روش نوینی برای درمان اختلالات خواب

روش نوینی برای درمان اختلالات خواب

باوجود اینکه روزانه یک چهارم تا یک سوم از زمان صرف خوابیدن می شود،بسیاری از مردم خواب خوبی را تجربه نمی کنند و تشخیص و درمان اختلالات خواب در سطح بدوی باقی مانده است.محققان دانشگاه اوزاکا تکنولوژی جدیدی را طراحی کردند که با استفاده از هوش مصنوعی و بر اساس صداهای ایجاد شده در طول خواب یک الگوی شخصی خواب را شکل می دهد.چون صداها در خانه بدون نیاز به ابزار خاصی به سادگی ضبط می شوند،انتظار می رود پزشکان با در اختیار داشتن این صداها بیماران را به سمت درمانی بهتر رهنمون شوند.

بیماران مبتلا به اختلالات خواب معمولا با روشی به نام Polysomnography (PSG) ارزیابی می شوند،که دسته ای از فعالیت های بدنی را در طی خواب اندازه گیری می کند مانند: فعالیت مغزی، حرکات چشم و ریتم قلب. کن ایچی فوکویی دانشیار دانشگاه اوزاکا این روش را بی تاثیر می داند چرا که در این روش بیمار را از محیط معمول خواب خود جدا کرده و در شرایط خاصی وی را وادار به خواب می کنند.او بعنوان یکی از اساتید برجسته این حوزه معتقد است:«محیط ما بر روی خواب ما تاثیرگذار است بنابراین ما نباید انتظار داشته باشیم که الگوی خواب یک بیمار در خانه و بیمارستان مشابه هم باشد»

فوکویی و دیگر محققان در موسسه تحقیقات علمی و صنعتی دانشگاه اوزاکا با محققان دانشکده دندانپزشکی همکاری کردند. صداهای ایجاد شده در هنگام خواب دانشجویان دندانپزشکی توسط گوشی های هوشمندی که در کنار آنها قرار میگرفت ضبط شد. فوکویی با استفاده از الگوریتمی جدید برای یادگیری هوش مصنوعی که توسط گروهش طراحی شده بود به ارزیابی این صداها و مقایسه آنتایج با نتایج PSG در همین دانشجویان پرداخت.

او گفت:ما برای تجسم پویایی خواب از روشی به نام نقشه سازماندهی شده اختصاصی یا (SOM) استفاده کردیم. SOM الگوهای خواب بسیار آشکاری را استخراج کرد. با تغییر مراحل خواب صدای ایجاد شده به طورواضح تغییر میکرد. خروپف در طول دوره خواب عمیق مشهود بود، در حالی که برخی از افراد مورد مطالعه تمایل داشتند در طول دوره سبک خواب دندان هایشان را به شدت حرکت دهند.

فوکویی می گوید: تجسم با SOM راه را برای تشخیص الگوهای غیرطبیعی خواب بسیار هموار میکند.ارتباط صداهای خواب با الگوهای خواب یک چشم انداز کاملا جدید در تشخیص اختلالات خواب فراهم می کند.دستگاه های زیادی برای ارزیابی خواب وجود دارد اما هیچ کدام از آنها به صورت علمی اثبات نشده اند بعلاوه برای استفاده از بسیاری از آنها نیاز است که بیمار دستگاه را به خود وصل کند.

فوکویی انتظار دارد که برنامه های کاربردی برای گوشی های هوشمند و تبلت ها برای ضبط صداهای خواب و تبدیل اطلاعات به توصیه هایی برای خواب بهتر مانند نور اتاق،دمای اتاق و... مورد استفاده قرار گیرند.

منبع:

Materials provided by Osaka University. Note: Content may be edited for style and length.