خطرات پنهان در منزل

پاک کردن خانه از سموم

برخی از خطرات در خانه به راحتی قابل مشاهده هستند. مثل سوکت های برق رها شده و شل شده. یا قالیچه پاره شده بر روی پله ها. اما شناسایی برخی دیگر کار مشکلی است. برخی دیگر نامشهود هستند مثل ذراتی که با هوا تنفس می کنید. برخی این خطرات عبارتند از سرب، کپک یا رادون.

اما راههایی برای یافتن و از بین بردن این خطرات نامشهود وجوود دارند. بیایید چیزهایی در مورد مواد سمی ممکن در خانه خود بیاموزید. اگر دانش کافی در این زمینه داشته باشید می توانید در جهت رفع آنها اقدام کنید.

بیرون  کشیدن سرب

سرب فلزی است که به صورت طبیعی وجود دارد. از آن در ساختن محصولاتی بسیاری مثل باطری های ماشین استفاده میشود. اما جایی در بدن ما ندارد و می تواند به مغز و سیستم عصبی ما آسیب برساند. مواجهه با سرب مخصوصا برای کودکان خطرناک است. هیچ سطحی ایمنی برای وجود سرب در خون وجود  ندارد.

مواجهه با سرب سبب مشکلاتی در تفکر، یادگیری و حافظه میشود. همین امر بر یادگیری کودکان در مدرسه تاثیر می گذارد. همچنین سبب مشکلاتی در تمرکز و بیش فعالی میشود.

نیازی نیست که سطح سرب بالا باشد تا شاهد این پیامدها باشیم. حتی در سطوح پایین نیز، که در کودکان رایج تر است، می توان شاهد برخی از این عوارض بود.

سرب سابقا به رنگها و بنزین اضافه میشد. اما امروزه دیگر مجاز نیست. اما رنگها مدت زیادی در خانه باقی می مانند. اگر در خانه ای زندگی می کنید که قدیمی است احتمالا هنوز در دیوارهای آن از رنگهای حاوی سرب استفاده شده است.

اگر رنگهای قدیمی از دیوار برداشته نشده و رنگ جدید بر روی همان رنگ قبلی زده شده باشد احتمال وجود گرد و غبار سرب کم است. اما ممکن است رنگ رویی در جاهایی که قابل رویت نیست آسیب دیده باشد. این قسمتها عبارتند از چهارچوب های در و قابهای پنجره. رنگ در حیاط  و فضای  بیرونی خانه نیز می تواند با بازی بچه ها وارد خانه شود.

سرب ممکن است از طریق لوله های قدیمی نیز وارد آب آشامیدنی شود. آزمایش سرب مخصوصا برای کودکان تا سن ۶ سالگی اهمیت دارد. پزشک شما می تواند وجود سرب در بدن را با یک آزمایش ساده خون بررسی نماید. اگر سطح سرب در خون فرزند شما خیلی بالا بود پزشکتان می تواند توصیه هایی درباره چگونگی درمان آن ارائه دهد.

شما باید توسط یک فرد مجوز دار منبع سرب را از بین ببرید. مراکز بهداشت می توانند توصیه هایی به شما در مورد اینکه با رنگهای سربی چه کاری می توانید انجام دهید ارائه دهند. از بین بردن سرب توسط خودتان توصیه نمی شود.

آب و کپک

اگر یک تکه نان یا یک تکه میوه را مدت زمان زیادی در جایی نگه داشته باشید می توانید شاهد رشد کپک باشید. اغلب انواع کپک بی ضرر هستند اما برخی می توانند خطرناک باشند. آنها می توانند ترکیباتی ایجاد نمایند که محرک آلرژی و حملات آسم هستند.

کپک می تواند  در ساختمان وقتی آب وارد خانه میشود نیز رشد کند. و هر واحد مسکونی قابلیت آسیب دیدن با آب را دارد.

در جوامع شهری تهویه درستی در حمام ها وجود ندارد یا نشت در ساختمان ها وجود دارد. اما ممکن است از طریق سیل یا طوفان نیز  آب وارد ساحتمان شود. و اگر در جایی زندگی می کنید که رطوبت در بیرون از خانه بالا است خشک کردن چیزها در داخل خانه کار سختی است.

گاهی می توانید کپک را بر روی دیواها یا سطوح دیگر ببینید. گاه نشتی طوری پشت دیوار است که شما فقط می توانید بوی آن را احساس کنید. برخی این بو را بوی نا یا رطوبت توصیف می کنند.

