چاپ کردن این صفحه

جلوي گزيدگي و وز وز حشرات را بگيريد (پيشگيري از بيماری هاي حاصل از پشه)

12
پيشگيري از بيماری هاي حاصل از پشه پيشگيري از بيماری هاي حاصل از پشه

تابستان مي تواند يك تجربه بد باشد اگر كه تفريح در بيرون با گزيدگي پشه ها خراب شود. اين گزيدگي ها نه تنها برجستگي هايي ايجاد مي كنند كه مي خارد بلكه همچنين مي تواند خطر انتقال بيماري ها را نيز داشته باشد. دانشمندان به دنبال راههاي بهتري براي درمان و پيشگيري از بيماري هايي كه از طريق پشه ها منتقل ميشوند هستند. و همه ما مي توانيم با گامهايي ساده مانع از گزيدگي اين حشرات خون خوار شويم.

نيش اغلب پشه ها معمولا بي ضرر است. جاي گزيدگي اغلب براي يك يا دو روز بر روي پوستتان باقي مي ماند. اما اگر پشه ناقل ميكروبهايي مثل ويروسها و انگلها باشد، اين پاتوژن ها ممكن است در زمان گزيديگي وارد خون شما شده و شما را بيمار نمايد.

بيماريهايي كه با گزيدگي پشه منتقل ميشوند مي توانند جدي باشند. برخي كارشناسان پشه ها را كشنده ترين حيوانات مي دانند. بيماريهاي مرتبط با پشه درسال 72500 نفر را در سال در كشوري نظير آمريكا به كشتن مي دهد. در يك مقايسه، مار حدودا 50 هزار نفر، كرم كدو حدودا 2000 نفر و كوسه ماهي فقط حدود 10 نفر را در سراسر جهان در سال به كشتن مي دهند.

اغلب مرگ و ميرهاي ناشي از پشه ها بيشتر در كشورهاي آفريقايي اتفاق مي افتد. اما ما نيز در كشور خود انواعي از پاتوژن ها را كه از طريق پشه منتقل مي شوند را داريم.

ويروسي كه تب دنگي ناميده ميشود، يكي ازمتداولترين علل بيماري هاي حاصل از گزيدگي پشه در سراسر جهان است. تب دنگي در اواخر سال 2015 بيش از صدها نفر را بيمار كرد.

براي بسياري از بيماريهاي انتقالي از طريق پشه ها درماني وجود ندارد. اما با داروهاي كنوني مي توان مالاريا را درمان و از آن پيشگيري كرد كه علت آن يك انگل ريز است كه از طريق گزديگي منتقل ميشود و نه يك ويروس.

تعداد كمي از بيماري هاي حاصل از پشه مثل تب زرد و آنسفاليت ژاپني با واكسن قابل پيشگيري هستند اما براي اغلب بيماري هاي انتقالي از طريق پشه ها از جمله ويروس مالاريا و ويروس نيل غربي هنوز واكسني ابداع نشده است.

دانشمندان به دنبال ايجاد و آزمايش واكسن هاي جديد بالقوه براي تب دنگي و ويروس نيل غربي هستند. يك واكسن براي تب دنگي كه نتايج اميدبخشي در آزمايشات كوچك باليني به همراه داشته در حال حاضر بر روي جمعيت بزرگي در برزيل در حال ارزيابي است.

زيكا نيز يك بيماري ديگر حاصل از گزيدگي پشه است. از آنجايي كه تب دنگي و ويروس نيل غربي رابطه تنگاتنگي با ويروس زيكا دارند، محققان قصد دارند با استفاده از شيوه هايي مشابه شيوه اي كه براي اين واكسن ها استفاده شده است، يك واكسن آزمايشي نيز براي زيكا ايجاد كنند.

در حالي كه واكسن هاي پيشگيري كننده هنوز در حال ساخت هستند، در حال حاضر نيز كارهايي مي توانيم براي كمك به پيشگيري از انتقال بيماريهاي حاصل از پشه انجام دهيم. به نكات ذكر شده در زير توجه كنيد.

پيشنهادهاي آگاهانه

براي اجتناب از گزیدگي پشه ها

  • از دفع كننده هاي حشرات استفاده كنيد. محصولات حاوي DEET، پيكاردين، اكاليپتوس ليمو، para-menthane-diol يا IR3535 را مي توان بر روي پوست استفاده كرد. از دستورالعمل روي محصولات پيروي كنيد.
  • خود را بپوشانيد. وقتي بيرون مي رويد لباس هاي آستين بلند، شلوار و جوراب بپوشيد. پشه ها ممكن است از روي لباس هاي نازك هم بگزند، بنابراين بر روي لباس هاي نازك دفع كننده اي تاييد شده مثل پرمترين اسپري كنيد. از پرمترين مستقيما بر روي پوست استفاده نكنيد.
  • مانع از ورود پشه ها به خانه شويد. بر روي پنجره ها و درها توري نصب كنيد تا حشرات نتوانند وارد شوند. اگر مي توانيد از سيستم هاي تهويه هوا استفاده كنيد.
  • از رفتن به مكانهاي تخم ريزي حشرات دوري كنيد. آبهاي جمع شده در ته گلدانها ، ناودانها، سطل آشغالها، كاورهاي روي استخرها و ظرف آب حيوانات اهلي را مرتبا خالي كنيد.

gonabadi

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
cronjob