۱۰ دلیل برای سحر خیر بودن

گفته میشود سحر خیر باش تا کامروا شوی.

خوب حالا سحر خیر بودن چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

وقت بیشتری برای خودتان دارید

اگر با افراد دیگری- چه کوچک چه بزرگ- زندگی میکنید، صبح زود از خواب بیدار شدن می تواند زمان بیشتری را برای خودتان در اختیارتان قرار دهد.

زمان بیشتری برای اینکه قهوه تان را با آرامش بنوشید، کمی روزنامه ها را ورق بزنید یا صرفا از سکوت لذت ببرید تا برای مواجه با روز پرهیجانی که پیش رو دارید آماده شوید.

زمان بیشتر برای ورزش کردن

اگر ورزش کردن برایتان اهمیت دارد اما اغلب زمانی برای این کار پیدا نمی کند سحر خیز بودن می تواند یک نکته مثبت باشد.  اگر صبح زود بیدار شده و ورزش کنید دیگر وسوسه به تاخیر انداختن آن به خاطر مشغله کاری یا تعهدات اجتماعی در زمانهای بعدی روز را نخواهید داشت. ورزش سبب میشود اندورفین که القاء کننده حس خوب است به بدن سرازیر شده و حس و حال شما را بهتر نماید، استرس و اضطراب را کم کرده و سطح انرژی شما را افزایش دهد.

گذراندن زمان کمتر در ترافیک

زود بیدار شدن و زودتر از خانه خارج شدن می تواند به شما کمک کند از ترافیک معمول گذر نمایید. ترافیک کمتر تنها سبب صرفه جویی در پول و زمان شما نمیشود بلکه می تواند به سلات فیزیکی و بهزیستی شما کمک نماید چرا که محققان دریافته اند که ترافیک با موراد زیر مرتبط است:

 • استرس
 • افسردگی
 • خشم و عصبانیت
 • مشکلات تنفسی

داشتن زمان بیشتر برای انجام کارها

همیشه آرزو می کنید کاش وقت بیشتری داشتید تا کارهایتان را انجام دهید؟ اگر زنگ ساعت خود را یک یا دو ساعت زودتر تنظیم کنید به هر آنچه آرزویش را دارید می رسید.

برای انجام کارهای بیشتر ، بیشتر ، بیشتر لازم نیست که هر ثانیه را پر کنید. بلکه تنها نیاز به کمی وقت اضافه دارید زودتر بیدار شدن به شما این شانس را می دهد به کارهایی بپردازید که در غیر این صورت نمی توانستید.

خواب بهتر

تحقیقات نشان می دهد که افرادی که زودتر بیدار میشوند زودتر هم به رختخواب می روند و از کیفیت بهتر خواب بهره مند میشوند. داشتن خواب کافی مزایای بیشماری دارد از جمله:

 • بهبود خلق و خو
 • تمرکز بهتر
 • شانس کمتر ابتلا به چاقی و دیگر بیماریهای مزمن

در آن روی دیگر سکه، نداشتن خواب کافی میتواند منجر به مشکلات زیر شود:

 • ضعف سیستم ایمنی که به این معنا است که ممکن است بیشتر مبتلا به بیماری شوید
 • افزایش شانس ابتلا به فشار خون بالا، بیماری قلبی و دیابت
 • کاهش تمایل جنسی

خواب بیشتر یعنی انرژی بیشتر

درست است: خواب بهتر عموما برابر با انرژی بیشتر است.

اگر زودتر به رختخواب بروید و خواب با کیفیت تری داشته باشید قطعا دور از ذهن نیست که با احساس سرحالی بیشتری از خواب بیدار شوید و در طول روز شاداب تر باشید.

پوست سالم تر

شبهای سخت می توانند خود را در خطوط ریز، چین و چروکها، رنگ پریدگی، التهاب یا فرو افتادن پلک ها نشان دهند. کمبود خواب همچنین می تواند به آکنه کمک کند.

