چگونه متوجه شویم که دندان عقل در حال درآمدن است؟

اگرچه اسم دندان عقل این تصور را ایجاد می کند که باید چیز مهمی باشد اما در واقع ربطی به نامش ندارد. این جفت دندانهای آسیاب اضافه در اواخر نوجوانی یا دهه بیست ظاهر میشوند اما برای جویدن سالم در واقع نیاز چندانی هم به آنها نیست.

دندان های عقل به خودی خود مشکل زا نیستند اما اگر دهان فضای کافی برای آنها نداشته باشد و یا اگر راست بیرون نیایند می تواند مشکلاتی را ایجاد نماید. علائم مشخصی وجود دارند که نشان می دهند این چهار دندان آسیا بدون مشکل بیرون خواهند آمد یاخیر و یا اینکه برخی از آنها لازم است کشیده شوند.

نشانه هایی از درآمدن دندان های عقل

نشانه هایی از درآمدن دندان های عقل

عکسبرداری از دندان با اشعه ایکس می تواند نشان دهد که دندانهای عقل شما در حال درآمدن هستند. مخصوصا، یک عکسبرداری پانورامایی که همه دندانهای و فک را یک جا در یک تصویر نشان دهد می تواند موقعیت دندانهای عقل شما را و یا اینکه آیا نزدیک به درآمدنشان است را نشان دهد.

بدون اشعه ایکس هم ممکن است به خاطر تجربه کردن برخی از علائم ناخوشایند خود متوجه درآمدن آنها شوید. برخی از نشانه های رایجی که نشان می دهد دندان عقل شما در حال درآمدن است عبارتند از:

 • التهاب لثه ها، اغلب در پشت دندان های دوم آسیاب
 • درد در فک
 • خونریزی یا حساس شدن لثه
 • مشکل در باز کردن دهان
 • یک مزه بد در دهان
 • تنفس بد

این درد معمولا خفیف است اما ممکن است به طور ناگهانی تیر بکشد. همچنین ممکن است هنگام استفاده از دندانهای آسیاب نزدیک به جایی که قرار است دندانهای عقل بیرون بیایند احساس درد و ناراحتی داشته باشید.این علائم اغلب به این دلیل هستند که دندانهای عقل تحت فشار هستند که به این معنا است که  به لثه فشار می آورند ولی شاید فضای کافی برای بیرون آمدن ندارند. دندان عقلی که فشار وارد می کند قابلیت ایجاد بیماری التهابی دندان را دارد که می تواند به دندان کناری و استخوان لثه آسیب برساند.

اگر دندان عقل شما کمی از لثه نیش زده است ممکن است کمی تب داشته باشید. ممکن است متوجه یک زبانه کوچک از لثه بالای محل ظهور دندانها شوید که زبانه دور تاجی نامیده میشود.

علائم وجود مشکل

اگرچه درد خفیف ، حساس شدن و دیگر علائم رایج می توانند چه مشکلی در دندان عقل وجود داشته باشد یا نداشته باشد اتفاق بیفتند، اما  باید بدانید که کدام یک از علائم تولید مشکل کرده و باید به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی لثه همیشه باید توسط یک دندان پزشک ارزیابی شود مخصوصا زمانی که با درد فک و التهاب قابل توجه لثه همراه باشد. حتی اگر مساله دندانهای عقل نیز در میان نباشد، خونریزی مداوم لثه جای نگرانی دارد چرا که می تواند نشان دهنده بیماری لثه باشد.

علائمی که می تواند نشان دهنده مشکلات بالقوه جدی دندان باشد عبارتند از:

 • افتادن یا تغییر مکان دندانها
 • پسروی لثه ها
 • زخم درون دهان
 • خشکی مداوم دهان
 • سردرد
 • حساس شدن دندانها
 • شکستگی یا خرد شدن دندانها
 • التهاب لثه یا گونه

عوارض احتمالی دندانهای عقل

دندانهای جدیدی که سطح لثه ها را می شکافند می تواند دردناک باشند چه دندان یک کودک باشد یا جوان ۱۸ ساله که دندانهای عقلش بیرون می آید. تنها یک جراحت موقتی به بافت لصه برای ایجاد التهاب و درد کفایت می کند.

