عوارض کلسترول بالا و نحوه اجتناب از آنها

عوارض متداول کلسترول بالا چه هستند؟

کلسترول برای انواعی از عملکردها مهم است. برخی از این عملکردها عبارتند از ساختن هورمون ها، عمل کردن به عنوان بلوک در جداره های سلولی و متابولیسم برخی از ویتامین ها. با این وجود، ملسترول بالای مداوم می تواند تاثیرات مرگباری بر سلامت شما داشته و یک فاکتور خطر برای یک فرآیند بیماری که تصلیب شراین نامیده میشود باشد.

تصلیب شراین شامل ساخته شدن کلسترول، چربی ها و کلسیم با مواد دیگر داخل شریان ها میشود. این شامل رگهایی میشود که اکسیژن و خون و مواد مغذی را به کل بدن می رسانند. در نتیجه، این رگهای مهم تنگ و سخت شده، جریان خون کم شده یا کلا متوقف میشود. این امر نهایتا می تواند به درد، کاهش عملکرد و حتی مرگ منتهی گردد.

تصلیب شراین شدید یا یک لخته خون مرتبط با پلاک به سکته مغزی یا حمله قلبی منجر شده و می تواند کشنده باشد. ایجاد تصلیب شراین در شریان های دیگر بدن ممکن است تهدید کننده حیات نباشد اما می تواند بر کیفیت زندگی شما تاثیر بکذارد.

علائم این عوارض چیست؟ چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

علائم تصلیب شراین که بر عروق قلب تاثیر بگذارد عبارت است از درد سینه، که گاها به سمت بازوها، شانه ها و فک تیر می کشد. علائم دیگر عبارتند از تنگی نفس، افزایش سریع وزن  و التهاب در اندامهای تحتانی که می تواند نشانه ای از نارسایی قلبی باشد.

تصلیب شراین که بر شریان های منتهی به مغز تاثیر بگذارد می تواند منجر به انواعی از علام نامشخص از جمله سرگیجه و ضعف موضعی یا ضعف در یک یا چند اندام انتهایی گردد. همچنین می تواند سبب مشکلاتی در صحبت کردن شود که علامتی از شکته مغزی یا حمله ایسکمی گذرا می باشد. این دو را می توان بر اساس مدت و شدت علائم عصبی خودتان از هم تشخیص دهید.

تصلیب شریان که بر دیگر قسمتهای بدن تاثیر بگذارد علائمی دارد که به عمکلرد آن گروه عضله یا اندام مربوط می گردد. برای نمونه، تصلیب شریانهای پاها یا بازوهایتان ممکن است سبب شود در زمان راه رفتن یا دویدن احساس درد داشته باشید. در زمان تصلیب شراین دستگاه گوارش ممکن است حالت تهوع مداوم یا استفراغ را بعد از غذا خورن تجربه کنید.

تا زمانی که درد شدید، تنگی نفس یا سرگیجه را تجربه نکرده اید بهتر است در عرض همان هفته نوبتی از پزشک خود بگیرید و به دکتر مراجعه کنید. ولی اگر علائم جدیدی را تجربه کردید یا علائمتان تغییر کرد بهتر است سریعا به اورژانس مراجعه کرده و کمک درخواست کنید.

آیا درمانی به غیر از دارو وجود دارد؟

تجویز اول برای هر بیماری داشتن ورزشهای هوازی به میزان کافی در روز و یک رژیم غذایی سالم است. همان طور که مشخص است، هر چه قدر هم که بر ارزش سبک زندگی سالم تاکید کنیم باز هم کم است. سبک زندگی سالم تاثیرات سودمندی برای قلب و مغز و تقریبا برای هر نوع بیماری دارد.

آنچه که پیشنهاد میشود ۳۰ دقیقه ورزش متوسط هوازی در طول روز می باشد. سعی کنید ورزش یه صورت یک برنامه روزمره برایتان تبدیل شود تا نیاز بدنتان برای سالم ماندن تامین گردد.

در یک ؤزیم غذایی سالم غذاهای سرخ شده، شکر افزوده و غذاهای حاوی چربی های ترانس و اشباغ شده بالا باید حذف گردند. غذاهای موجود در قوطی ها و کنسروها حاوی مقادیر بسیار زیادی نمک می باشند.

میوه ها و سیزیجات و غلات کامل، مغزیجات و روغن های گیاهی مخصوصا روغن زیتون، لبنیات کم جرب و مقداری ماهی مصرف کنید.

