شيردهی: راهکار هایی برای افزایش شیر مادر

شیردهی یک فرآیند طبیعی و حیاتی برای مادران است.اما برخی از مادران ممکن است با مشکلاتی مانند کمبود شیر یا کاهش شیردهی مواجه شوند. در این مقاله به بررسی چند راهکار برای مادران میپردازیم که منجر به افزایش شیر آن ها شود.

افزایش شیر مادر و شیر دادن به نوزاد

شير بدهيد، شير بدهيد و باز هم شير بدهيد

هر چه بیشتر به نوزاد خود شیر بدهید شیر بیشتری برای كودكتان ترشح میشود. از یك زمان بندی خاص پیروی نكنید. هر وقت كه نوزادتان گرسنه شد به او شیر بدهید و به هر میزان كه می خواهد مخصوصا در چند هفته اول تولد و زمانی كه یك سینه خالی شد شروع به شیر دادن از سینه دیگر بكنید.

نگران کم بودن حجم شیر در ابتدا نباشید

بسیار از كسانی كه تازه مادر شده اند فكر می كنند شیر به اندازه كافی ندارند در حالی كه همه چیز درست است. تا زمانی كه كودك شما هشیار و فعال است و مرتبا شیر می خورد و پوشك خود را خیس میكند در واقع عرضه شیر شما كافی است. به خاطر داشته باشید كه ممكن است تا چند روز پس از تولد طول بكشد تا شیر در بدن شما تولید شود. در ضمن، نوزاد شما آغوز دریافت می كند، شیر غلیظی كه در اولین مرحله شیر دهی ترشح میشود كه غنی از مواد مغذی است.

سعی كنید استراحت كنید.

بی خوابی واقعاً بر شیر دهی تاثیر منفی می گذارد. اگر میتوانید مرخصی شیر دهی بگیرید. تعهدات كاری خود را كنار بگذارید و و چند روزی را سعی كنید هر چه می توانید كار كمتری انجام دهید و وقت بیشتری را با نوزاد خود بگذرانید، استراحت كنید، بخورید و شیر بدهید. (البته، اگر نوزاد اول باشد این كار ساده تر است تا زمانی كه كودك دیگری دارید كه نیاز به توجه شما دارد.)

همچنین بخوانید: نظم در ساعت خواب کودکان

استرس را از خود دور كنید

اگرچه استرس نمی تواند تولید شیر را كاهش نمی دهد اما مانع از رگ كردگی (حركت شیر در مجراهای شیر) شده و كودك نمی تواند آنچه را كه نیاز دارد دریافت دارد. مراقب خودتان باشید چون شما مسئولیت یك نوزاد را بر عهده دارید. از والدین، خانواده یا دوستان خود برای چیزهای دیگر كمك بگیرید. به مهمان های خود بگویید چند روزی دیرتر برای دیدن نوزاد بیایند تا شما در آرامش چند روز اول را بتوانید به نوزاد خود شیر دهید.

سعی كنید از حمایت دیگران برخوردار شوید.

در خانواده ببینید چه كسانی تازه مادر شده اند و از تجربه های آن ها استفاده كنید. اگر مادر، دوست یا حتی مادربزرگ شما شیر خود را داده اند از آنها بپرسید چگونه این كار را كرده اند. اگر فكر می­كنید در زمان شیر دادن احساس ناآرامی می كنید از كسانی كه انتقاد می كنند یا از شیر دادن شما حمایت نمی كند و یا شیر دادن را برایتان مشكل می سازند اجتناب كنید.

آبجو یا هر گونه الكل را كنار بگذارید.

ممكن است این ادعا را شنیده باشید كه آبجو باعث افزایش شیر می شود اما در واقع نوشیدن الكل تولید شیر را كم می كند. برای مثال در تحقیقی مشاهده شده است كه بعد از نوشیدن یك تا دو گیلاس مشروب مدت زمان بیشتری طول كشیده تا شیر از سینه خارج شده و كل میزان شیر هم كمتر بوده است.

آب فراوان بنوشید.

اگر آب بدن كمك شود شیر هم كمتر میشود. قطعا نوزاد خیلی وت شما را می گیرد و حواس شما فقط به او است بنابراین سعی كنید همیشه یك بطری آب با خود داشته باشید یا در هر جایی كه معمولا شیر می دهید یك بطری آب قرار دهید. همچنین سعی كنید غذاهای آبكی و میوه ها و سبزیجات بسیار مصرف كنید.