اگر متوجه وجود کپک در خانه خود شدید  باید مطئن شوید که منبع آب از بین رفته است. صرف تمیز کردن و رنگ زدن مجدد آن اگر از شر منبع آب خلاص نشوید هیچ فایده ای نمی تواند داشته باشد.

شما می توانید خودتان حوزه رشد کیک را اگر کمتر از سه فوت در سه فوت باشد تمیزکنید اما دقت کنید که در آن محیط نفس نکشید.

حتما ماسک  N95 و عینک ایمنی استفاده کنید. برای شستن کپکها می توانید از آب صابون و حوله استفاده کنید.

ممکن است مجبور باشید قسمتی از بتونه ها یا دیوار را که کپکی شده است بکنید. یا پارچه ها یا فرشهایی را که قابل تمیز کردن نیستند دور بیاندازید. اگر قسمتی که دچار کپک شده است مساحت زیادی دارد شاید نیاز به کمک از یک متخصص باشد. از بین بردن این کپکها در ساختمان ها احتمال ابتلا به آلرژی و علائم آسم را کاهش می دهد.

رادون در فضا

شاید شنیده باشید که دود سیگار یکی از عوامل ابتلا به سرطان ریه می باشد. اما سیگار تنها ماده سمی نیست که ریسک را افزایش می دهد. یک گاز بی رنگ و بی بوی رادیواکتیو که رادون نامیده میشود نیز می تواند ریسک ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

گاز رادون به صورت طبیعی تقریبا در همه نوع سنگ در همه جای دنیا یافت میشود. خطر زمانی ایجاد میشود که این ماده از کف خانه ها، دیوارها یا پی ساختمان ها و دیگر قسمتهای ساختمان وارد خانه شود.

حتی خانه های بدون فنداسیون هم ممکن است حاوی سطح خطرناکی از رادون باشند. مواجهه با رادون مخصوصا برای افرادی خطرناک تر است که تنباکو مصرف می کنند. اما تنفس رادون واقعا برای همه خطرناک است. هیچ سطحی فاقد ریسکی برای رادون وجود ندارد.

با تستهای رایگان و ارزان قیمتی می توان سطح رادون را در خانه آزمایش کرد. اگر سطح رادون بالا باشد یک متخصص در این کار می تواند آن را از خانه تخلیه کرده و دوباره آنجا را ایمن سازد. این فرآیند رادون زدایی نامیده میشود.

اما خیلی کم پیش می آید که کسی برای خانه اش تست رادون بدهد. در برخی از کشورها دانش آموزان دبیرستانی برای این کار تعلیم داده میشوند و داوطلبان تشویق میشوند آزمایش رادون را با استفاده از یابنده های دیجیتالی رادون انجام دهند. از این یابنده ها می توان بارها و بارها استفاده کرد. در برخی از کشورها این کیتها حتی در کتابخانه ها ارائه میشوند.

کتابخانه ها منابع مورد اطمینان اطلاعات هستند پس چرا آنها را نباید به مکانی برای ارائه کیت های رادون تبدیل نکنیم. همچنین در برخی از جوامع صاحبخانه ها تشویق به این کار میشوند. مستاجرها می توانند تست رادون را انجام دهند اما تصمیم برای رادون زدایی تنها بر عهده مالک است.

برخی از مناطق مراکز اصلی گاز رادون هستند که می توانید از شهرداریها در این باره پرس و جو کنید.

انتخابهای عاقلانه

کاهش خطرات خانگی برای سلامت

شما می توانید جلوی بسیاری از خطرات خانگی را برای سلامت بگیرید.

اگر خانه شما قدیمی است مواجهه با سرب را در رنگ آمیزی خانه آزمایش کنید. می توانید از کیت های خانگی که برای این منظور در بازار موجود هستند استفاده کنید یا از یک فرد متخصص کمک بخواهید. برخی از مراکز بهداشت در برخی از کشورها این کیت ها را به صورت رایگان در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهند.

مرتبا برای وجود سرب در خون کودکانتان آزمایش دهید حداقل تا ۶ سالگی.

در اتاق هایی که رطوبت زیاد  است مثل حمام و دستشویی حتما از تهویه استفاده کنید تا مانع از رشد کپک شوید.

اگر نشتی در خانه دارید قسمتهای آسیب دیده را سریعا ترمیم کنید.

قسمتهایی از دیوار را که کپک زده است با آب گرم و صابون تمیز کنید. حتما از ماسک، دستکش و عینک در حین تمیز کردن استفاده کنید.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است