درمان اسکارها و فرورفتگی های پوستی

درمان اسکارها و فرورفتگی های پوستی

فرو رفتگی های پوستی اسکارهای عمیقی هستند که معمولا به خودی خود از بین نمی روند، این فرو رفتگی ها معمولا بخاطر جوش های پوستی ایجاد می شود، اما می تواند بنا به دلایل دیگری مانند عفونت یا آبله نیز ایجاد شده باشند.

 

در این مقاله تله هیلتز به چند شیوه درمان و همچنین درمان خانگی معرفی می شوند که میتوانند ظاهر پوست را در این زمینه بهبود دهند. در این بخش به تعریف اسکارها و فرورفتگی های پوستی، دلیل ایجاد آن و شیوه های متعدد درمان این عارضه می پردازیم.

فرورفتگی پوستی یا اسکار چیست؟

 
   

 

فرورفتگی های پوستی عموما اسکار های آکنه یا جوش های پوستی هستند. این عیوب پوستی به صورت گودی هایی در صورت دیده می شوند و زمانی به وجود می آیند که عمیق ترین لایه پوستی صدمه می بیند. لایه عمیق پوست هنگامی بهبود می یابد که کلاژن اضافه در آن تولید شود. زمانی که کلاژن زیر این اسکارها ازبین برود پوست نامسطح شده و ناهمگونی در سطح پوست مشاهده می شود.

فرورفتگی های پوستی قابل مشاهده هستند و حتی ممکن است در برخی موارد به صورت شکلی ناهموار بدهد که این امر در برخی افراد موجب خجالت زدگی و عدم اعتماد به نفس می شود.

دلایل به وجود آمدن اسکارهای پوستی

تمامی اختلالات و یا بیماری هایی که موجب عیوب پوستی می شوند پتانسیل ایجاد فرورفتگی و اسکار های پوستی را دارا هستند.

آکنه

یکی از عوامل بسیار شایع در ایجاد فرورفتگی های پوستی، جوش یا اکنه است. در بیشتر افرادی که دارای فرورفتگی پوستی در ناحیه صورت هستند، آکنه علت اصلی آن تشخیص داده می شود و به ویژه جوش هایی که در مواقع تغییرات هورمونی و یا بلوغ ایجاد می شوند.

در دوران بلوغ پوست صورت چربی یا سبوم اضافه ایی تولید می کند که موجب ایجاد جوش در ناحیه صورت می شود و در نهایت این جوش ها ممکن است به اسکار تبدیل شوند.

انواع مختلف آکنه ممکن است به فرورفتگی تبدیل شود، حتی اگر فرد جوش ها را دستکاری نکرده و بگذارد جوش ها به خودی خود بهبود یابند.

بیماری های عفونی

بیماری های عفونی مانند آبله نیز از دلایل به وجود آمدن فرورفتگی های پوستی هستند. اگرچه آبله در بیشتر مناطق ریشه کن شده است، اما بیماری های مشابهی نظیر آبله مرغان هم می تواند اسکارهایی مشابه آبله ایجاد کند. آبله مرغال تاول های ریز و خارش داری روی پوست ایجاد میکند. خاراندن این تاول ها قبل از بهبودی کامل موجب فرورفتگی های پوستی و یا اسکار می شود.

سایر عفونت ها

عفونت های دیگر مانند باکتری استافیلوکوک میتواند زخم هایی ایجاد کند که در نهایت منجر به اسکار شود. ابن عفونت در فولیکول های مو و جاهایی که بتواند دمل و التهاب ایجاد کند، بروز می کند.

درمان

درمان های متعددی برای ازبین بردن فرورفتگی های پوستی شناخته شده اند که هرکدام دارای نتیجه مختلفی است. ممکن است انواع خاص پوست برخی از این درمان ها را تحمل نکنند و یا به درمان پاسخ ندهند، پس شیوه درمان هرفرد می بایست براساس نوع پوست فرد مشخص شود.