خودتان بخورید و به نوزاتان شیر بدهید.

برای حفظ میزان شیر باید مراقب سلامت خود باشید اگر نوزاد تنها از شیر خودتان تغذیه می كند حدودا ۳۰۰ تا ۵۰۰ كالری بیشتر از زمانی كه شیر نمی دادید نیاز دارید. بهترین رژیم غذایی برای زنان شیرده برای افزایش شیر مادر رژیم طبیعی، سالم و متعادل غنی از میوه ها و سبزیجات و غلات كامل است.

برای استفاده از شیشه چند روز صبر كنید.

استفاده از شیشه برای بعدها خوب است اما چند هفته اول كه شیر تازه تولید میوشد نوزاد باید تا می تواند سینه را بمكد. خود نوزاد بهتر از پمپ می تواند سینه را تحلیه كند بنابراین شما در واكنش به سیگنالهای نوزاد شیر بیشتری تولید می كنید تا در پاسخ به یك ماشین.

استفاده از داروهای گیاهی؟

برخی بر این این باورند كه بعضی از گیاهان خاص بر افزایش شیر در بسیاری از زنان تاثیر دارند. یكی از آنها شنبلیله است، دانه ای كه در آشپزی استفاده میشود. یك مكمل دیگر كه استفاده از آن بسیار متداول است خار مریم است. تحقیقات مشخصی مبنی بر موثر بودن آنها بر تولید شیر وجود ندارد اما عموما مصرف آنها در زمان شیردهی ایمن است و مشكلی به وجود نمی آورد. از خورد شنبلیله در طول بارداری اجتناب كنید چون می تواند سبب انقباضات رحمی شود. قبل از استفاده از هر گونه مكمل گیاهی با پزشك خود مشورت نمایید.

غذاها و شیر دهی

شما نیازی نیست برای شیر بیشتر غذای خاصی بخورید. صرفا داشتن یك رژیم غذایی متعادل كفایت می كند كه شامل انواع سبزیجات، میوه ها، غلات، پروتئین و كمی چربی میشود.. برخی تحقیقات نشان داده اند كه سیر، پیاز و نعنا مزه شیر را تغییر می دهند بنابراین نوزاد بیشتر مك می زند و بنابراین شیر بیشتری تولید میشود. ممكن است پس از خوردن غذاهایی مثل بروكلی، كلم و یا حبوبات نوزاد احساس نفخ نماید در این صورت مصرف این غذاها را محدود نمایید.

اگر شیر خود را می دوشید:

اگر همیشه یا گهگاهی برای غذا دادن به نوزاد شیر خود را می دوشید تحریكات نوزاد می تواند تاثیر زیادی رگ كردگی و تولید شیر شما داشته باشد بنابراین در زمان دوشین شیر سعی كنید به عكس كودك خود نگاه كنید یا به صدای ضبط شده او گوش دهید با پتوی او را بو بكشید.

سینه های خود را ماساژ دهید.

ماساژ سینه می تواند به افزایش حجم و محتوای چربی شیر شما را افزایش دهد. زمانی كه از سرعت شیر خوردن نوزاد كم شد (یعنی زمانی كه بیشتر از شیر خوردن سعی دارد از مكیدن سینه احساس آرامش نماید) پستان خود را تزدیك سینه ماساژ دهید و سپس كمی جلو تر به طرف نوك سینه حركت كنید و سعی كنید تا نوزاد چند قورت دیگر بخورد. سپس قسمتهای دیگر همان سینه را ماساژ دهید و منتظر بمانید تا چند قورت دیگر بخورد. همین كار را تكرار كنید.

داروهای خود را كنترل كنید.

برخی از داروها می توانند بر شیردهی تاثیر بگذارند. داروهایی كه به صورت متداول مصرف میشوند می توانند سبب كم شدن شیر شما شوند از جمله آنتی هیستامین دکونژستانت، داروهای هورمونی، داروهای هورمونی پیشگیری از بارداری حاوی استروژن و برخی از داروهای كاهش وزن. در مورد گزینه های جایگزین با پزشك خود مشورت نمایید.

به دنبال یك حامی باشید.

اگر اوقات سختی را در شیر دهی می گذرانید به دنبال یك فرد مجرب با تجربه بی طرف باشید كه می تواند نجات بخش باشد. می توانید یك از یك ماما یا پرستار كودك كمك بگیرید.

مطلب مرتبط: پیش بینی قد کودک در بزرگسالی

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است