عصاره رزماری چه تاثیری بر روی رشد موها دارد؟

رزماری گیاهی است که در آشپزی و درمان استفاده می­شود. این گیاه ساقه­ دار چند ساله بومی منطقه مدیترانه است که قرن­ها است مصرف غذایی و درمانی دارد. رزماری همانند نعنا، دارچین و اُرگانو به صورت متداول به شکل عصاره یافت می­شود. عصاره­ ای بسیار متراکم بوده و از تقطیر ترکیبات فرّار گیاه بدست می­آیند. از آنها در آشپزی، محصولات بهداشتی، آرایشی، دارویی و اهداف دیگر استفاده می­شود. در این مقاله به بررسی تاثیر رزماری در رشد مو ها میپردازیم…

رزماری گیاهی است که در آشپزی و درمان استفاده می­شود.

عصاره رزماری و مو

عصاره رزماری یکی از انواع متداول عصاره است که می­توانید آن را خریداری کرده و به عنوان یک درمان خانگی از آن استفاده نمایید. خواص این عصاره طیف وسیعی از مزایایی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی تا ارتقاء دهنده حافظه و غیره دارد.

در سالهای اخیر، این ادعا وجود داشته است که این عصاره برای رشد مو فوق­العاده است. برخی باور دارند که این عصاره حتی می­تواند مانع از ریزش مو شود که برگرفته از فرهنگ­های مدیترانه­ای است که شواهد نشان می­دهد صدها سال است که از رزماری در شستشوی مو برای بهبود رشد آن استفاده می­کنند.

آیا عصاره رزماری می­توان ریزش مو را درمان کند؟

این ایده که عصاره رزماری رشد مو را تحریک می­کند از مزایایی اساسی گرفته شده است که رزماری برای سلامت دارد. گفته می­شود که عصاره این گیاه:

  • قابلیّت­های ضدالتهابی دارد
  • رشد اعصاب را ارتقاء می­دهد
  • جریان خون را بهبود می­بخشد

عصاره رزماری، همانند عصاره نعنا که از آن نیز برای رشد مو استفاده می­شود جریان خون را تقویت می­کند. در نتیجه، می­تواند مانع از کمبود عرضه خون به فولکول­ها و خشک شدن مو گردیده و نهایتاً جلوی ریزش مو را بگیرد.

عصاره رزماری علاوه بر تحریک رشد مو از آن برای پیشگیری از سفید شدن زودهنگام مو شوره مو نیز استفاده می­گردد. همچنین به از بین بردن خارش و خشکی پوسته سر کمک می­کند.

آیا مطالعات از این ادعا حمایت می­کند؟

بر اساس برخی از شواهد علمی، رزماری می­تواند برای بافت اعصاب مفید باشد. در یک تحقیق مشخص شد که کارنوسیک اسید، که ماده تشکیل دهنده فعاّل در این گیاه است، بافت عصب و آسیب­های وارد شده به آن را درمان می­کند.این توانایی در بهبود دادن پایانه­های عصبی می­تواند اعصاب را در پوسته سر را نیز توانمند کرده و به نوبه خود رشد مو را احیا نماید.

مطالعات اخیر نشان می­دهد که رزماری مستقیماً به حفاظت از شما در برابر ریزش مو کمک می­کند. در یک تحقیق آزمایشی در سال ۲۰۱۵ عصاره رزماری در مقابل ماینوکسیدیل با نام تجاری روگین مقایسه شده است. هر دو بر روی افراد مبتلا به ریزش موی آندروژنیک (طاسی الگوی مردانه یا زنانه) مقایسه شد.

نتایج نشان داد که عصاره رزماری دقیقاً می­تواند به اندازه ماینوکسیدیل مؤثر واقع شود. در طول این فرآیند، به کاهش عارضه جانبی خارش موفق­تر از مایندوکسیدیل کمک می­کند. در تحقیق دیگری بر روی عصاره برگهای رزماری نشان داد که این عصاره رشد مو را تحریک می­نماید. این اتّفاق زمانی می­افتد که محرک ریزش مو تستسترون باشد (مثلاً همان گونه که در طاسی الگویی هست). با این وجود، این تحقیق بر روی موشها انجام شد. دو بازبینی بالینی مجزا، یکی در سال ۲۰۱۰ و دیگری در سال ۲۰۱۱نیز قابلیّت رزماری را در رشد مو تآیید می­کند. در تحقیق اول رشد مجدد موفّق مو در افراد مبتلا به آلوپسی که از عصاره رزماری استفاده کرده بودند تأیید شد.

