علائم هشدار دهنده اولیه بیماری قلبی

مشکلات قلبی همیشه با علائم هشداردهنده یا علائم آشکار فشار فیزیکی مثل درد عمومی در سینه، تنگی نفس یا تپش قلب همراه نیستند. برخی از علائم مشکلات قلبی حتی در سینه اتفاق نمی افتند که همین امر سبب میشود شناسایی مشکل واقعی سخت به نظر بیاید.

در زیر علائمی از علام که می توانند نشانه ای از مشکل قلبی باشند آورده شده است:

۱- درد سینه

این رایج ترین علامت یک مشکل قلبی است. اگر سرخرگ شما بسته شده باشد و دچار حمله قلبی شده باشید ممکن است احساسی از درد یا  فشار و له شدن در سینه داشته باشید. هر فردی این حس را یه گونه ای توصیف می کند که از حس یک شی ء سنگین بر روی سینه تا سوزش متفاوت است.

این ناراحتی ممکن است برای چند دقیقه طول بکشد و می تواند زمانی اتفاق بیفتد که خواب  یا در حال فعالیت هستید. اگر درد لحظه ای باشد و با فشار افزایش یابد در این صورت می تواند به قلب مربوط شود. اما بسیاری از اوقات مشکلات قلبی مخصوصا در زنان، افراد مسن و مبتلایان به دیابت می تواند بدون درد سینه اتفاق بیفتد.

۲- بر هم خوردن وضعیت معده

یک علامت مشکل قلبی که به اندازه درد سینه رایج نیست بر هم خوردن وضعیت معده است که می تواند به صورت درد معده، استفراغ یا اسیدی شدن معده نمود یابد. از آنجایی که این علائم عموما به آنفولانزا یا عفونت معده مربوط میشود ارتباط احتمالی آن با قلب نایده گرفته میشود.

با این وجود، اگر باور دارید آخرین غذایی که خورده اید منجر به این علائم نشده است در این صورت بسیار مهم است که به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید مشکل از یک حمله قلبی نبوده است. همچنین، ضروری است به یاد داشته باشید که احتمال اینکه زنان بر هم خوردن وضعیت معده در رابطه با بیماری قلبی را تجربه کنند در مقایسه با مردان بیشتر است.

۳- درد ناگهانی در بازو، گردن، فک و پشت

این علائم عموما به خاطر یک حمله قلبی یا آنژین اتفاق می افتد مخصوصا اگر به صورت ناگهانی اتفاق افتاده و با  تشویش، تنگی نفس یا عرق کردن همراه باشد. در مورد آنژین، ممکن است این علائم بعد از چند دقیقه به کل از بین بروند. این علائم گاها با اسپوندیلوز گردنی، دندان درد یا دردهای عضلانی اشتباه گرفته میشود

۴- احساس سرگیجه

اغلب در یک حمله قلبی یا آنژین مخصوصا اگر ناگهانی ظاهر شده و با ناراحتی، تنگی نفس یا تعرق همراه باشد متداول است. در مورد آنژین، کلا بعد از چند دقیقه از بین می رود.

 5- درد در گلو  و دهان

درد در گلو و منطقه دهان به خودی خود علامتی از یک مشکل قلبی نیست. معمولا نشانه ای است از سرما خوردگی و انسداد سینوس. با این وجود، اگر درد در سینه دارید که تا به گلویتان و منطقه دهان می رسد در این صورت می تواند علامتی احتمالی از یک حمله قلبی باشد. برای مطمئن شد از دلیل باید به پزشک مراجعه کنید.

۶- نداشتن انرژی

اگر فعالیتهای معمول شما نظیر پیاده روی یا کارهای روزمره شما را خسته می کند در این صورت باید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. این تغییرات می تواند شاخص های مهمی از مشکلات بزرگتری در سلامت باشد. مخصوصا برای زنان، خستگی مفرط و ضعف که برای چند روز ادامه داشته باشد می تواند نشانه ای از مشکل قلبی باشد.

۷- تعرق

شروع ناگهانی عرق سرد بدون هیچ دلیل آشکاری می تواند یک علامت ممکن از یک حمله قلبی باشد. اگر این علامت در کنار علائم دیگر اتفاق بیفتد نیاز به کمک پزشکی می باشد.

۸- تعرق در کف پاها 

پاها و قوزک در زمانی که خون به درستی عرضه نشود ممکن است عرق نمایند. ممکن است جریان خون شما در وریدها غیرطبیعی باشد که به ورم پاها منجر میشود. به علاوه، مشکلات قلبی می تواند بر عملکرد کلیه در حذف آب اضافه و سدیم از بدن تاثیر گذاشته و منجر به ورم پاها شود.

۹- سرفه مداوم

معمولا سرفه مداوم نشان دهنده بیماری قلبی نیست اما اگر در حال حاضر مشکلات قلبی دارید در این صورت می تواند یک زنگ خطر باشد. اگر دچار سرفه ای شدید که وقتی دراز می کشید شدیدتر میشود و یا مشکل تنفسی همراه است می تواند به این معنا باشد که قلب شما به درستی عمل نکرده و سبب شده است خون در ریه هایتان جمع شود. اگر این علائم را تجربه کردید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

۱۰- ضربان قلب متغیر

زمانی که هیجان زده هستید تند تر زدن قلب یا چند ثانیه توقف در زدن قلب طبیعی است. با این وجود اگر ضربان قلب برای بیشتر از چند ثانیه متوقف شد و یا اگر این اتفاق به دفعات افتاد و با سرگیجه همراه بود باید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر هر یک از علائم بالا را تجربه کردید باید حتما خود را چکاب کنید. پاسخ سریع و درمان دارویی در زمان مناسب می تواند جریان خون را در قلب شما احیا کرده و  زندگی شما را نجات دهد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است