خیال پردازی کنید

تحقیقات نشان می­دهد که این کار برای شما خوب است

مردم اغلب از نشستن و فکر کردن اجتناب می­کنند، ترجیح می­دهند حواس خود را با تلفن هوشمندشان پرت کنند.  بر اساس تحقیقات جدید دلیلش این است که مردم فکر می­کنند که فکر و خیال کردن خسته­ کننده است.

با این وجود، محققان بیان می­دارند که این فعالیت می­تواند بیش از آن چیزی که مردم انتظار دارند لذّت­بخش باشد. تحقیقات نشان می­دهند که رها کردن ذهن خلّاقیت و توانایی حل مسأله را در شما ارتقاء می­دهد.برای رها شدن از ابزارهای الکترونیکی خود وقت بگذارید این کار در رسیدن شما به آرامش و استراحت ذهنتان کمک می­کند.

زمانی که افراد وقتی را برای هدر دادن دارند اغلب به تلفن­های هوشمند خود متوصّل می­شوند تا ایمیل­هایشان را چک کنند و اخبار بخوانند. شاید با خود فکر می­کنیم که :تنها فکر کردن” و یا “تنها انتظار کشیدن” خسته کننده است. در مقابل، تحقیقات نشان می­دهد افراد از این که با افکار خود تنها باشند بیشتر از حد مورد انتظارشان لذت می­برند.

در دنیای مدرن دیجیتال، در زمان اوقات فراغت کشتن وقت آسان است. اما شاید ایده خوبی باشد که در چنین شرایطی خود را در تفکراتمان مستغرق کنیم. تفکر آزاد بیشتر از آنچه که فکرش را می­کنید لذت بخش است.

خیال پردازی می­تواند فراتر از این که لذت بخش است مزایایی نیز داشته باشد. تحقیقات قبلی نشان می­دهند که صرف زمان برای خیال پردازی به پرورش خلاقیّت و حل مسأله بهتر کمک میکند. دانشمندان متوجه شده­اند چون از تأمل کردن در سکوت اجتناب می­کنیم این مزایا را نیز از دست می­دهیم.

مردم از فکر کردن بیشتر از آنچه که متوجه ­اش باشند لذّت می­برند

برای رسیدن به این نتایج تحقیقی بر روی ۲۵۹ نفر انجام شد. شرکت کننده­ها در تحقیق دانشجویانی از ژاپن و انگلستان بودند. در هر آزمایش یک تعداد از این افراد شرکت داشتند.

در اولین آزمایش، محققان از افراد خواستند برای ۲۰ دقیقه فقط بنشینند و فکر کنند و بعد بگویند لذتی را که از این کار بردند چقدر با آنچه که تصورش را می­کردند متفاوت بوده است. آنها اجازه استفاده از هر آنچه که حواسشان را پرت می­کرد مثل خواندن، راه رفتن یا چک کردن تلفن­های هوشمند خود را نداشتند. بعد از آن، به لذتی که این جلسه بردند نمره بدهند.

تجربه دوم ماهیتاً مشابه ولی تغییراتی داشت. برای نمونه، در یک آزمایش، از شرکت کننده­ها خواسته شد در یک اتاق کنفرانس خالی بنشینند در حالی که در دیگری آنها در یک اتاق تاریک که نمی­توانستند چیزی را ببینند نشسته بودند. مقدار زمان نشستن و فکر کردن نیز متفاوت بود.

در آزمایش دیگری از یک گروه خواسته شد لذّتی را که از فکر کردن می­برند و از گروه دیگر خواسته شد لذتی را که از بررسی اخبار می­برند پیش­بینی کنند. اگرچه برآورد گروهی که تنها فکر کرده بودند کمتر بود اما هر دو گروه در انتها به یک میزان از فعالیت مربوطه لذت برده بودند.

در هر آزمایش، نتیجه کلی مشابه بود: افراد از فکر کردن بیشتر از آنچه که پیش­بینی می­کنند لذت می­برند. با این وجود، محققان متوجه شدند که شرکت کنندگان به تفکر نمره فوق العاده لذّت بخش نداده بودند. صرفا لذت بخش­تر از آن چیزی بود که تصورش را می­کردند. الزاما همه فکرکردنها سرگرم کننده نیستند. برای نمونه، برخی از افراد زمانی که تفکر آزاد بدون پرت کننده های حوس دارند بیشتر به سمت تفکرات منفی گرایش دارند.

به این وجود برای تعمیم این نتیجه این آزمایش باید در میان دیگر جمعیت­ها تکرار شود چون شرکت کنندگان در این تحقیق تنها دانشجویان در ژاپن و انگلستان بودند.

برای رهایی و آرامش وقت بگذارید

با پی بردن به این حقیقت که فکر کردن در تنهایی آن قدرها هم که افراد فکر می­کنند خسته کننده نیست از انسانها خواسته شده است زمان بیشتری را برای رها ساختن ذهن و آرامش وقت بگذارند.

هر فردی با چالشهای بسیار، عوامل استرس­زا و مسئولیت های بی­شمار در طول روز مواجه است. انسانها برای اینکه بازدهی داشته باشند باید باطری خود را دوباره شارژ کنند. یک راه برای این کار جدا شدن از تلفن همراه است. در سر کار برای نهار خوردن خود اولویت قائل شوید و در هنگام نهار خوردن موبایل را به کناری بگذارید. در طول غذا خوردن اصلاً تلفن خود را روشن نکنید مخصوصاً اگر با اعضای خانواده غذا می­خورید.  زمانی که قصد استراحت و آرامش دارید تلفن خود را در حالت هواپیما قرار دهید تا چیزی حواستان را پرت نکند.

در انتها، از قبل برای لذت بردن از زمان استراحت خود بدون اینکه به خاطر مسئولیت­های پیش­رو استرس داشته باشید برنامه­ریزی کنید.

حرف آخر

مطالعات نشان می­دهند که خیال پردازی کردن مزایایی دارد از جمله افزایش خلاقیت و توانایی حل مسأله. و بر اساس تحقیقات جدید بسیاری از افراد از کنار گذاشتن گوشی­های خود بیشتر از آنچه که فکر می­کنند لذت می­برند.

در حالی که پر کردن اوقات فراغت با تفکر به برخی افراد کمک می­کند استراحت نمایند اما همیشه این مورد برای کسانی که مستعد تفکر منفی هستند کارساز نیست.

با این وجود، کارشناسان پیشنهاد می­دهند به صورت دوره­ای استفاده از تلفن هوشمند را متوقف کنید و موقتاً شلوغی و دردسرهای زندگی را نادیده بگیرید با این کار می­توانید باطری­های خود را دوباره شارژ کنید و از مزایایی که این کار برای سلامت شما دارد بهره ببرید.

کلمات کلیدی: خیال پردازی، تلفن همراه، اوقات فراغت، خلاقیت، توانایی حل مسأله

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است