دلیل اصلی که دندانهای عقل تولید مشکل می کنند این است که صرفا دهان بزرگسالان معمولا فضایی برای چهار دندان آسیاب جدید ندارد. در نتیجه، دندانهای عقل تحت فشار ممکن است با زاویه از غیر طبیعی بیرون آمده و به دندانهای موجود فشار وارد آورند. این اتفاق زمانی می افتد که دندانهای عقل هنوز به سطح لثه نرسیده باشد.

از آنجایی که دندانهای عقل به ریشه دندانهای آسیاب مجاور فشار وارد می آورند می توانند سبب درد در فک و به صورت بالقوه سبب تغییری مضر در تراز دندانهایتان شود. یک دندان تحت فشار معمولا باید بیرون کشیده شود.

بیماری، پوسیدگی و غیره

این روند زمانی که دندان عقل به صورت نصف و نیمه بیرون آمده است پیچیده تر شود چرا که به باکتری ها این امکان را می دهد که زیر خط لثه تجمع کرده و عفونت گسترش یابد. این نوع عفونت همان چیزی است که معمولا سبب علائم شدیدتر میشود.

زبانه ای که دندان را پوشانده می تواند سبب درد شده و التهاب ایجاد کند و منجر به عفونت دندان عقل گردد.

بیماری لثه نیز خطری است که ممکن است در نتیجه دندانهای عقل تحت فشار حاصل شود و اگر این مشکل به درستی درمان نشود می تواند به از دست رفتن استخوان و دیگر دندانها منجر شود. دندانهای عقل نیز همانند دیگر دندانها ممکن است خود دچار پوسیدگی شوند یا در پشت دندان دوم آسیاب تولید پوسیدگی نمایند و اعصاب آن را تحریک کنند.

از آنجایی که در دندانهای عقل تحت فشار نیز ممکن است کیست یا تومور ایجاد شود بنابراین می تواند سبب علائم بیشتر بالقوه جدی مثل از دست دادن دندانها یا استخوان شود.

پیشگیری از عوارض

اگر در چکاب ها و معاینات مداوم توسط پزشک هر از چندگاهی عکس با اشعه ایکس گرفته شود می توانید از هر گونه عوارض ناشی از بیرون آمدن دندانهای عقل اجتناب کنید. همچنین اگر به محض اینکه متوجه علائم شدید به پزشک مراجعه کنید می توانید ریسک ایجاد مشکلات را کاهش دهید.

آیا دندان های عقل را باید کشید؟

شواهدی آزمایشی بالینی کمی بر ای حمایت از کشیدن دندانهای عقل بدون علائم و فاقد بیماری وجود دارد. در گزارشی در سال ۲۰۲۰ نشان داده شد که رابطه کوچکی میان دندانهای عقل فاقد علائم و بیماری لثه و از دست رفتن استخوان در دندان دوم آسیاب است اما کیفیت شواهد در این گزارش خیلی بالا نبود.

روی هم رفته، در این تحقیق نتیجه گیری شد که بیرون کشیدن دندانهای عقل در این شرایط به تمایل بیمار و تخصص دندان پزشک بستگی دارد. به علاوه محققان توصیه می کنند که اگر دندانهای عقل کشیدن نشدند باید برای پیشگیری از مشکلات احتمالی مداوما تحت نظر دندان پزشک باشید.

حرف آخر

دندانهای عقل اگر مورد توجه قرار نگیرند می توانند دردسر ساز شوند حتی اگر درد نداشته باشند. باید مراقب علائم نیش زدن دندانهای عقل باشید تا مشکلی ایجاد نشود. اگر متوجه مسئله ای در دندانهای عقل خود شدید با یک دندان پزشک مشورت کنید و اگر قصد کشیدن آنها را ندارید مطمئن شوید که مشکلی ایجاد نمی کنند.

عوارض ناشی از دندانهای عقل ممکن است سبب بیماری لثه و پوسیدگی دندانها در میان مشکلات احتمالی دیگر شوند. اگر سریعا به  علائم بیرون آمدن دندانهایتان پاسخ دهید شانس بیرون کشیدن راحت تر و ریکاوری سریعتر بیشتر میشود.

همچنین بخوانید: سفید کردن دندان

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است