۱۰ دلیل برای سحر خیر بودن؛ چرا باید سحرخیز باشیم؟

گفته میشود اگر سحرخیز باشیم حتماً کامروا می‌شویم. این موضوع فقط در مورد صبح زود بیدار شدن نیست. اگرچه فقط اینکه فقط شما صبح زود بیدار شوید، متوجه می‌شوید چه مقدار زمان اضافه‌ای در طول روز دارید و تنها همین مورد می‌تواند به پیشرفت شما منجر شود. اما این همه ماجرا نیست. با ادامه این مقاله در تله‌هلث با ما همراه باشید تا تمام مزایای سحرخیز بودن را باهم بررسی کنیم و بیاموزیم که چرا باید سحرخیز شویم.

خوب حالا اگر سحرخیز باشیم چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

چرا باید سحرخیز باشیم؟

اگر سحرخیز باشیم : وقت بیشتری برای خودتان دارید.

اگر با افراد دیگری( چه کودک چه بزرگ)زندگی میکنید، صبح زود از خواب بیدار شدن می تواند زمان بیشتری را برای خودتان در اختیارتان قرار دهد.

زمان بیشتری برای اینکه قهوه‌تان را با آرامش بنوشید، کمی روزنامه‌ها را ورق بزنید یا صرفاً از سکوت لذت ببرید تا برای مواجهه با روز پرهیجانی که پیش رو دارید آماده شوید.

زمان بیشتر برای ورزش کردن دارید.

اگر ورزش کردن برایتان اهمیت دارد اما اغلب زمانی برای این کار پیدا نمی کند سحر خیز بودن می تواند یک نکته مثبت باشد.وقتی صبح زود بیدار شوید و ورزش کنید دیگر وسوسه به تاخیر انداختن آن به خاطر مشغله کاری یا تعهدات اجتماعی در زمان‌های بعدی روز را نخواهید داشت. ورزش سبب میشود اندورفین که القاء کننده حس خوب است به بدن سرازیر شده و حس و حال شما را بهتر نماید، استرس و اضطراب را کم کرده و سطح انرژی شما را افزایش دهد.

مدت کمتری را در ترافیک میگذرانید.

زود بیدار شدن و زودتر از خانه خارج شدن می تواند به شما کمک کند به راحتی از ترافیک های معمول گذر کنید. ترافیک کمتر نه‌تنها سبب صرفه جویی در پول و زمان شما می‌شود بلکه می تواند به سلات فیزیکی و بهزیستی شما کمک نماید چرا که محققان دریافته اند که مقدار ترافیک میتواند با موراد زیر مرتبط باشد:

 • استرس
 • افسردگی
 • خشم و عصبانیت
 • مشکلات تنفسی

زمان بیشتری برای انجام کارها دارید.

همیشه آرزو می کنید کاش وقت بیشتری داشتید تا کارهایتان را انجام دهید؟ اگر زنگ ساعت خود را یک یا دو ساعت زودتر تنظیم کنید به هر آنچه آرزویش را دارید می رسید.

برای انجام کارهای بیشتر ، لازم نیست که هر ثانیه را پر کنید. بلکه تنها نیاز به کمی وقت اضافه دارید. زودتر بیدار شدن به شما این شانس را می دهد به کارهایی بپردازید که در غیر این صورت نمی توانستید زمانی برای آن ها پیدا کنید.

سحرخیز باشیم تا خواب بهتری هم داشته باشیم.

تحقیقات نشان می دهد که افرادی که زودتر بیدار میشوند زودتر هم به رختخواب می روند و از کیفیت بهتر خواب بهره‌مند می‌شوند. داشتن خواب کافی مزایای بیشماری دارد از جمله:

 • بهبود خلق و خو
 • تمرکز بهتر
 • شانس کمتر ابتلا به چاقی و دیگر بیماری‌های مزمن

در آن روی دیگر سکه، نداشتن خواب کافی میتواند منجر به مشکلات زیر شود:

 • ضعف سیستم ایمنی که به این معنا است که ممکن است بیشتر مبتلا به بیماری شوید.
 • افزایش شانس ابتلا به فشار خون بالا، بیماری قلبی و دیابت
 • کاهش تمایل جنسی

خواب بیشتر یعنی انرژی بیشتر

درست است: خواب بهتر عموماً برابر با انرژی بیشتر است.

اگر زودتر به رختخواب بروید و خواب با کیفیت تری داشته باشید قطعا دور از ذهن نیست که با احساس سرحالی بیشتری از خواب بیدار شوید و در طول روز شاداب تر باشید.