در تحقیق دوّم، عصاره رزماری به عنوان احیا کننده ریزش مو توصیف شده است. علّت آن تأثیر بهبود دهنده ­ای است که بر جریان خون دارد.

چگونه می­توانم از رزماری برای ریزش مو استفاده کنم؟

در زیر چند راه برای امتحان کردن عصاره رزماری به عنوان احیا کننده­ و ضخیم کننده­ی مو استفاده شده است. برای شروع هر یک از این درمان­ها را یک یا دو بار در هفته امتحان نمایید. اگر در استفاده از آنها احساس ناراحتی نداشتید می­توانید هر وقت خواستید تعداد دفعات مصرف را افزایش دهید.

۱- مستقیماً کف سرتان را با آن ماساژ دهید

۵ قطره عصاره رزماری را با یک قاشق مرباخوری روغن حامل (مثل روغن جوجوبا یا روغن نارگیل) ترکیب کنید، بعد از دوش گرفتن یا حمام کردن با آن سر را به صورت متوازن ماساژ دهید. می­توانید آن را آبکشی بکنید یا نکنید- اگر آبکشی می­کنید اجازه دهید برای حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه بر روی سرتان بماند.

۲- آن را با شامپوی خود ترکیب کنید

آن را همچنین می­توان همراه با لوسین­ها، کرم­ها یا نرم کننده­ها نیز استفاده کرد. استفاده از آن به این شیوه ایمن است. مقدار آن خیلی زیاد نباید باشد. در هر اُنس از محصول بهداشتی ۵ قطره عصاره کافی است. بعد از آن، از محصول به صورت معمول استفاده کنید. حتی می­توانید زمانی که محصول را کف دستتان می­ریزید که از آن استفاده کنید ۲ تا ۳ قطره عصاره به صورت مستقیم با آن ترکیب کنید.

۳ به شامپوی دست­ساز خود بیافزایید

برای پایه شامپو دستورهای زیادی در اینترنت وجود دارد. شمار می­توانید برای افزودن مزایای بهداشتی و زیبایی این عصاره را به شامپوی دست ­ساز خود بیافزایید. این شامپو می­تواند ترکیبی باشد از جوش شیرین،  روغن نارگیل، عصاره­ها و هر روغن ممکن  دیگری.

همچنین بخوانید: ۱۰ باور نادرست در مورد ريزش مو در زنان

نکاتی که باید قبل از استفاده از رزماری بدانید

از تماس عصاره رزماری با چشم اجتناب کنید. اگر تماس اتّفاق اُفتاد، سریعاً چشم­های خود را با آب سرد بشویید. به همین صورت، محتاط باشید مقدار زیادی از آن بر روی کف سرتان استفاده نکنید. عصاره رزماری می­تواند سبب ایجاد حساسیت و تحریک پوست کف سر شود. ممکن است ایجاد ناراحتی کند امّا آسیبی به سلامتتان نمی­رساند. برای اجتناب از تحریک پوست، آن را با قبل از مصرف با یک روغن حامل یا محصولی دیگر رقیق کنید. در مورد اینکه استفاده از آن در زمان بارداری یا شیردهی ایمن است یا خیر هنوز تحقیقات زیادی صورت نگرفته است. اگرچه استفاده از عصاره رزماری برای ریزش مو صرفاً به صورت موضعی مورد استفاده قرار می­گیرد اما احتیاط کنید- تأثیرات آن در این رابطه هنوز ناشناخته است.

حرف آخر

از رزماری توسّط بسیاری از افراد برای بهبود موفّقیت ­آمیز رشد مو استفاده شده است. استفاده از عصاره رزماری نیز می­تواند به همین اندازه مؤثر باشد.

علم و تجربیات شخصی هر دو با هم قویاً بیان می­دارند که عصاره رزماری از شما در برابر ریزش مو محافظت می­نماید مخصوصاً در برابر ریزشی که به طاسی الگوی مردانه یا زنانه مربوط می­شود. حتی می­تواند برای آلوپسی نیز مفید باشد. عصاره زرماری یک درمان خانگی ساده است که به راحتی می­توانید از آن استفاده کنید و حتّی می­تواند با محصولات تجاری قابل رقابت باشد. به علاوه، اگر درست استفاده شود کاملاً ایمن بوده و عوارض جانبی خیلی کمی دارد.

مطلب مرتبط: چگونه مو و ناخن های سالم تری داشته باشيم؟

افکار خود را به اشتراک گذارید

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است