مراقبت مرتب از ناخن ها به داشتن ناخن هايي سالم منجر مي شود كه زماني كه در بيرون كار مي كنيد مي تواند مايه غرورتان باشد. برنامه مراقبت از ناخن مي تواند ساده و كم هزينه باشد. در واقع وسواس بيش از اندازه در تميزي و نگه داري ناخن ها مي تواند شما را در معرض عفونت هاي باكتريايي و مخمري قرار دهد. اگر از اين 8 نكته ساده پيروي كنيد ديگر نيازي به مانيكورهاي مداوم براي حفظ ظاهر ناخن هاي خود نخواهيد داشت.

1- بيوتين را امتحان كنيد

تا زماني كه غذاهاي سالم و مغذي و متنوع بخوريد نيازي به مكمل ها براي تضمين قوت ناخن هايتان نخواهيد داشت. اما افرادي كه ناخن هاي ضعيف دارند مي توانند از مكمل هاي بيوتين كه يك نوع ويتامين B است استفاده نماييد. نشان داده شده است كه بيوتين براي تقويت و رشد ناخن ها موثر است. قوي بودن ناخن ها ارثي نيست و با خوردن روزانه بيوتين مي توان آنها را تقويت كرد.

2- لاك بزنيد

لاك زدن آسيبي به ناخن ها نمي رساند اگرچه بايد هر از چند وقت به ناخن ها استراحت داده و در اين كار وقفه ايجاد كنيد. به عنوان بخشي از مانيكور در خانه، مطمئن شويد لاك پاك كني كه استفاده مي كنيد فاقد استن باشد. وقتي با دست هايتان كار مي كنيد مثلا در زمان باغباني و يا تميز كردن خانه، براي مراقبت بهتر از ناخن هايتان دستكش بدست كنيد.

3- پوست اطراف ناخن را مرطوب نگه داريد

پوست اطراف ناخن همانند يك محافظ عمل مي كند. آنها را به سمت پايين نكشيده و مواظب باشيد آسيب نبيند چون در اين صورت بستر ناخن در معرض عفونت قرار مي گيرد. به عنوان بخشي از مراقبت هاي معمول ناخن سعي كنيد اطراف ناخن را مرطوب كرده و از تميز كردن آن با سوهان حتي در زمان مانيكور حرفه اي اجتناب كنيد. از علائم عفونت نظير قرمزي، درد، التهاب و حتي چرك در محل رويش ناخن و حتي پوست اطرافش آگاه باشيد. براي درمان هر گونه عفونت به پزشك مراجعه نماييد.

4- ناخن ها را تميز و آراسته نگه داريد

بر خلاف گذشته امروزه ناخن هاي كوتاه و تميز با حالت طبيعي مد شده است. تميز كردن و سوهان زدن مرتب ناخن ها مي تواند ظاهر زيباي آن را حفظ كرده و مانع از شكستگي شود. تعداد دفعات تميز كردن ناخن ها به رشد آنها بستگي دارد. براي صاف كردن لبه هاي ناخن از يك سوهان نرم استفاده كنيد. به عنوان بخشي از مانكور مي توانيد كمي از روي ناخن را هم براي ايجاد درخشندگي سوهان بزنيد.

5- از برس ناخن استفاده كنيد

بسياري از خانم ها به علت استفاده از ابزارهاي نوك تيز و بلند چه در خانه و چه در هنگام مانيكور در معرض ابتلا به عفونت قرار مي گيرند. خانم ها و يا آرايشگران چنان اين كار را با خشونت انجام مي دهند كه در انتها بين ناخن و بستر آن فاصله ايجاد مي شود. اين نوع تميز كردن خشن ناخن ها راهي است باز براي ورود باكتري ها و عفونت. به جاي آن براي داشتن ناخن هاي سالم از همان برس هاي قديمي ناخن استفاده كنيد.

6- از دستكش ظرف شويي استفاده كنيد

فرو بردن مداوم دست در آب داغ و كفي براي شستن ظرف ها حتي قوي ترين ناخن ها را هم شكننده مي كند چون علاوه بر ناخن سبب خشك شدن پوست اطراف آن نيز مي شود. پيشنهاد مي شود براي محافظت از دست ها در حين تميزكاري از دستكش استفاده كنيد. جالب اين جا است كه شناگران كه مدت زيادي در آب سردتر شنا مي كنند با چنين چالشي مواجه نيستند.

7- مانيكور را به حداقل برسانيد

براي حفظ سلامت ناخن ها عمليات مانيكور را به ساده ترين شكل ممكن انجام دهيد. پول خود را خرج اين كار نكنيد. لاك هايتان را پاك كنيد، دور آنها را سوهان بزنيد (البته نه با خشونت)، يك لاك جديد بزنيد، تمام شد، همين كافي است. ناخن هاي مصنوعي اكرليك را كنار بگذاريد كه عاقبت به عفونت منجر خواهد شد و همچنين آگاه باشيد كه سولار ناخن به خاطر استفاده از اشعه UV براي چسباندن در آنها خطر سرطان پوست را افزايش مي دهد.

8- عفونت را جدي بگيريد

صاف كردن لبه هاي ناصاف و بستن ناخن شكسته با چسب زخم كار خوبي است اما اگر متوجه علائم عفونت شديد براي مراقبت هاي لازم به پزشك خود مراجعه نماييد. احتمالا متوجه علائم اوليه عفونت باكتريايي نظير قرمزي، التهاب و درد ميشويد اما ممكن است متوجه علائم عفونت قارچي ناخن نظير ورم و قرمزي و خارش پوست اطراف بستر ناخن نشويد. عفونت هاي قارچي را مي توان با داروهاي ضدقارچي كه در داروخانه ها بدون نياز به نسخه فروخته مي شوند درمان كرد اما گاهي نيز براي درمان بهينه شايد نياز به نسخه پزشك و توجه پزشكي باشد.