دفع سنگهاي كليه دفع سنگهاي كليه

كليه هاي خود را تميز نگه داريد (دفع سنگهاي كليه)

برخي مي گويند كه دفع كردن يك سنگ كليه مثل به دنيا آوردن يك بچه است كه بدنش از تيغ باشد. خبر خوب اين است كه اگرچه دفع سنگهاي كليه مي تواند فوق العاده دردناك باشد اما به ندرت سبب ايجاد آسيب هاي دائمي شده و مي توان از ايجاد آنها پيشگيري كرد.

درد پشت يا پهلو كه از بين نمي رود يكي از علائم اوليه سنگ كليه است. همچنين ممكن است ادرار صورتي رنگ با بوي بد، تب و دفع ادرار دردناك داشته باشيد. متخصصان مي گويند كه ايجاد سنگ هاي كليه رو به افزايش است كه هيچ كس البته دليل آن را نمي داند. مردان بيشتر از زنان مستعد سنگ كليه هستند. سن نيز يك فاكتور تاثيرگذار است. شانس ابتلا به سنگ كليه در مرداني كه وارد دهه 40 عمر خود ميشوند بيشتر شده و تا دهه 70 همچنان افزايش مي يابد. براي زنان اوج خطر ابتلا در دهه 50 است.

روزانه در حدود 50 گالن خون به كليه ها جريان دارد. كليه ها ضايعات از جمله انواعي از مواد معدني و غيره را از خون گرفته و به ادرار انتقال داده و بدين ترتيب بدن شما مي تواند از شر آنها خلاص شود. در افرادي كه سنگ كليه دارند، برخي از مواد معدني خاص در ادرار با ضايعات ديگر تركيب شده و شروع به شكل دادن سنگ مي كنند.

سنگهاي كليه همه شبيه به هم نيستند. رايج ترين نوع آنها از كلسيم معدني در تركيب با فسفات و يا اگزولات ساخته شده است. نامتداول ترين نوع سنگها از اسيد اوريك و يا مواد شيميايي ديگر ساخته شده اند كه همه آنها به صورت طبيعي در بدن يافت ميشوند. هيچ كس نمي داند كه چرا اين مواد در برخي از افراد به سنگ كليه تبديل ميشوند و در برخي ديگر نه با وجود اينكه همه ما اين مواد را در ادرار خود داريم. شكل گيري سنگ مي تواند به سطوح اين مواد در ادرار و يا فاكتورهاي ديگري كه در حال حاضر ناشناخته هستند مربوط شود كه شكل گيري سنگ را تحريك و يا مانع از ايجاد آن ميشوند.

اغلب سنگ هاي كليه عاقبت از طريق ادرار از بدن خارج مي شوند. اما برخي ممكن است آن قدر بزرگ شده باشند كه مجراي ادرار را مسدود نمايند. در اين صورت ادرار كردن با درد شديدي همراه بوده و مي تواند شما را در معرض عفونت قرار دهد.

درمان اغلب سنگهاي كليه كه به خودي خود دفع نمي شوند، سنگ شكني (lithotripsy) است. در اين تكنيك از امواج شوك دهنده براي تبديل سنگ هاي كليه به قطعات كوچكتر استفاده مي شود كه در اين صورت به راحتي مي توانند با ادرار دفع شوند.

اگر بيش از يك سنگ كليه داشته ايد ممكن است كه باز هم كليه هاي شما سنگ بسازد. اما راههايي هستند كه به پيشگيري از اغلب انواع سنگهاي كليه كمك مي نمايد. اولا، پزشك شما بايد تشخيص بدهد كه سنگ شما از چه نوعي است. اگر سنگي دفع كرديد سعي كنيد آن را در ظرفي نگه داريد. يك آناليز آزمايشگاهي مي تواند به پزشك شما كمك نمايد راهكاري را براي پيشگيري از ايجاد سنگهاي بيشتر برنامه ريزي نمايد. آزمايشات ديگري كه مي تواند شامل آزمايشات ادرار و خون باشد به پزشك شما كمك مي كند حدس بزند چرا سنگ كليه داشته ايد. سابقه پزشكي شما، عادات غذا خوردن، نوشيدن و عادات كاري شما مي تواند سرنخ هايي فراهم آورد.

نوشيدن آب بيشتر مي تواند مانع از ايجاد سنگ كليه شود. بسته به نوع سنگي كه در معرض خطر ايجاد آن هستيد، پزشك شما ممكن است پيشنهاد دهد از خوردن برخي غذاها و نوشيدني هاي خاصي اجتناب نمائيد. براي مثال، افرادي كه مستعد ساختن سنگهاي كلسيم اگزالات هستند بايد از خوردن اسفناج، آجيل ها و شكلات اجتناب نمايند. كساني كه مستعد سنگهاي اسيد اوريك هستند بايد گوشت قرمز كمتر مصرف كنند. پزشكان همچنين مي توانند داروهاي خاصي را براي كمك به پيشگيري از ايجاد برخي انواع سنگها تجويز نمايند.

اگر فكر مي كنيد سنگ كليه داريد حتما به پزشك مراجعه نمائيد. اگرچه اغلب سنگها خود به خود از بدن دفع ميشوند اما برخي نيز اين گونه نيستند.

انتخابهاي آگاهانه

مراقب سنگهاي كليه باشيد

اگر هر يك از علائم زير را داشتيد با پزشك خود مشورت كنيد ممكن است سنگ كليه داشته باشيد:

  • درد شديد در پشت يا بغل كه از بين نمي رود.
  • خون در ادرار (كه ممكن است صورتي به نظر برسد)
  • تب و لرز
  • ادرار بد بو و تيره
  • احساس سوزش در زمان ادرار