مشكلات رايج پوستي در ميان بزرگسالان

دچار مشكلات پوستي شده ايد؟

آيا پوستتان خارش دارد، ترك خورده است يا دچار راش يا لكه هاي عجيب و غريب شده ايد؟ التهاب پوست، تغييرات در بافت يا رنگ و لكه مي تواند ناشي از عفونت، يك بيماري پوستي مزمن يا تماس با مواد آلرژي زا يا تحريك كننده باشد. اگر فكر  مي كنيد دچار يكي از بيماريهاي پوستي رايج در ميان بزرگسالان هستيد بهتر است به پزشك مراجعه نماييد. اغلب اين مشكلات جزئي هستند اما برخي مي توانند نشانه اي باشند از بيماريهاي جدي تر.

زونا (واريسلا زوستر)

زونا راشي است كه توليد دانه هايي مي كند كه به جوشهاي دردناك ميشوند. سبب سوزش، خارش و حساس شدن شديد پوست ميشود. زونا بيشتر بر روي تنه و كپل ها مي زند اما مي تواند درهر جاي ديگري نيز ديده شود. شيوع آن دو هفته طول مي كشد. بعد از آن بهبود خواهيد يافت اما درد، كرختي و خارش ممكن است تا چند ماه، سال و يا حتي تا مابقي عمرتان باقي بماند. درمان شامل كرمهايي براي پوست، دارهاي ضدويروسي، استروئيدها و حتي داروهاي ضد افسردگي ميشود. بايد هر چه زودتر درمان شويد تا مانع از ايجاد عوارض جانبي بيشتر شود.

كهير

كهيرها مثل تاول هستند و مي توانند خارش و سوزش داشته باشند. اندازه هاي مختلفي دارند و ممكن است گاهي به يكديگر بپيوندند. ممكن است در هر قسمتي از بدن ظاهر شوند و ممكن است از چند دقيقه تا چند روز باقي بمانند. علل آن عبارتند از درماي بالاي بدن، عفونتهايي مثل گلودرد استرپتوكوكي و حساسيت ها نسبت به داروها، غذاها و افزودني هاي موجود در غذاها. آنتي هيستامين ها و كرمهاي پوست مي توانند كمك كننده باشند.

پسوريازيس

تكه هاي ضخيم و قرمز پوست كه با اسكيل هاي نقره اي يا سفيد پوشيده شده اند علائمي از پسوريازيس هستند. پزشكان مي دانند چگونه پسوريازيس عمل مي كند—سيستم ايمني شما پوست را تحريك مي كند با سرعت خيلي زياد سلولهاي جديد توليد كند – اما آنها علت ايجاد اين بيماري را نمي دانند. تكه ها بيشتر كف سر، روي ابروها، زانوها و كمر ديده ميشود. پسوريازيس مي تواند در طول عمر چندين بار پيدا شده و دوباره ناپديد شوند. درمانها عبارتند از كرم ها و پمادها براي پوست، نور درماني، داروهاي خوراكي و تزريق وريدي.

اگزما

اگزما يك اصطلاح است كه براي بيماريهاي غير مسري متعددي به كار مي رود كه سبب خارش، خشكي، قرمزي و التهاب پوست ميشود. پزشكان نمي دانند كه چه چيزي در وهله اول به شروع اگزما منجر ميشود اما مي دانند كه استرس، محركها (مثل صابون ها)، مواد آلرژي زا و آب و هوا ميتواند محرك آنها باشد. در بزرگسالان، اغلب در ابروها، دستها و جاهايي كه پوست روي هم جمع مي شود ديده ميشود. داروهاي متعددي براي درمان اگزما وجود دارد. برخي روي پوست ماليده ميشوند و برخي خوراكي و يا تزريقي هستند.

روزاسه

قرمز شدن پوست مخصوصا در ناحيه بيني، گونه و چانه و پيشاني مي تواند روزاسه باشد. مي تواند در طول زمان قرمز تر شده و حاوي رگهاي خوني باشد كه قابل ديدن هستند. ممكن است پوست ضخيم تر شده و جوشهايي در همان نواحي زده باشد. مي تواند حتي چشمها را نيز مبتلا كند. داروهاي خوراكي و يا ماليدني موجود هستند. پزشكان مي توانند رگهاي خوني پاره شده يا پوست ضخيم شده و قرمز شده را با ليزر درمان كنند.

