تبخالهای تناسلی

تبخالهای تناسلی چیست؟

تبخالهای تناسلی یک عفونت انتقالی از راه جنسی است. این عفونت سبب زخم های تاولی میشود که بسیار دردناک هستند (جوشهای چرکی) که ممکن است سرباز کرده و محتویات آن به بیرون بریزد. در حدود ۱۶ درصد افراد ۱۴ تا ۴۹ سال به این بیماری مبتلا هستند.

علل ایجاد تبخالهای تناسلی

دو نوع ویروس هرپس سمپلکس سبب تبخال میشوند:

HSV-1- که معمولا سبب تبخال لب میشود

HSV-2- که معمولا سبب تبخالهای تناسلی میشود

این ویروس از طریق غشاهای مخاطی وارد بدن میشود. غشاهای مخاطی لایه های بافت نازکی هستند که به صورت آستری روی ورودی های بدن را پوشانده اند. می توان این بافتها را در بینی، دهان و اندامهای تناسلی یافت.

زمانی که ویروسها وارد بدن میشوند خود را با سلولهای بدنتان تلفیق کرده و سپس در سلولهای عصبی لگن شما باقی می مانند. این ویروسها تمایل به تکثیر شدن دارند و سریعا و به راحتی خود را با محیطها سازگار می نمایند که همین امر درمان آنها را مشکل می سازد.

HSV-1 یا HSV-2 را می توان در مایعات بدن انسانها یافت از جمله

  • بزاغ
  • منی
  • ترشحات واژن

تشخیص و علائم تبخال تناسلی

جوشها خیلی سریع پیش می روند و سرایت می کنند. اولین بروز می تواند تنها دو روز بعد از تماس با ویروس یا حتی ۳۰ روز بعد از آن باشد.

علائم عمومی در مردان عبارت است از جوشهایی در اطراف آلت، کیسه بیضه و کپل (نزدیک و در اطراف مقعد)

علائم عمومی در زنان عبارت است ازجوشهایی در اطراف یا نزدیک واژن، مقعد و کپلها

علائم عمومی دیگر عبارتند از:

جوشهایی بر روی دهان، لب ها و صورت و هر جای دیگری که عفونت در تماس بوده است

محلهایی که در تماس با عفونت بوده اند اغلب در ابتدا شروع به خارش یا سوزش قبل از بروز جوشها می کنند

جوشها ممکن است بترکند و سر باز کنند و محتویاتی از آنها به بیرون ریخته شود

غدد لنفاوی ممکن است متورم شود. غدد لنفاوی یا عفونت و التهاب در بدن می جنگند.

ممکن است سردرد، بدن درد و تب داشته باشید.

علائم عمومی نوزادی که از طریق تماس با واژن با هرپس به دنیا آمده باشد عبارتند از زخم هایی بر روی صورت، بدن و نواحی تناسلی.

نوزادانی با تبخال تناسلی به دنیا می آیند می توانند دچار عوارض جدی شده و علائم زیر را تجریه نمایند:

  • نابینایی
  • آسیب های مغزی
  • مرگ

اگر دچار تبخال تناسلی شده اید و باردار هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید. آنها نهایت سعی خود را می کنند تا از انتقال ویروس به نوزاد در هنگام زایمان جلوگیری کنند و احتمالا برای این منظور به جای زایمان طبیعی از سزارین استفاده خواهند کرد.

تشخیص تبخالهای تناسلی

پزشک شما می تواند انتقال ویروس هرپس را از معاینه زخم های حاصله با چشم تشخیص دهد. تشخیص از طریق آزمایش نیز ممکن است که معمولا نیازی به آن نیست. با یک آزمایش خون می توان قبل از بروز علائم وجود ویروس سمپلکس را تشخیص داد. اگر فکر می کنید در معرض و تماس با تبخال تناسلی بوده اید حتی اگر هنوز علائمی را تجریه نکرده اید به پزشک مراجعه کنید.

چگونه می توان تبخال تناسلی را درمان کرد؟

درمان می تواند مانع از عود بیماری شود اما نمی تواند ویروس سمپلکس هرپس را درمان کند

دارو درمانی

داروهای ضد ویروسی می توانند التیام زخم ها را تسریع و به کاهش درد کمک نمایند. داروها بهتر است از همان مشاهده اولین علائم (سوزش، خارش و علائم دیگر) برای کاهش علائم مصرف شوند.

برای کسانی که بیماری در آنها عود کرده است نیز بهتر است دارو تجویز شود تا از عود مجدد آن در آینده پیشگیری شود.

مراقبت های خانگی

در زمان دوش گرفتن از آب گرم و شوینده های ملایم استفاده کنید. محل آلوده را تمیز و خشک نگه دارید. لباسهای پنبه ای گشاد بپوشید تا فشاری به ناحیه مبتلا شده وارد نگردد.

اگر باردار هستم و تبخال تناسلی دارم چه چیزهایی را باید بدانم؟

نگران بودن در مورد سلامت نوزاد زمانی که به هر گونه تبخال تناسلی مبتلا هستید طبیعی است. تبخالهای تناسلی اگر در زمان زایمان طبیعی بیماری در شما عود کرده باشد می تواند به نوزاد منتقل شود.  اگر دچار تبخال تناسلی هستید به محض اینکه متوجه بارداری شدید باید پزشک خود را در جریان قرار دهید. پزشکتان توضیح خواهد داد که قبل، در طول و یعد از زایمان باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشید. آنها می توانند درمانهای ایمن برای بارداری را تجویز کنند تا از زایمان سالم اطمینان حاصل کنند. همچنین باید آمادگی زایمان سزارین را برای شما داشته باشند. تبخالهای تناسلی می توانند عوارضی از قبیل سقط یا تولد پیش از موعد نوزاد را در پی داشته باشند.

در حال حاضر درمانی برای تبخالهای تناسلی وجود ندارد اما محققان به دنبال یافتن واکسن و یا درمانهایی در آینده هستند. این بیماری را می توان با دارو مدیریت کرد. این بیماری در بدن شما به حالت خفته باقی می ماند مگر اینکه عاملی سبب تحریک و عود کردن آن شود.

بیماری زمانی که استرس به شما وارید شود یا مریض و یا زیادی خسته شوید دوباره عود می کند. پزشکتان می تواند در ارائه یک برنامه درمانی برای کمک به مدیریت اوج بیماری به شما کمک کند.

کلمات کلیدی:تبخالهای تناسلی، ویروس هرپس سمپلکس، بارداری، غشاهای مخاطی

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است