنید.

درخواست کمک کنید. یک فرد مورد اعتماد پیدا کرده و در مورد شرایط استرس با او صحبت کنید. اگر سعی دارید احساسات منفی خود را مدیریت کنید بهتر است به یک پزشک، مشاور یا فردی مورد اطمینان مراجعه کنید.

مقاله مرتبط: مقصرین اصلی عدم تمرکز

1 نظر

به گفتگو بپوندید و نظر خود را به ما بگویید.

Reza Asadi
2023-05-29 در 16:14

من به تجربه دیده ام اینکه اول صبح و آخر شب با شبکه های اجتماعی کار نکنم، خیلی حالم بهتر است و کمتر دچار اختلال خواب و همچنین اضطراب در طول روز می شوم.

نظری دهید

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است