لایه برداری شیمیایی

 
   

افراد زیادی لایه برداری شیمیایی را انتخاب می کنند تا فرورفتگی و اسکارهای صورت را کاهش دهند. در این درمان لایه ای از اسید به صورت مالیده می شود. ممکن است برای رسیدن به نتیجه مشابه از آنزیم هم استفاده شود. در این روش لایه خارجی پوست برداشته می شود تا سطح پوست صاف تر شود. پس از درمان با این روش ممکن است عوارضی مانند التهاب و قرمزی پوست در فرد بروز کند که موقتی است. نیاز است لایه برداری شیمیایی در دفعات و با فاصله زمانی معین انجام شود تا تاثیر آن دیده شود. اما نتیجه ان معمولا سریع و قابل مشاهده است.

درما ابریژن یا لایه برداری پوستی

در جلسات درما ابریژن نتیجه ای مشابه به لایه برداری شیمیایی حاصل می شود، اما با این تفاوت که، از مواد شیمیایی در آن استفاده نمی شود. در این روش از یک برس چرخان استفاده می شود که روی پوست کشیده می شود تا لایه بیرونی پوست را بساید. این برس چرخان بر روی موضع کشیده می شود و موجب بهبود ظاهر پوست می شود.

در برخی موارد درما ابریژن به دلیل تخریب لایه های پوست ممکن است باعث ایجاد اسکارهای جدید شود حتی ممکن است ریسک پذیری فرد در ابتلا به عفونت های پوستی را نیز افزایش دهد.

میکرودرم ابریژن

درمان با میکرودرم ابریژن نیز به منظور کاهش فرورفتگی های پوستی و از بین بردن خارجی ترین لایه پوست انجام می شود.

به گزارش تله هلتز در این روش متخصص پوست به جای استفاده از مواد شیمیایی و یابرس برقی، از مواد ساینده مانند ذرات کریستال بیکربنات و یا آلومینیوم اکساید برای ساییدن لایه خارجی پوست استفاده می کند. این روش برای اسکارهای کوچک سطح پوست بسیار مناسب است و به چندین جلسه درمان نیازمند است.

درمان با فیلرهای پوستی

پزشکان ممکن است برای رفع اسکارها و فرورفتگی های پوستی فیلرها را تجویز کنند. در این روش مواد فیلر که پوست را پر و کشیده میکنند، داخل پوست تزریق می شوند و سطح پوست را صاف و یکدست می کنند.

مواد فیلر بسیاری در بازار موجود است که می تواند به این منظور استفاده شود . سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تنها به فیلر bellafill برای استفاده در این موع درمان مجوز داده است. تاثیر درما فیلرها از چند ماه تا یکسال بسته به نوع محصول (فیلر) متغیر است. Bellafill معمولا تا 5 سال نیاز به تزریق مجدد ندارد و باقی می ماند.

لیزر فرکشنال

دلیل درمان با لیزر فرکشنال این است که بازسازی و ترمیم اسکارها توسط خود پوست صورت بگیرد. در این روش اشعه لیزر به سطح پوست تابانده می شود و لایه بیرونی پوست ناهموار را می سوزاند و موجب بکار اندازی و رشد سلول های جدید می شود.

بعد از دوره درمان معمولاً فرورفتگی های صورت کمتر دیده میشوند.

لیزرablative resurfacing

نوعی از درمان با لیزر است که لایه های پوست را با استفاده از لیزر ازبین می برد. این فرایند معمولاًبه چند هفته مراقبت بالینی و بهبود نیاز دارد. اما نتیجه نتیجه آن معمولاً تا سال ها پایدار است و به درمان اضافی نیازی ندارد.