خواب خوب می تواند به حفظ سلامت پوست شما کمک نماید. در طول خواب، سلولهای پوست شما بازسازی میشود در حالی که افزایش جریان خون و کلاژن به ترمیم آسیب های حاصل از محیط زیست و اشعه UV کمک می نماید.

به علاوه زودتر به رختخواب رفتن (یعنی قبل از اینکه دیگر نایی برای راه رفتن نداشته باشید) برای شما زمان بیشتری برای رسیدگی به پوست مثل شستن صورت فراهم می آورد.

حلقه های تیره کمتر

تا زمانی که زودتر به رختخواب رفته و صبح ها زودتر بیدار میشوید به طوری که خواب خود را قربانی نمی کنید می توانید با حلقه های سیاه خداحافظی کنید.

دلیلش این است که حلقه های تیره به خاطر سایه های حاصل از پف زیر چشم ها حاصل می شوند. علت این پف ها چیست؟ مایعی که از در نتیجه بی خوابی حاصل شده است.

زمان بیشتر برای صبحانه خوردن

اگر صبحها زود بیدار شوید وقت کافی برای درست کردن و لذت بردن از یک صبحانه سیر کننده را به جای وردن قهوه و دونات در طی مسیر خواهید داشت.

شروع روز با یک وعده مغذی می توانند شما را مدت زمان طولانی تری سیر نگه دارد و بنابراین انرژی بیشتری در طول روز خواهید داشت.

به شما در تمرکز کردن کمک می کند

مغز شما در ثانیه ای که بیدار می شوید از خواب بیدار نمی شود ، به همین دلیل است که ما هنگام برخواستن از خواب احساس تلوتلو خوردن و گیجی می کنیم.

این توهم پیشابیداری بخشی طبیعی از پروسه بیدار شدن است. با این وجود، می تواند برای زمان بک ساعت یا بیشتر هم به طول بیانجامد که تمرکز کردن و انجام کارها را اگر قرار باشد به محض بیدار شدن از خانه بیرون بروید با مشکل مواجه می سازد.

اگر زود از خواب بیدار شوید می توانید کاملا بیدار شده و تمرکز بیشتری بر کارها داشته باشید.

چه فاکتورهایی سبب میشود برخی سحر خیز باشند؟

چند فاکتور وجود دارند که افراد را سحرخیز می سازند اما در واقع خودشان این گونه نمی خواهند. برخی از افراد زود بیدار میشوند در حالیکه هنوز خواب کافی نداشته اند. این نوع اختلال خواب می تواند در موارد زیر ایجاد شود:

·         دغدغه های سلامت روانی مثل اضطراب و افسردگی

·         بی خوابی

·         افزایش سن

·         نوسانات هورمونی حاصل از بارداری و یا یائسگی

مدیریت استرس

زود بیدار شدن شما را خسته کرده است؟ راههایی برای مدیریت استرس می تواند کمک کننده باشد. چند نمونه از این کارها که می توانید مد نظر قرار دهید عبارتند از:

 • یوگا
 • تکنیکهای ریلکسیشن
 • داشتن برنامه ریزی برای خواب
 • صحبت کردن یا یک متخصص در مورد مسائل بهداشتی

برای برخی از سحرخیزان ژنتیک نیز می تواند موثر باشد. در تحقیقی محققان داده های حاصل از تقریبا ۷۰۰ هزار نفر را بررسی کرده و دریافتند که ۳۵۱ فاکتور ژنتیکی می توانند سبب شوند برخی از افراد صبحها زودتر احساس هشیاری کرده و برخی دیگر شبها هوشیارتر باشند.

توصیه هایی برای سحر خیز بودن

اگر می خواهید از کسانی باشید که سحرخیز شوید تا کامروا باشید نکات زیر می تواند به شما کمک کند خود را راحت تر با این تغییر سازگار نمایید:

به تدریج تایم بیدار شدن خود را زودتر کنید. زنگ ساعت خود را برای مدت یک هفته ۱۵ دقیقه زودتر از تایم قبلی خود تنظیم کنید. به تدریج زمان را به تایم مورد دلخواه خود نزدیک کنید. برای اینکه این کار برایتان ساده تر شود و صبحها با احساس خستگی از خواب بیدار نشوید سعی کنید شبها هم کمی زودتر بخوابید.