تب خال

ويروس هرپس سيمپلكس مي تواند سبب جوشهاي دردناك، كوچك و پر از مايع در اطراف لب يا بيني شود. تبخال تا ده روز باقي مي ماند و به راحتي از شخصي به شخص ديگر منتقل ميشود. محركهاي آن عبارتند از تب، نور شديد خورشيد، استرس و تغييرات هورموني  مثل قاعدگي. مي تواند تبخال را با قرصها و كرمهاي ضد ويروسي درمان كنيد. اگر تبخال شما حاوي چرك بود يا قرمزي آن گستردگي زيادي يافتة اگر تب داشتيد و يا چشمهايتان نيز خارش داشت حتما با پزشك خود تماس بگيريد. تبخال با قرصها و كرمهاي تجويزي قابل درمان است.

راش حاصل از گياهان

تماس با پوشش روغني برخي از گياهان نظير پيچك، بلوط يا سماق سبب راش در بسياري از افراد ميشود. اول با قرمزي و التهاب در محل شروع مي شود و سپس شروع به خارش مي كند. معمولا ۱۲ تا ۷۲ ساعت پس از تماس بر روي پوستتان جوشهايي ظاهر ميشود. راش معمولا شبيه يه يك خط قرمز است كه در نتيجه كشيده شدن گياه بر روي پوست حاصل شده است. معمولا تا دو هفته باقي مي ماند. درمان مي تواند شامل داروهاي ماليدني بر روي پوست يا داروهاي خوردني شود.

تسكين راشهاي حاصل از گياهان

داروهاي تجويزي و يا بدون نياز به نسخه مي توانند به تسكين خارش كمك نمايند. كمپرس آب سرد و حمام جو (يك ليوان جوي پرك را آسياب كرده و در آب بريزيد و بعد بر پوست خود بماليد، جو خاصيت ضد التهابي دارد) را امتحان كنيد. پزشكتان ممكن است اگر راش شديد باشد آنتي بيوتيك براي پيشگيري از عفونت تجويز نمايد. حتما اين گياههان را به خاطر داشته باشيد و سعي كنيد از تماس مستقيم با آنها اجتناب كنيد.

جوش حاصل از اصلاح

بعد از اصلاح ممكن است جوشهايي به وجود آيند دليلش اين است كه در اين صورت ممكن است موها به داخل برگشت خورده ودرون پوست شروع به رشد نمايند. همين امر مي تواند سبب خارش، جوش و حتي ايجاد جاي زخم نمايد. براي به حداقل رساندن جوشها پس از اصلاح قبل از شيو كردن دوش بگيريد، تيغ را در جهت رشد موها بكشيد و زماني كه تيغ را روي پوست مي كشيد پوست خود را نكشيد.. هميشه از كرم يا فوم اصلاح استفاده نماييد. پس از اصلاح محل را با آب سرد آبكشي كنيد و از كرم مرطوب كننده استفاده كنيد.

تكمه هاي پوستي

برجستگي هاي گوشتي به همان رنگ و يا كمي تيره تر كه بر روي پوست ايجاد ميشوند. اغلب بر روي گردن، سينه، كمر، زيربغل، زير سينه ها و يا كشاله هاي ران رشد مي كنند. خطرناك نيستند و معمولا دردي ايجاد نمي كنند مگر اينكه در زمان لباس پوشيدن و يا كشيده شدن چيزي به پوست تحريك شوند. پزشك مي تواند آنها را برداشته، فريز كرده و يا بسوزاند. 

آكنه

آكنه زماني اتفاق مي افتد كه منافذ پوست با چربي و سلولهاي مرده پر شده و ملتهب شود. منافذي كه باز مانده و سياه رنگ ميشوند جوشهاي سر سياه ناميده ميشوند منافذي كه كاملا بسته شده اند جوش سر سفيد ناميده ميشوند. باكتري ها و هورمون ها محرك آكنه هستند اغلب بر روي صورت، سينه و پشت ديده ميشوند. براي كمك به كنترل آكنه قسمتهايي از پوست را كه چربي بيشتري دارند مرتبا شستشو دهيد و جوشها را نتركانيد در اين صورت عفونت ايجاد شده و جاي جوشها باقي مي ماند.

بيماري پاي ورزشكاران

اين عفونت قارچي پوست كه سبب پوسته پوسته شدن، قرمز شدن و يا خارش پوست پا ميشود. همچنين ممكن است جوش بزندو زخم شود. اين بيماري مسري است و مي تواند از طريق تماس مستقيم منتقل شود. براي پيشگيري از آن، از كفشهاي كسي كه مبتلا به اين قارچ است استتفاده نكنيد و يا با پاهاي برهنه بر روي كف خوابگاهها و يا استخرها راه نرويد. مي توان آن را با لوسيون هاي ضد قارچ موضعي درمان كرد. براي موارد شديد تر پزشك مي تواند دارو تجويز نمايد. در طول درمان بايد هميشه پاها و داخل كفشهايتان را تميز و خشك نگه داريد.