لیزر abalativ resurfacing دارای ریسک ها و عوارضی نیز میباشد که شامل:

تغیر رنگ پوست، قرمزی و التهاب پوست و در برخی موارد استفاده از این لیزر می تواند موجب بروز آکنه و بدتر شدن اسکارها شود.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ درمانی است که در آن سوراخ های ریزی در فرورفتگی های پوست ایجاد میشود.این سوراخ ها باعث میشود تا کلاژن سازی بیشتری در این موضع ها تولید شده و فرورفتگی ها پرشوند.

تکرار این درمان ممکن است هرچند هفته لازم باشد و نتیجه مطلوب معمولاً پس از یک سال قابل مشاهده است.

دارو های خانگی

با اینکه هیچ ‌تضمینی وجود ندارد که درمان های خانگی بتوانند فرورفتگی هی پوستی را درمان کنند، اما برخی افراد دریافته اند که با برخی درمان های خانگی اسکارها و فرورفتگی های پوستی آنها کمتر میشوند. این درمانهای خانگی معمولاً درفروشگاه های بهداشتی و داروخانه ها پیدا می شوند.

روغن های مرطوب کننده

 
   

برخی روغن های طبیعی میتوانند اسکارهایی مانند فرورفتگی های صورت را کاهش دهند. این روغن ها معمولاً حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی و یا دیگر ترکیبات هستند که به کاهش اسکارهای سطحی و یا بهبود زخم ها کمک میکنند. روغن ها، میتوانند به عنوان مرطوب کننده پس از پاکسازی پوست آسیب دیده استفاده شوند. بعضی روغن ها در برخی افراد ممکن است آکنه را تشدید کند. پس بهتر است قبل از استعمال روغن برروی کل پوست، مقداری از آن را روی ناحیه از کوچک از پوست امتحان کنید تا از حساسیت نداشتن به آن مطمئن شوید.

روغن های مفید از این قبیل اند:

  • کوکو باتر
  • شی باتر
  • روغن جوجوبا
  • روغن کنجد
  • روغن گل سرخ
  • روغن زیتون

درمان دارویی با داروهای بدون نسخه

کرم ها معمولاً اولین روش درمانی هستند که افراد برای کاهش فرورفتگی های پوستی از آن استفاده مکنند. این کرم ها با آب رسانی به پوست و کاهش خارش و قرمزی پوست موجب کمتر دیده شدن فرورفتگی ها میشود.

برخی لایه بردارها و ماسک ها هم میتوانند به رشد سلول های پوستی جدید و کاهش جای اسکار ها کمک کند.

این درمان ها اغلب به استمرار در استفاده محصول نیازدارد تا بتواند نتیجه قابل مشاهده ای را در مصرف کننده بروز دهد. تداوم استفاده از این محصولات ممکن است موجب عوارض ناخواسته ای در مصرف کننده شود. پس مصرف کننده قبل از استفاده از این داروها می بایست به متخصص مراجعه کرده و از مناسب بودن آنها آگاه شد.

ماساژ صورت

درحالی که این کار به تنهایی نمیتواند موجب کاهش اسکارهای پوستی شود اما انجام آن همراه با دیگر متد های درمانی میتواند نتیجه بخش باشد.

روغن لاوندر(اسطوخودوس)

اضافه کردن چند قطره روغن لاوندر به روغن هایی که دربالا گفته شد، می تواند روند بهبودی زخم هارا سرعت بخشد.

این روغن به عنوان روغن آنتی باکتریال و ضد التهاب شناخته شده و ممکن است در برخی افراد موجب کاهش اسکارهای سطحی نیز بشود.

اسکارها را ازبین ببرید:

درحالی که هنوز هیچ درمان استاندارد و قطعی برای ازبین بردن همه اسکارها وجود ندارد، اما راهکارهای زیادی هستند که به افراد کمک میکنند تا این کار را برای کسانی که میخواهند اسکارهای صورت خود را ازبین ببرند ممکن سازند. مشورت با یک متخصص درماتولوژیست برای یافتن مناسب ترین درمان برای هرفرد، بهترین روش برای رهایی از فرورفتگی های پوستی است.