علل ناباروری: چرا من باردار نمی شوم

برای باردار شدن، اسپرم باید در طول زمان تخمک گذاری در تماس با تخمک باشد. نه هر روز ماه. اگر تازه شروع به امتحان کردن کرده اید احتمالا برای این باردار نشده اید که هنوز زمان تخمک گذاری خود را در طول ماه مشخص نکرده اید و در زمان اشتباهی رابطه داشته اید. رهگیری چرخه های قاعدگی می تواند به حل این مسئله کمک نماید. در این مطلب علل مختلف ناباروری را بررسی میکنیم.

علل بالقوه ناباروی عبارتند از:

زمان بندی

به یاد داشته باشید که حتی اگر زمان تخمک گذاری را نیز مشخص کرده باشید تضمینی نیست که رابطه داشتن در این زمان قطعا به بارداری منجر شود. یک زن سی ساله سالم در حدود بیست درصد شانس بارداری در هر ماه دارد.

مسائل تخمک گذاری

اگر تخمک گذاری نداشته باشید تقریبا بارداری غیر ممکن میشود. در این مورد باید با یک متخصص ناباروری در مورد آزمایشات اضافه و روشهایی که می توانند برای کمک به تنظیم و شناسایی رخ ندادن تخمک گذاری پیشنهاد شوند مشورت نمایید.

مسائل مربوط به منی/ اسپرم

فرقی نمی کند که چه جنسیتی دارید اما با افزایش سن بچه دار شدن مشکل تر میشود. شانس باردار شدن زنی که در اوایل دهه بیست یا سی عمر خود است یک از چهار در هر ماه است. بعد از سی سالگی شانس بارداری شدیدا کاهش یافته و در چهل سالگی شانس بارداری در هر ماه یک از ده است. زمانی که زنی به سن ۴۵ سالگی می رسد شانس بارداری بسیار کم است و از علل ناباروری می باشد.

قابلیت باروری اسپرم مرد نیز با افزایش سن کاهش می یابد اما به اندازه افت شانس در زنان قابل پیش بینی نیست.

مشکلات مربوط به لوله فالوپ

یکی دیگر از علل ناباروری مشکلات مربوط به لوله فالوپ است. اگر لوله های فالوپ بسته شده باشند تخمک قادر نخواهد بود برای بارور شدن و لقاح در محل مناسبی قرار گیرد.

مسائل مربوط به رحم

برای باردار شدن تخمک بارور شده باید در رحم کاشته شود. نداشتن شکل درست رحم یا شکل گیری بافتهای اضافه در آن دو نمونه از چیزهایی هستند که می توانند مانع از اتفاق افتادن این فرآیند آن طور که انتظار می رود شوند.

شیوه های پیشگیری از بارداری

برخی از انواع شیوه های پیشگیری از باردرای می تواند بر باروری در آینده تاثیر گذاشته و یا آن را به تاخیر اندازند حتی اگر متوقف شده یا به صورت اول بازگردانده شوند.

شیوه های پیشگیری از بارداری نظیر کاندوم یا قرصها نباید بر باروری در آینده تاثیر بگذارند اما برخی مثل آمپولهای ضدبارداری می توانند برای چند ماه بارداری را به تاخیر بیاندازند (در تحقیقی بر روی ۱۸۸ زن که استفاده از داروهای ضدبارداری را متوقف کرده بودند متوسط زمان بارداری بعد از توقف تزریق ۱۰ ماه برآورد شد.

شیوه های دیگر مثل بستن لوله ها یا وازکتومی می تواند تاثیری بلند مدت بر باروری داشته و هیچ گاه قابل بازگشت نباشد.

دیگر مشکلات پزشکی علل ناباروری

مشکلات پزشکی بسیاری وجود دارند که می توانند بر باروری تاثیر بگذارند. برخی از این مشکلات رایج عبارتند از سندروم تخمک پلی میستیک و اندومتریوز. اگر مشکل پزشکی دارید که ثابت شده است بر باروری تاثیر می گذارد بهتر است تا دیر نشده است در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

اگر سابقه سقطهای مکرر دارید یا می دانید که یک مشکل ژنتیکی یا بیماری دارید که می تواند بر باروری شما تاثیر بگذارد باید به یک متخصص زنان مراجعه نمایید. در برخی موارد ممکن است دلیل آشکاری برای ناباروی وجود نداشته باشد یا شاید هر پزشکی تشخیصی بدهد . این بدان معنا است که حتی بعد از آزمایش هم ممکن است دلیل آشکاری برای توضیح عدم بارداری شما یافت نشود.

امید خود را از دست ندهید. با پزشک خود در ارتباط نزدیک باشید. گزینه های ممکن را بررسی کنید و بهترین راه را که می تواند به شما کمک نماید انتخاب کنید.

آیا می توانید شانس بارداری خود را افزایش دهید؟

اگر از باردار شدن ناامید شدید اما هنوز آمادگی مراجعه به متخصص ناباروری ندارید برخی از کارها وجود دارند که می توانید آنها را انجام دهید.