پوست سالم تری خواهید داشت.

شب‌های سخت می توانند خود را در خطوط ریز، چین و چروک‌ها، رنگ پریدگی، التهاب یا فرو افتادن پلک ها نشان دهد. کمبود خواب همچنین می تواند به تولید آکنه بیشتر کمک کند.

خواب خوب می تواند به حفظ سلامت پوست شما کمک نماید. در طول خواب، سلول‌های پوست شما بازسازی میشود. در حالی که افزایش جریان خون و کلاژن به ترمیم آسیب های حاصل از محیط زیست و اشعه UV کمک می نماید.

به‌علاوه زودتر به رختخواب رفتن (یعنی قبل از اینکه دیگر نایی برای راه رفتن نداشته باشید) برای شما زمان بیشتری برای رسیدگی به پوست مثل شستن صورت فراهم می‌کند.

سحرخیز باشیم تا سیاهی زیر چشم کمتر داشته باشیم.

تا زمانی که زودتر به رختخواب بروید و صبح ها زودتر بیدار شوید به طوری که خواب خود را قربانی نکنید؛ می توانید با حلقه های سیاه دور چشم یا همان سیاهی دور چشمانتان خداحافظی کنید.

دلیلش این است که حلقه های تیره به خاطر سایه های حاصل از پف زیر چشم ها حاصل می شوند. علت این پف ها نیز همان مایعی که از در نتیجه بی خوابی حاصل شده است.

زمان بیشتر برای صبحانه خوردن دارید.

اگر صبح‌ها زود بیدار شوید وقت کافی برای درست کردن و لذت بردن از یک صبحانه سیر کننده را به جای خوردن قهوه و دونات در طی مسیر خواهید داشت.

شروع روز با یک وعده مغذی می توانند شما را مدت زمان طولانی تری سیر نگه دارد و بنابراین انرژی بیشتری در طول روز خواهید داشت. البته باید اضافه کنیم که که هر چقدر به میزان بیشتری در طول روز سیر بمانید، احتمال دریافت کالری های غیر ضروری نیز کمتر می‌شود و حتی میتواند به شما در تناسب اندام و لاغری کمک کند.

به شما در تمرکز کردن کمک می کند.

مغز شما در ثانیه ای که بیدار می شوید از خواب بیدار نمی‌شود. به همین دلیل است که ما هنگام برخواستن از خواب احساس تلوتلو خوردن و گیجی می‌کنیم.

این توهم پیشابیداری بخشی طبیعی از پروسه بیدار شدن است. با این وجود، می تواند برای زمان یک ساعت یا بیشتر هم به طول بیانجامد. در نتیجه تمرکز کردن و انجام کارها را با مشکل مواجه می سازد. مخصوصاً اگر قرار باشد به محض بیدار شدن از خانه بیرون بروید.

اگر زود از خواب بیدار شوید و سحرخیز باشیم می توانید به طور کامل بیدار شوید و تمرکز بیشتری بر کارها داشته باشید.

چه عواملی سبب میشود برخی سحر خیز باشند؟

چند فاکتور وجود دارند که افراد را سحرخیز می‌کند.برخی از افراد زود بیدار میشوند در حالیکه هنوز خواب کافی نداشته اند. این نوع اختلال خواب می تواند در موارد زیر ایجاد شود:

·         دغدغه های سلامت روانی مثل اضطراب و افسردگی

·         بی خوابی

·         افزایش سن

·         نوسانات هورمونی حاصل از بارداری و یا یائسگی

مدیریت استرس

زود بیدار شدن شما را خسته کرده است؟ راه‌هایی برای مدیریت استرس می‌تواند کمک کننده باشد. چند نمونه از این کارها که می توانید مد نظر قرار دهید عبارتند از:

 • یوگا
 • تکنیک‌های ریلکسیشن
 • داشتن برنامه ریزی برای خواب
 • صحبت کردن یا یک متخصص در مورد مسائلی که باعث نگرانی شما می‌شوند.

برای برخی از سحرخیزان ژنتیک نیز می تواند موثر باشد. در تحقیقی محققان داده های حاصل از تقریبا ۷۰۰ هزار نفر را بررسی کرده و دریافتند که ۳۵۱ فاکتور ژنتیکی می توانند سبب شوند برخی از افراد صبح‌ها زودتر احساس هشیاری کرده و برخی دیگر شبها هوشیارتر باشند.