خال ها

خالها كه معمولا قهوه اي يا مشكي هستند مي توانند در هر جايي در بدن به وجود آيند. ممكن است به تنهايي و يا به صورت چندتايي و عموما قبل از سن بيست سالگي ظاهر ميشود. برخي از خالها در طول زمان كمي تغيير مي كنند. برخي ممكن است در ابتدا مسطح بوده و بعدا برآمده شوند، بر روي آنها مو برويد يا رنگشان تغيير نمايد. اگر خالهايتان دچار تغيير شده اند مثل نامشخص بودن مرز خال، هرگونه رنگ غير طبيعي يا نامتوازن، خونريزي يا خارش به متخصص پوست خود مراجعه نماييد.

خال ها عموما از دهه سوم زندگی ایجاد می شوند. اگرچه برخی نوزادان نیز دارای خال هستند.

لكه هاي پيري يا لكه هاي كبدي

اين لكه هاي قهوه اي يا خاكستري مزاحم اغلب در واقع به خاطر افزايش سن نيستند اما با افزايش سن بيشتر ديده ميشوند. علت آن قرار گفتن زياد در معرض آفتاب است به همين دليل است كه بيشتر بر روي پوست صورت، دستها و بازوها ديده ميشوند. مي توانيد كرم هاي سفيد كننده، پيلينگ هاي سفيد كننده و درمانهاي نوري براي محو كردن آنها را امتحان كنيد. براي اينكه مطمئن شويد به مشكلات ديگري نظير ملانوم كه نوعي سرطان پوست است مبتلا نيستيد حتما به يك متخصص پوست مراجعه نماييد.

پیتریازیس روزه‌آ

پیتریازیس روزه‌آ كه يك راش بي خطر است معمولا به صورت يك تكه صورتي رنگ كه پوست پوست ميشود با لبه هاي برجسته شروع ميشود. چند روز تا چند هفته بعد شروع به خارش و گسترش در بدن مي كند. اين راش به صورت درخت كريسمس در كل بدن پخش ميشود. پزشكان با اطمينان نمي دانند علت آن چيست اما فكر نمي كنند مسري باشد. اغلب در عرض ۶ تا ۸ هفته بدون نياز به درمان از بين مي رود. پیتریازیس روزه‌آ اغلب بين سنين ۱۰ تا ۳۵ سال ديده ميشود.

ملاسما (ماسك بارداري)

ملاسما (كلوآسما) لكه هاي قهوه اي مايل به زردي هستند كه د راطراف گونه ها، بيني، پيشاني و چانه ايجاد ميشوند. اغلب ماسك بارداري ناميده ميشود چرا كه در نيمي از زنان باردار اتفاق مي افتد. مردان نير ممكن است به آن مبتلا شوند. اگر بعد از تولد نوزاد خود به خود از بين نرفت مي توانيد آن را با كرمهاي تجويزي، محصولاتي مه نياز به تجويز نسخه ندارند و يا ليزر درمان كنيد. نور خورشيد آن را بدتر مي كند بنابراين هميشه از كرم ضد آفتاب با SPF30 استفاده كنيد.

زگيل ها

در اغلب موارد زگيلهاي رايج بر روي دستها و انگشتها ديده ميشوند.  علت آن ويروس پاپيلوم انساني است. زگيلها زماني كه چيزي را لمس كنيد كه فردي كه مبتلا به اين ويروس است قبلا آن را لمس كرده باشد منتقل ميشود. براي پشگيري از زگيل هاي بيشتر آنها را با بانداژ بپوشانيد، آنها را خشك نگه داريد و آنها را نكنيد. اغلب بي خطر و بدون درد هستند. مي توانيد آنها را با داروهاي موضعي درمان كنيد. همچنين پزشك مي تواند آنها را فريز كرده و يا بسوزاند. درمانهاي پيشرفته تر عبارتند از جراحي، ليزر و استفاده از مواد شيميايي خاص.

كراتوز سبورئیك‌

كراتوز سبورئیك‌ رشد هاي غيرسرطاني است كه اغلب با افزايش سن نمود مي يابند. مي توانند در مناطق مختلف پوست چه به تنهايي يا به صورت گروهي ديده شوند. مي توانند تيره يا چند رنگ باشند اغلب سطحي رگه رگه دارند اگرچه مي توانند نرم و پر از مو هم باشند. نيازي به درمان آنها نيست مگر اينكه شما را اذيت كنند و يا از ظاهر آنها خوشتان نيايد. به راحتي ممكن است با سرطان پوست يا خال اشتباه گرفته شوند اما متخصص پوست مي تواند تفاوت ميان آنها را تشخيص دهد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است