فروردين 11, 1395
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آسمان آبي و شفاف، پتويي از برف، روزهاي پر حرارت و شب هاي گرم و نرم در كنار آتشي كه ترق و تروق مي كند. براي بسياري از افراد، زمستان بهترين فصل سال است. اما براي افراد با برخي بيماري هاي خاص مثل آرترزو مي تواند دردناك باشد. اگرچه هواي سرد سبب آرترزو نميشود اما با كاهش دما بدتر ميشود و مي تواند براي كساني كه دچار اين مشكل هستند دردسر ساز شود. اگر شما مبتلا به يكي از مشكلات زير هستيد، براي تحمل سرماي زمستان بهتر است مطالب گفته شده در ادامه را بدانيد.

هوا بر افراد به صورتهاي مختلفي تاثير مي گذارد. برخي افراد هواي سرد را ترجيح مي دهند اما بسياري از افراد مبتلا به آرتروز و يا لوپوس با سرما در هنگام صبح بدنشان سخت تر ميشود. زمان بيشتري طول مي كشد تا بتوانند از جاي خود بلند شوند و مفاصلشان شل شده و بتوانند حركت كنند.

در هيچ تحقيقي ديده نشده است كه هواي سرد مستقيما سبب آرتروز شده و يا طول مدت دوره آن را افزايش دهد. پس چرا به نظر مي رسد كه سرما احساس آرتروز را بدتر مي كند؟

با تغييرات هوا فشار بر روي مفاصل نيز تغيير مي كند. اگر بافتهاي اطراف مفاصل را به صورت يك بادكنك در نظر بگيريد، بادكنك اطراف مفصل با كاهش فشار كمي منبسط ميشود. بافتهاي منبسط شده به مفاصل فشار مي آورند. افراد در واقع مي توانند تغييرات در فشار هوا را در مفاصل خود احساس كنند به همين دليل است كه برخي از افراد مي گويند كه مي توانند از طريق ميزان درد در مفاصلشان هوا را پيش بيني نمايند.

آيا مي دانيد براي گرم كردن خود چه كار مي توانيد انجام دهيد؟ از سر تا پا چند لايه لباس بپوشيد، ماشين را قبل از اينكه واردش بشويد گرم كنيدو مطمئن شويد كه خانه و آپارتمانتان به اندازه كافي گرم شده باشد. پيشنهادات ديگر: زير يك پتوي الكتريكي بخوابيد، قبل از پوشيدن لباسها آنها را روي دراير گرم كنيد و نوشيدني هاي گرم بنوشيد مثل قهوه، چاي و يا شكلات داغ.

همچنين مهم است كه تحرك داشته باشيد. سعي كنيد به مفاصل آسيب ديده قبل از بيرون رفتن در هواي سرد ورزش دهيد. اين كار همچنين به شما كمك مي كند كه يك برنامه منظم وررزشي را در طول كل سال حفظ نماييد. ورزش نه تنها مفاصل سخت شده را شل مي نمايد بلكه مانع از افزايش وزن در زمستان ميشود كه همين اضافه وزن سبب ايجاد فشار بيشتر بر مفاصل است.

سخت شدن مفاصل تنها مشكلي نيست كه سردي هوا ايجاد مي كند. بيماري رينود مشكلي است كه در آن رگهاي خوني به سرعت تنگ شده ، جريان خون در آنها كاهش يافته و سببب ميوشد كه پوست انگشتان دست و پا و حتي بيني به صورت موقت سفيد و سپس كبود شود. با بازگشت جريان خون، پوست قرمز و دردناك ميشود. در برخي موارد نادر، بيماري رينود مي تواند منجر به زخم هاي پوستي و يا مرگ بافتها ( قانقاريا) در نوك انگشتان دست و پا شود.

همانند آتورز، بهترين توصيه براي مبتلايان به رينود اين است كه خود را گرم نگه دارند. به جاي دستكشهاي انگشتي از دستكشهايي استفاده كنيد كه چهار تا انگشت با هم جا ميشوند. بدين صورت، انگشتها مي توانند يكديگر را گرم كنند.

سندروم شوگرن، بيماري ديگري است كه مي تواند در هواي سرد بدتر شود. در سندروم شوگرن، سيستم ايمني به غدد توليد كننده رطوبت در بدن حمله مي كند كه بخ خشكي چشمها، دهان و بافتهاي ديگر منجر ميشود. هواي سرد و خشك مي تواند شرايط را بدتر نمايد.