به خود انگیزه دهید. سحر خیز بودن نباید به شما احساس سختی بدهد که اگر این گونه باشد دلیلی برای زود بیدار شدن نمی بینید. با گذاشتن وقتی برای کارهایی که شما را شادتر می کند به خود انگیزه دهید مثلا سعی کنید پروژه خود را زودتر تمام کرده و در عوض وقت اضافه خود را با دوستانتان بگذرانید یا از مدیتیشن یا یوگای صبحگاهی که هیچ وقت زمانی برای آن نداشتید لذت ببرید.

به خود پاداش دهید. یادآوری مزایای سحر خیز بودن به خود می تواند به اندازه کافی خود پاداش باشد اما اگر نبود می توانید به خود رشوه دهید. مثلا فکر کنید: شما وقت اضافه خواهید داشت که سری به کافی شاپ بزنید و آن  کاپوچیونی وسوسه برانگیز یا چیز دیگر را میل کنید یا قبل از قرار وقت بیشتری برای چک کردن لباسهای خود دارید.

از اتاق خواب خود بیرون بیایید. ماندن در اتاق خواب بعد از بیدار شدن ممکن است شما را وسوسه کند که دوباره بخوابید که سبب میشود دیرتر از خواب بیدار شده یا احساس منگی فوق العاده نمایید. ترک کردن رختخواب به شما در مقاومت کردن در برابر این وسوسه کمک می نماید.

قبل از خوب  از نوز آبی اجتناب کنید. نور آبی برای سرحال شدن شما در صبح عالی است اما اجتناب کردن از آن ۲ تا  3 ساعت قبل از خواب می تواند به شما در به خواب رفتن کمک نماید. این بدان معنا است که بهتر است زودتر از صفحات مانیتور اجتناب کنید.

گاهی به خود مرخصی دهید. روزهایی که فشار کاری زیادی داشته اید، یا روزهایی که مریض هستید، شب مجبور شده اید دیر بخوابید یا عاملی سبب بی خوابی تان شده است به خود مرخصی بدهید و کمی بیشتر در رختواب بمانید. این اتفاق ها طبیعی هستند.

از خوردن غذاهای سنگین و پر ادویه در آخر شب اجتناب کنید. رفتن به رختخواب با شکم کاملا پر یا خوردن غذاهای پر ادویه برای شام می تواند به سوزش معده یا سوء هاضم منجر گردد که هر دو سبب میشوند نتوانید خواب خوبی در شب داشته باشید.

اگر نتوانستید از خواب بیدار شوید چه؟

اتفاق نظر بر این است که زودتر بیدار شدن بهتر است چون به شما این امکان را می دهد که با طلوع خورشید از خوابی بیدار شده و با تاریکی بخوابید یعنی همان کاری که بدن ما برای آن تنظیم شده است. مسئله این است که ما انسان هستیم و فاکتورهای زیادی مانع از رفتن زود خوابیدن ما میشوند مثل شیفتهای کاری شب  و بیرون ماندن تا دیر وقت.

اگر نیاز دارید کمی بیشتر بخوابید تا به مقدار نیاز لازم بدن برسید همین کار را بکنید و در هر صورت به نیازهای بدن خود اعتماد کنید.

حرف آخر

زود بیدار شدن می تواند مزایای خوبی داشته باشد اما لازم نیست خواب خوب شب  خود را قربانی کنید.  زود به رختخواب برو زود هم بیدار شو برای همه مصداق ندارد. بنابراین اگر نیاز دارید بیشتر بخوابید یا ترجیح می دهید کمی شبها دیرتر بخوابید مشکلی نیست.  خوبهای خوش ببینید.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است