چه داروهایی برای کمک به پیشگیری از عوارض تجویز میشوند؟

داروهایی هستند که که می توانند سطح کلسترول بالا را کاهش داده و از عوارض پیشگیری نمایند. هر چه سطح کلسترول شما پایین تر باشد، احتمال تجربه رخدادهای نامطلوب کمتر خواهد شد.

موثرترین و مورد استفاده ترین داروهای پایین آورنده کلسترول استاتین ها هستند. ثابت شده است که این داروها تاثیرات قابل توجهی در کم کردن سطح کلسترول شما و کاهش ریسک ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی در آینده میشود. استاتین ها بر روی کبد تاثیر گذاشته تولید کلسترول را کاهش می دهد. آنها تاثیرات ضدالتهابی دارند.

طبقات دارویی دیگری نیز وجود دارند که می توانند به کاهش سطح کلسترول کمک نمایند اما به اندازه استاتین ها محافظت قلبی عروقی ایجاد نمی کنند. زتیا (ازتیمایب) گزینه ای است برای افرادی که قادر به تحمل استاتین ها نیسستند یا حساسیت شدید به آنها دارند. اگر علارغم استفاده از استاتین ها هنوز بالا بود می توان از این دارو در ترکیب با یک استاتین استفاده کرد.

فیبراتها دسته ای دارویی هستند که سطح کلسترل را کاهش می دهد. اما بیشتر در کاهش تری گلیسرید موثر هستند. تری گلیسرید نوعی چربی در خون است. تری گلیسریدها می توانند نشانه ای از سلامت کلی شما باشد و می تواند اگر خیلی بالا باشد ریسک بیماری قلبی و عروقی شما را افرایش دهد.

عامل کمپلکس ساز اسید صفراوی گروهی دارویی است که می توان از آن برای کم کردن سطح کلسترول استفاده کرد. آنها دفع کلسترول از طریق مدفوع را تسهیل می نماید که به صورت مستقیم کلسترول خون شما را کاهش می دهد.

یک طبقه دارویی انقلابی جدید بازدارنده های PCSK9 نامیده میشود که راهی موثر برای کاهش سطح کلسترل شما محسوب میشود. آنها همچنین می توانند ریسک بیماری قلبی عروقی را کاهش دهند. آنها آنتی بادیها یا پروتئین هایی هستند که مخصوصا برای تقابل با سلولهای کبد و ارتقاء جذب و تخریب کلسترل خون طراحی شده اند. اگرچه این دسته دارویی بسیار موثر هستند اما بسیار گران بوده و تنها به صورت تزریقی تجویز میشوند. برای استفاده از این نوع درمان باید معیارهای خاصی را دارا باشید.

بیماری شریانی محیطی (PAD) چیست؟

بیماری شریان محیطی (PAD) به تصلیب شراین اندام های انتهایی مثل بازوها و پاها گفته میشود. زمانی که انسداد شراین پا شدیدتر شود در زمان حرکت کم کم احساس درد در عضلات پای خود می کنید. این علائم لنگش نامیده میشود. همین پدیده ممکن است در بازوهایتان نیز اتفاق بیفتد اگرچه کمتر متداول است.

 اگر PAD در شما تشحیص داده شود درمانهای مختلفی وجود دارد که شما می توانید علاوه بر پیگیری سبک سالم زندگی آنها را امتحان کنید. پزشک شما ممکن است یک برنامه ورزشی تحت نظارت را چندین بار در هفته پیشنهاد دهد که بر استفاده از عضلات پا تاکید دارد. با گذشت زمان تحمل شما در برابر حرکات ورزشی بیشتر شده و علائم لنگش کاهش می یابد.

پرشکتان ممکن است داروهایی را برای کمک به بهبود علائمتان تجویز نماید. داروها برای PAD در سه طبقه اصلی قرار می گیرد:

  • متسع کننده عروق: این دسته از داروها به اتساع و شل کردن رگها کم کرده و امکان جریان بیشتر خون را فراهم می آورند.
  • داروهای کلسترول: این داروها سطح کلسترول خون را ماهش داده و تاثیرات ضد التهابی دارند.
  • رقیق کننده های خون: این داروها مانع از ایجاد لخته های خون در محل بیماری شده و ریسک انسداد ناگهانی رگها را کاهش می دهند.

اگر یک برنامه ورزشی تحت نظارت و دارودرمانی نتوانست به شما در کاهش علائم کمک نماید، پزشکتان ممکن است مداخلات تهاجمی تر مثل استنت گذاری یا جراحی بایپس انسدادها را پیشنهاد دهد. با متخصص قلب و عروق خود برای بررسی روشهای تهاجمی مناسب خود مشورت کنید.

