مزایا و معایب اصلاح خشک

همان طور که از نامش پیداست اصلاح خشک به هر شیوه اصلاحی گفته می شود که در آن از آب استفاده نشده باشد. اصلاح خشک را می توان با استفاده از ریش تراشهای الکتریکی و تیغ ها در هر قسمت از بدن و یا صورت انجام داد. قبل از این که تیغ را در دست بگیرید و شروع به اصلاح خشک کنید بهتر است مزایا و خطرات ان را برای پوست خود بدانید. شاید حتی ترجیح دهید برای اجتناب از زیر پوستی شدن موها یا تحریک پوست ته ریش بگذارید. مطلب زیر را بخوانید تا به مزایا و معایب اصلاح خشک با ریش تراشهای برقی و یا تیغ ها پی ببرید.

اصلاح خشک با تیغ

اصلاح خشک با تیغ تنها یک مزیت دارد: راحت تر است. شاید آبتان قطع شده باشد و مجبور هستید برای یک مصاحبه کاری یا قرار ملاقات مهم اصلاح کنید. به جای اینکه وقت خود را هدر دهید و منتظر شوید تا آب بیاید تصمیم می گیرید صورت، زیربغلها و پاهای خود را اصلاح (شیو) کنید البته بدون آب.

در این سناریو، اصلاح خشک اصلاح کردن بهتر از داشتن مو است. با این وجود پوستان ممکن است آسیب ببیند و تحریک شود مگر اینکه بعد از آن از مرطوب کننده استفاده کنید.

چگونه می توان با یک تیغ اصلاح خشک انجام داد

در اصلاح خشک با تیغ حتما حتما از یک تیغ تازه استفاده کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

 1. از یک کرم مرطوب کننده و یا یک نرم کننده مثل روغن نارگیل استفاده کنید.
 2. پوست خود را با یک دست محکم بکشید.
 3. به نرمی و آرامی تیغ را در جهت رویش مو بکشید.
 4. اگر ممکن است در میان کار چند بار تیغ را بشویید.
 5. پوست را با کرم مرطوب کنید.

مشکلات استفاده از تیغ

بزرگترین مشکل در استفاده از اصلاح خشک چه با تیغ یا با ریش تراش تحریک شدن پوست است. اعمال فشار بیش از اندازه در هنگام اصلاح می تواند سبب تحریک پوست و حتی در بعضی مواقع سوزش و قرمزی شدید شود.

اصلاح خشک با تیغ یک مشکلات دیگر هم دارد. علاوه بر تحریک  و سوزش پوست عوارض جانبی استفاده از اصلاح خشک با تیغ عبارتند از:

 • بریدگی
 • خشکی یا پوسته پوسته شدن
 • حس سوزش در طول و بعد از اصلاح
 • خارش
 • یک دست نشدن اصلاح
 • التهاب فولیکولها
 • جوش وموهای زیرپوستی

اگر از یک تیغ کند استفاده کنید عوارض جانبی بیشتر خود را نشان می دهند. اگر از کرم ها یا روغن های طبیعی هم در حال اصلاح استفاده نکنید پوست آسیب بیشتری می بیند.

اصلاح خشک با یک ریش تراش برقی

از بیشتر ریش تراشها می توان هم به صورت خشک و هم مرطوب استفاده کرد. از آنجا که برای استفاده در هر دو شرایط طراحی شده اند نسبت به اصلاح خشک با تیغ آسیب کمتری می رسانند از جمله:

 • ایجاد موهای زیر پوستی و جوشهای کمتر
 • احتمال سوزش و قرمزی کمتر

مزیت دیگر ریش تراش ها قابلیت حمل آنها است. می توانید حتی در مسیری که به جایی می روید از ریش تراش استفاده کنید.

چگونه باید با یک ریش تراش اصلاح کرد

برای اصلاح خشک با یک ریش تراش:

 1. موهای بلند را با یک قیچی کوتاه کنید.
 2. مطمئن شوید پوستتان خشک است اگر پوست خیس باشد ریش تراش سخت تر می تواند روی پوست سر بخورد.
 3. با یک دست پوست خود را بکشید.
 4. به آرامی اصلاح کنید از حرکات دورانی و فشاری ملایم  استفاده کنید.
 5. اگر پوست حساسی دارید تنها در جهت رویش مو اصلاح کنید- اصلاح بر خلاف رویش مو اصلاح تمیزتری به شما می­دهد اما می تواند سبب تحریک پوست شود.
 6. از یک لوسیون مخصوص بعد از اصلاح یا یک مرطوب کننده که حاوی الکل نباشد استفاده کنید چون الکل می تواند سبب سوزش پوست تازه اصلاح شده شود

مشکلات استفاده از ریش تراشهای برقی

ریش تراشهای برقی نمی توانند موهای بلند را بتراشند.  باید موها را قبل از اصلاح کوتاه کرد. همان طور که پیشتر گفته شد بزرگترین مشکل در استفاده از اصلاح خشک تحریک شدن پوست است. اگر پوست حساسی دارید اگر از ریش تراش برقی استفاده کنید احتمال تحریک پوستی در شما بیشتر است.

نکاتی برای اصلاح خشک

برای داشتن بهترین حالت اصلاح و کمترین حساسیت پوستی به نکات زیر توجه کنید:

 • بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب اصلاح نکنید. زمانی که خواب هستید، پوست آب را در خود نگه می دارد و داشتن اصلاحی تمیز را مشکل تر می سازد. قبل از اصلاح از یک لایه بردار مرطوب کننده مثلا اسکراب شکر قهوه­ای استفاده کنید این کار احتمال وقوع موهای زیر پوستی و جوشها را کاهش می دهد.
 • در صورت امکان قبل از اصلاح پوست خود را بشویید تا اصلاح نرم تری داشته باشید.
 • آرام پیش بروید و از ضربه های آرام استفاده کند تا پوست خود را نبرید
 • تیغ را تمیز از مو و شوره های پوست نگه دارید
 • اگر از تیغ استفاده می کنید هرگز از تیغ کند استفاده نکنید/
 • همیشه بعد از اصلاح پوست خود را مرطوب کنید
 • هیچ گاه پوستی را که تحریک شده، جوش زده یا ملتهب است را اصلاح خشک نکنید
 • هیچ گاهی زمانی که موهایتان از سرما سیخ شده اند صورتتان را اصلاح نکنید
 • اگر دچار مشکلات پوستی نظیر آکنه، اگزما یا پسوریازیس هستید هیچ گاه خشک اصلاح نکنید

حرف آخر

برای محافظت از پوست تان به جز در مواقع  اضطرار خشک اصلاح نکنید. اگر مجبور هستید با تیغ و خشک اصلاح کنید به آرامی در جهت رویش مو این کار را انجام دهید و بعد از آن حتما از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

ریش تراشها طوری طراحی شده اند که از آنها بتوان در اصلاح خشک استفاده کرد. با این وجود از اقداماتی مثل استفاده از کرمهای مرطوب کننده قبل از اصلاح برای محافظت از پوست و پیشگیری از تحریک آن را مد نظر داشته باشید.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است