زمان تخمک گذاری خود را روی تقویم علامت گذاری کنید

اگر یکی دو روز قبل یا بعد از تاریخ تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید شانس بیشتری برای بارداری خواهید داشت. اگر بچه می خواهید باید زمان تخمک گذاری خود را بدانید بنابراین بر همان اساس برنامه ریزی کنید. برای تعیین زمان تخمک گذاری می­توانید چرخه قاعدگی خود را پیگیری کنید.:

دمای پایه بدن خود را قبل از بلند شدن از رختخواب اندازه گیری کنید- هر صبح در یک زمان مشخص از یک دماسنج استفاده کرده و درجه دمای بدن خود را یادداشت کنید. تخمک گذاری معمولا با کمی افزایش دما مشخص میشود و سپس برای سه روز در یک رنج باقی می ماند.

تغییر مخاط سرویکس را مد نظر داشته باشید. قبل از تخمک گذاری، سطح استروژن افزایش می یابد که می تواند سبب افزایش مخاط سرویکس شده و آن را رقیق تر و لغزنده تر می سازد. این علامت خوبی است برای اینکه اگر قصد بارداری دارید اقدام کنید. زمانی که تخمک گذاری اتفاق می افتد مخاط سرویکس عمدتا غلیظ تر و چسبنده تر  میشود.

استفاده از کیتهای تخمک گذاری. اینها همانند کیتهای بارداری بسیار دقیق عمل می کنند و می توانید آنها را از داروخانه محل خود خریداری نمایید. پیگیری تخمک گذاری با استفاده از اندازه گیری دمای پایه بدن و تغییرات مخاط سرویکس می توانند در حین استفاده از این کیتها کمک کننده باشند.

درخواست آزمایشات پزشکی

اگر نتوانستید زمان تخمک گذاری را با شیوه های بالا مشخص نمایید می توانید به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید. یک کلینیک ناباروری می تواند آزمایشات مربوطه مثل آزمایش هورمون خون و سنونوگرافی از تخمدانها را برای تعیین اینکه آیا اصلا تخمک گذاری انجام میشود یا نه و دیگر علل ناباروری مدیریت نماید.

ممکن است در طول یک دوره قاعدگی برای پیگیری سطح هورمون ها از شما آزمایش گرفته شود. آنها همچنین ممکن است بسته بودن لوله فابوپ یا دیگر مشکلات رحمی را که می توانند بر بارداری تاثیر بگذارند را بررسی نمایند.

استفاده از لوبریکانتهای دوستدار اسپرم

در مورد لوبریکانت هایی که استفاده می­کنید فکر کنید. لوبریکانتهای خاصی می توانند بر اسپرم تاثیر منفی داشته باشند. باید از موارد زیر به عنوان لوبریکانت استفاده کنید:

 • استروگلاید
 • ژل K-Y
 • بزاق
 • روغن زیتون

اگر نیاز به لوبریکانت دارید گزینه های دوستدار باروری که به جای آنها می توانید امتحان کنید عبارتند از:

 • لوبریکانتهایی که بر روی آنها عبارت Pre-Seed نوشته شده باشد
 • روغن معدنی
 • روغن کانولا

بر روی سلامت کلی خود تمرکز کنید

در سبک زندگی برای سالم بودن تا جای ممکن تغیرات ایجاد کرده و خود در بهترین موقعیت برای بارداری قرار دهید.  اگر دوره های قاعدگی منظمی ندارید، رژیم غذایی، ورزش و یک سبک زندگی سالم می تواند به بدن شما برای تنظیم بهتر خود کمک نماید. (اگر دوره های قاعدگی منظمی دارید این اقدامات به نتایج بهتر در بارداری منجر میشود و بنابراین ضرری ندارد).

در واقع می توانید قبل از اقدام برای بارداری به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و در مورد مشکلاتی که در سلامت خود دارید با او مشورت کرده و برای پیشگیری از هر گونه مشکل ژنتکی تحت پایش باشید. برخی از پیشنهادات برای تغییر سبک زندگی عبارتند از:

 • وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید
 • از کافئین، تنباکو، الکل و مواد مخدر اجتناب کنید
 • راههایی را برای مدیریت یا کاهش استرس بیابید
 • از ویتامین ها قبل از اقدام به بارداری استفاده کنید

حرف آخر

اگر هر چه تلاش می کنید کیت بارداری شما مثبت نمیشود اولین راه شناسایی مشکلات بالقوه است. گاهی تنها یک پیگیری ساده چرخه قاعدگی ماهانه می تواند به بارداری منجر گردد.

اگر ماهها گذشت و اثری از بارداری نبود یک متخصص زنان و ناباروری می تواند به شما کمک کند که شانس بارداری شدن خود را به حداکثر رسانده و هر گونه مشکل پایه را برطرف نمایید.

در حالی که راه رسیدن به نوزاد ممکن است برای شما سریع نباشد اما این ماجراجویی که به یک نوزاد کوچک منجر میشود می­تواند زندگی شما را تغییر دهد. بنابراین امید خود را از دست ندهید.

مطلب مرتبط: داشتن کودک بعدها در زندگی

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است