برای پیشگیری از بیماری شریان محیطی از یک رژیم غذایی سالم برای قلب استفاده کنید و سعی کنید روزانه سی دقیقه ورزش با شدت متوسط در طول روز داشته باشید. در انتها، ترک سیگار تا حد زیادی روند تصلیب را در همه شریان کند می کند.

بیماری عروق کرونری (CAD) چیست؟ چگونه درمان میشود؟ چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

بیماری قلبی کرونری (CHD) یا بیماری عروق کرونری (CAD) تصلیب عروقی است که اکسیژن و مواد مغذی را به عضلات قلب می رساند. با پیشرفت تصلیب عروق عرضه خون به عضلات قلب محدود میشود و سبب علائمی نظیر درد سینه و تنگی نفس می گردد.

شدت تصلیب عروق می تواند در هر مورد متفاوت باشد بنابراین به شیوه های متفاوتی درمان میشود. متخصص قلب شما پس از بررسی و تشخیص توصیه هایی از پیشگیری تا مداخلات تهاجمی ارائه می دهد.

اگر مشخص شد که مبتلا به بیماری عروق کرونری هستید سه راه اصلی برای درمان و مدیریت آن بسته به شدت و گسترش بیماری وجود دارد. همانند همیشه، اولین گام بهبود رژیم غذایی و ایجاد یک برنامه منظم ورزشی برای حصول اطمینان از داشتن یک سبک زندگی سالم می باشد.

می توان از درمان دارویی نیز در کنار تغییرات سبک زندگی ساتفاده کرد. سه طبق اصلی دارویی برای درمان بیماری عروق کرونری موجود می باشد:

  • رقیق کننده های خون: که مانع از ایجاد لخته های خون میشوند.
  • داروهای کلسترول: که سطح کلسترول را کاهش می دهند.
  • داروهای ضد آنژین: این داروها درد سینه را به شیوه های مختلفی کاهش می دهند.

متخصص قلب تان به شما در یافتن بهترین ترکیب دارویی کمک می نماید.

اگر بیماری عروق کرونری شما علارغم درمان دارویی پیشرفت کرد ممکن است کاندید جراحی بایپس شریان کرونری قلب باز (CABG) باشید. این روش خطرات و مزایایی دارد. تیم پزشکی شما بهترین گزینه را به شما ارائه خواهند داد.  

همانند بیماری شریانی محیطی، از بیماری عروق کرونری هم می توان با کند کردن روند تصلیب شراین پیشگیری کرد. بهترین راه حل داشتن ورزشهای هوازی به میزان کافی و رژیم غذایی سالم برای قلب می باشد. همچنین، سیگار را ترک کنید تا فاکتور خطر ابتلا به این بیماری در شما به حداقل برسد. 

آیا اقدامات پیشگیرانه خاصی وجود دارد که در مورد آن با پزشک خود مشورت کنم؟

قدرتمندترین ابزار برای حفظ سلامت قلب و عروق ورش کردن، ترک سیگار و پیروی از یک رژیم غذایی سالم است. این اصلاحات در سبک زندگی فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت را در میان فاکتورهای دیگر تخت تاثیر قرار می دهد. از متحصص قلب و عروق خود در مورد ریسک این بیماری در شخص خودتان سوال بپرسید. این کار به شما کمک می کند یک برنامه درمانی تنها مختص به خود شما طراحی گردد.  اگر سوالی در مورد اقدامات پیشگیرانه برای بیماری قلبی داشتید همه آنها را جمع کرده و در پرسیدن این سوالات چه مهم و چه کم اهمیت در دیدارتان با پزشک تردید نکنید.

آیا برخی عوارض رایج تر از بقیه هستند؟ چه چیزی من را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد

بیماری قلبی عروقی (CVD) بسیار رایج است. فاکتور اصلی خطر CVD کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت و سیگار کشیدن در میان عوامل دیگر است. در چکاب های عمومی پزشک معمولا این فاکتورها را بررسی و مدنظر قرار می دهد که شامل کنترل فشار خون استراحتی، اگر مبتلا به دیابت هستید اطمینان از کنترل خوب قند خون و پایین آوردن کلسترول به سطح قابل قبول می شود.

کلمات کلیدی: کلسترول، تصلیب شراین، بیماری شریانی محیطی،  بیماری عروق کرونری، سبک زندگی سالم

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است