توصیه هایی برای اینکه چگونه سحرخیز باشیم؟

اگر می خواهید از کسانی باشید که سحرخیز و کامروا هستند؛ نکات زیر می تواند به شما کمک کند خود را راحت تر با این تغییر سازگار کنید:

به تدریج تایم بیدار شدن خود را جلوتر بیاندازید .

زنگ ساعت خود را برای مدت یک هفته ۱۵ دقیقه زودتر از تایم قبلی خود تنظیم کنید. به تدریج زمان را به تایم مورد دلخواه خود نزدیک کنید. برای اینکه این کار برایتان ساده تر شود و صبح‌ها با احساس خستگی از خواب بیدار نشوید سعی کنید شب‌ها هم کمی زودتر بخوابید.

به خود انگیزه دهید.

سحر خیز بودن نباید به شما احساس سختی بدهد که اگر این گونه باشد دلیلی برای زود بیدار شدن نمی بینید. با گذاشتن وقتی برای کارهایی که شما را شادتر می کند به خود انگیزه دهید مثلا سعی کنید پروژه خود را زودتر تمام کرده و در عوض وقت اضافه خود را با دوستانتان بگذرانید یا از مدیتیشن یا یوگای صبحگاهی که هیچ وقت زمانی برای آن نداشتید لذت ببرید.

میخواهید سحرخیز باشید؟به خود پاداش دهید.

یادآوری مزایای سحر خیز بودن به خود می تواند به اندازه کافی خود پاداش باشد اما اگر نبود می توانید به خود رشوه دهید. مثلا فکر کنید: شما وقت اضافه خواهید داشت که سری به کافی شاپ بزنید و آن  کاپوچیونی وسوسه برانگیز یا چیز دیگر را میل کنید یا قبل از قرار وقت بیشتری برای چک کردن لباسهای خود دارید.

از اتاق خواب خارج شوید.

ماندن در اتاق خواب بعد از بیدار شدن ممکن است شما را وسوسه کند که دوباره بخوابید که سبب میشود دیرتر از خواب بیدار شده یا احساس منگی فوق العاده نمایید. ترک کردن رختخواب به شما در مقاومت کردن در برابر این وسوسه کمک می نماید.

قبل از خوب  از نور آبی اجتناب کنید.

نور آبی برای سرحال شدن شما در صبح عالی است اما اجتناب کردن از آن ۲ تا  3 ساعت قبل از خواب می تواند به شما در به خواب رفتن کمک نماید. این بدان معنا است که بهتر است زودتر از صفحات مانیتور اجتناب کنید.

گاهی به خود مرخصی دهید.

روزهایی که فشار کاری زیادی داشته اید، یا روزهایی که مریض هستید، شب مجبور شده اید دیر بخوابید یا عاملی سبب بی خوابی تان شده است به خود مرخصی بدهید و کمی بیشتر در رختواب بمانید. این اتفاق ها طبیعی هستند.

از خوردن غذاهای سنگین و پر ادویه در آخر شب اجتناب کنید.

رفتن به رختخواب با شکم کاملا پر یا خوردن غذاهای پر ادویه برای شام می تواند به سوزش معده یا سوء هاضم منجر گردد که هر دو سبب میشوند نتوانید خواب خوبی در شب داشته باشید.

اگر نتوانستید از خواب بیدار شوید چه؟

اتفاق نظر بر این است که زودتر بیدار شدن بهتر است چون به شما این امکان را می دهد که با طلوع خورشید از خوابی بیدار شده و با تاریکی بخوابید. یعنی همان کاری که بدن ما برای آن تنظیم شده است و به همین دلیل است که ما تلاش می‌کنیم سحرخیز باشیم. مسئله این است که ما انسان هستیم و فاکتورهای زیادی مانع از رفتن زود خوابیدن ما میشوند؛ مثل شیفتهای کاری شب  و بیرون ماندن تا دیر وقت.

اگر نیاز دارید کمی بیشتر بخوابید تا به مقدار نیاز لازم بدن برسید همین کار را بکنید و در هر صورت به نیازهای بدن خود اعتماد کنید.

حرف آخر

زود بیدار شدن می تواند مزایای خوبی داشته باشد اما لازم نیست خواب خوب شب خود را قربانی کنید.  زود به رختخواب برو زود هم بیدار شو برای همه مصداق ندارد. بنابراین اگر نیاز دارید بیشتر بخوابید یا ترجیح می دهید کمی شبها دیرتر بخوابید مشکلی نیست. خواب‌های خوش ببینید.

بیشتر بخوانید: روزی ۱۰۰۰ گام اضافه‌تر به طول عمر شما می‌افزاید

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است