بی اختیاری ادراری استرسی

نشت ادرار یا بی اختیاری ادراری استرسی ممکن است در نتیجه بارداری، زایمان و یائسگی و یا اختلال در عملکرد پیشابی طبیعی اتفاق بیفتد.

چندبار زمانی که با صدای بلند خندیده اید یا سرفه شدید کرده اید نشت ادرار را تجربه کرده ا ید اما از خجالت نتوانسته اید به کسی چیزی بگویید؟

خوب شما تنها نیستید. تنها در آمریکا برآورده شده است که در حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیون از رنان از بی اختیاری ادرار رنج می برند. با این وجود زنان معدودی در مورد آن صحبت می کنند چون خجالت می کشند در این باره حتی با دوستان نزدیک و یا پزشک خود مشورت کنند. بسیاری از افراد سعی می کنند با تغییر در سبک زندگی آن را به نحوی کنترل نموده و فکر می کنند بی­ اختیاری ادرار فرآیند طبیعی از افزایش سن است.

بی اختیاری ادراری استرسی چیست؟

ممکن است با ورزش یا تقلای زیاد که فشار داخل شکمی شما را افزایش دهد نشت ادرار را تجربه می کند. حتی با خنده، ورزشهای هوازی، دویدن و حتی خندیدن، سرفه یا عطسه نیز این اتفاق را تجربه کنید. بسیاری از زنان درجات مختلفی از نشت ادارا را دارند- برای برخی تنها چند قطره است برخی دیگر کاملا ریزش دارند. در برخی این بی اختیاری آن قدر متداول است که مجبور میشوند هر روز از نوار بهداشتی استفاده کنند یا سبک زندگی خود را طوری کاهش د هند که احتمال خجالت زدگی شان کمتر شود.

چه عاملی سبب بی اختیاری ادراری استرسی میشود؟

بی احتیاری ادراری استرسی به خاطر ضعیف شدن عضلات کف لگن در نتیجه بارداری، زایمان یا یائسگی یا از دست دادن ذاتی عملکرد طبیعی پشابی اتفاق می افتد. شرایطی که سبب افزایش فشار درون شکمی شوند می توانند مشکل را بدتر نمایند مثل چاقی، سرفه های طولانی مدت، یبوست و برداشتن بارهای سنگین.

با چه کسانی می توانم برای مشکل بی اختیاری ادرار مشورت نمایم.

  • متخصص زنان
  • پزشک متخصص زانی که آموزش بیشتری در زمینه اختلالات مثانه و اختلال عملکرد کف لگن داشته باشد.
  • اورولوژیست» جراحی که در زمینه مدیریت اختلالات مثانه و کلیه آموزش دیده است.

اگر دچار نشت ادرار هستم چه بررسی هایی باید روی من صورت گیرد؟

ممکن است از شما خواسته شود آزمایشات زیر را انجام دهید:

آزمایش ادرار: برای اطمینان از اینکه مشکل از عفونت ادراری نیست

پد تست: از شما خواسته می شود ۵۰۰ میلی لیتر آب بنوشید. یک پد بهداشتی با وزن مشخص به شما داشته میشود تا از آن استفاده کنید . یک ساعت بعد این پد بهداشتی وزن میوشد. در طول این زمان از شما خواسته میشود فعالیتهایی را مثل راه رفتن، خم شدن، سرفه کردن و بالا رفتن از پله ها را انجام دهید. این کار برای سنجیدن مقدار بی اختیاری انجام میشود.

تست فشار ایستاده: از شما خواسته میشود در حالی که ایستاده اید سرفه کنید و سپس پد دوباره وزن میشود تا میزان بی اختیاری مشخص شود.

باقی مانده ادرار: برای اطمنیان از اینکه مشکل از تخلیه یا بی اختیاری سرریز نباشد.

تست یوروفلومتری: برای اندازه گیری سرعت جریان ادرار

بررسی های یورودینامیک: تستی که فشار عضله دفع کننده در حالت استراحت و در طول فعالیتهایی مثل سرفه کردن و ادرار کردن بررسی می کند. این تست کمک می کند نوع بی اختیاری ادرار و اختلالات تخلیه مشخص شود.

سونوگرافی: برای مبرا کردن از بیماریهای زنان و برای انداره گیری حجم مثانه و قابلیت تحرک گردن مثانه استفاده میشود.

آیا درمانی برای بی اختیاری ادراری استرسی  وجود دارد؟

بله و شامل درمانهای محافظه ­کارانه و جراحی میشود. با این وجود، در حال حاضر دارویی برای درمان بی اختیاری ادراری استرسی وجود ندارد.

درمان محافظه کارانه/ غیر جراحی برای بی اختیاری ادراری استرسی

تمرین هایی برای تقویت عضلات کف لگن: فیزیوتراپ ها به شما خواهند آموخت که عضلات کف لگن را تقویت کنید. شما باید هر وقت که فرصت داشتید هر روز این کارها را خودتان انجام دهید.

مخروطهای واژینال: مخروطهایی برای افزایش وزن در واژن وارد میشود و شما باید برای نگه داشتن این مخروطها عضلات کف لگن خود را منقبض نمایید.

تحریک الکتریکی: از جریان الکتریکی برای تحریک عضلات کف لگن برای ایجاد انقباض استفاده میشود. این شیوه برای زنانی استفاده میشود که نتجه مناسبی از تمرین های تقویت عضلات کف لگن نگرفته اند. بهبود از درمان بالا بعد از دو تا سه ماه مشهود می گردد. اگر هیچ بهبودی حاصل نشود، احتمالا نیاز به مداخلات جراحی خواهید داشت.

درمان جراحی برای بی اختیاری ادارای استرسی

هدف از این عمل احیای در اختیار داشتن ادرار است. اگر دچار پرولایس رحمی نیز باشید ممکن است هیستروکتومی و ترمیم عضلات کف لگن هم توصیه شود. انواع اصلی جراحی عبارتند از:

Tension-free Vaginal Tape (TVT & TVT-O) (نوار واژینال بدون کشش): یک روش نسبتا جدید با نرخ موفقیت خوب ۹۴ درصد از زمان شروع به استفاده از آن در سال ۱۹۹۸ است. نوعی رایج از جراحی برای درمان بی اختیاری است که جدیدا مورد استفاده قرار می گیرد. نسبتا درد کمتری دارد و نیازمند به دو تا سه روز بستری شدن دارد.

جراحي كولپوساسپنشن Burch: در بسیاری از کشورها در سالهای خیر دیگر از این شیوه استفاده نمیشود اما هنوز هم روشی معتبر است که برای درمان زنان مبتلا به بی احتیاری ادراری استرسی می توان از آن بهره برد. نرخ موفقیت آن ۸۵ درصد در سال اول و تا ۷۰ درصد در ده سال بعدی است. نیاز به یک برش ۷ سانتی متری بر روی شکم دارد و به طور میانگین ۴ روز فرد باید در بیمارستان بستری گردد.

جراحیهای دیگر عبارتند از تزریق کلاژن، جراحی ساب‌اورترال اسلینگ (suburethral slings) و جراحی needle suspension

در گردن مثانه، بی اختیاری ادراری استرسی را می توان درمان کرد یا وضعیت آن را بهبود داد. لطفا اگر از این درد رنج می برد خاموش نباشید بلکه هر چه زودتر به پزشک خود مراجعه کنید و از توصیه ها و کمک های او بهره مند شوید.

کلمات کلیدی: نشت ادرار، بی اختیاری ادراری استرسی، زنان، درمان محافظه کارانه، جراحی

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است