مبتلايان به سندروم شوگرن بايد در زماني كه هوا خشك است به محيط رطوبت اضافه كنند. براي افزايش سطح رطوبت در خانه تان از دستگاه بخور استفاده كنيد و بعد از حمام براي مرطوب نگه داشتن پوستتان از كرم هاي مرطوب كننده استفاده نمائيد. براي خشكي چشم از اشكهاي مصنوعي استفاده كنيد و براي تسكين خشكي دهان هميشه يك بطري آب همراه خود داشته باشيد. در مورد دهان شويه هايي كه حاوي الكل هستند و يا داروهايي كه بدون نسخه براي سرماخوردگي فروخته ميشوند محتاط باشيد چون مي توانند خشكي را بدتر نمايند.

بسياري از داروهاي تجويزي از جمله داروهاي فشار خون بالا و ضد افسردگي نيز مي توانند سبب خشكي دهان شوند. اگر از اين داروها استفاده مي كنيد و با خشك شدن بافتهاي بدنتان مشكل داريد، در مورد امكان تغيير داروهايتان و يا مبارزه با خشكي با درمانهاي ديگر سوال بفرمائيد. در موارد شديدتر، پزشك ممكن است دارويي براي افزايش جريان بزاغ تجويز نمايد و يك شيوه درماني ساده براي مانع شدن از خروج اشك از چشمان پيشنهاد دهد كه در اين صورت اشكهاي طبيعي در چشمان باقي مانده و آنها را مرطوب مي نمايد.

پوكي استخوان كه در آن استخوانها اسفنجي و مستعد شكستگي ميشود- ممكن است به خودي خود با سرما بدتر نشود با اين وجود، پلكان و پياده روهاي يخي در زمستان مي تواند خطر بزرگي براي افرادي باشد كه استخوانهاي آنها شكننده است. سر خوردن و افتادن مي تواند سبب شكستگي هاي دردناكي شود كه به سختي بهبود يافته و حتي گاهي منجر به ناتواني مي شود.

اگر مبتلا به پوكي استخوان هستيد، علاوه بر پيگيري برنامه درماني تجويز شده توسط پزشكتان، بايد اقداماتي براي كاهش ريسك افتادن خود انجام دهيد. حتما در كنار پلكان نرده داشته باشيد، راه هاي رفت و آمد را از يخ و برف پاك كنيد، و از پوشيدن كفشهايي كه كف لغزنده دارند پرهيز نمائيد. اگر از دارويي استفاده مي كنيد كه بر روي تعادل و يا ثبات شما تاثير مي گذارد، در مورد امكان تغيير دارو با پزشك خود مشورت كنيد و يا از او بخواهيد زمان داروها را به گونه اي تنظيم نمايد كه احتمال تداخل آن با فعاليتهاي روزمره كمتر باشد.

هواي سرد همچنين مي تواند بر روي افرادي كه بيماريهاي خاص ريوي دارند تاثير بگذارد. براي مثال، فعاليت فيزيكي در هواي سرد مي تواند براي برخي افراد محرك آسم باشد. بيماري ریوی روماتوئید، كه به علت همان واكنش ايمني كه مفاصل افراد مبتلا به آرتورز روماتوئيد را تحت تاثير قرار مي دهد ايجاد ميشود، سبب سختي در تنفس، سرفه، درد سينه و تب ميشود. در مبتلايان به بیماری ریوی روماتوئید، هواي زمستان مي تواند مشكلات تنفسي را بدتر نمايد.

اگر ظرفيت تنفس شما محدود است و به نحوي با آن سازش مي كنيد بدانيد كه سرماي زمستان آن را بدتر مي كند. اگر مشكل تنفسي داريد، اگر نياز است كه در هواي سرد بيورن برويد سعي كنيد از يك ماسك صورت استفاده كنيد. چنين ماسكهايي، كه مي توان آن را به راحتي در سوپر ماركتها و داروخانه ها يافت، دهان شما را پوشانده و قبل از اينكه هوا وارد ريه شما شود با تنفس خودتان گرم ميشود.

اگر در نتيجه هواي سرد دچار علائمي شديد، حتما آن ها را به پزشك خود اطلاع دهيد.

انتخابهاي آگاهانه

مشكلات ناشي از سرما

اگر مشكلي در سلامتي داريد كه با سرما بدتر ميشود با پزشك خود مشورت كنيد و ببينيد كه چه كاري مي توانيد انجام دهيد. در زير ايده هاي براي گرم، ارحت و ايمن ماندن ارائه شده است:

از سر تا پا چندين لايه لباس بوشيد.

از يك ماسك بر روي صورت خود استفاده كنيد تا هوايي كه تنفس مي كنيد گرم باشد.

قبل از سوار شدن به ماشين آن را گرم كنيد.

خانه خود را گرم نگه داريد.

زير يك پتوي الكتريكي بخوابيد.

نوشيدني هاي گرم و يا داغ بنوشيد مثل قهوه، چاي داغ و يا شكلات داغ.

خواندن 270 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 خرداد 1397 15:45