نگاهی به 10 پیشرفت چشمگیر پزشکی احتمالی در سال 2016

نگاهی به 10 پیشرفت چشمگیر پزشکی احتمالی در سال 2016

آنچه که در ادامه آمده است شرحی از تازه های پزشکی است که به نقل از سه کارشناس برجسته و شناخته شده در حوزه پزشکی آمریکا، دکتر فرانسیس کالینز مدیر موسسه ملی سلامت، دکتر مایکل رویزن مدیر موسسه سلامت در کلینیک کلیولند و پاتولوژیست مایکل میسیالیک از مدرسه پزشکی تافتز، بزرگترین دستاوردهای پزشکی سال  2016 خواهند بود:

 

  1. درمان خصوصی سازی شده

 

 چه می شد اگرشما می توانستید مراقبت های پزشکی مخصوص خود که بر اساس اطلاعات ژنتیکی شما تهیه و فراهم شده است را دریافت کنید ؟طرح پرسیژن مدیسین (Precision Medicine Initiative)،که قرار است درسال 2016 راه اندازی شود چگونگی معالجه بیماران را دگرگون خواهد کرد این طرح با تغییر روش معمول به کار گرفتن یک معالجه یکسان برای همه بیماران،روشی خواهد بود که برای هر شخص درمانی ویژۀ خود آن شخص ارائه خواهد کرد.این پروژه امید است که این پروژه سوال های مهمی نظیر اینکه چرا یک درمان پزشکی برای برخی ازافراد مبتلابه یک بیماری مشابه کارگر می افتداما نه برای دیگران؟

جهت تحقیق در این رابطه به یک میلیون داوطلب نیاز است که اطلاعات ژنتیکی ودیگراطلاعات مولکولی خودرابامحققانی که در راه فهمیدن عوامل موثر بر سلامت کار میکنند، به اشتراک بگذارند.

  1. از بین بردن لخته خون

دکتر رویزن، رئیس کلینیک سلامت کلیولند معتقد است این ابزارکوچک جدید برای از بین بردن لخته های خون مغزی در درمان سکته انقلابی به پا خواهد کرد. دارو های حل کننده لخته خون اولین  مرحله درمانی برای شایعترین انواع سکته های مغزی هستند، اما هنگامی که این دارو ها تاثیر گذار واقع نشوند، پزشکان می توانند از یک استنت بازیاب جهت (r) از بین بردن توده کوچک لخته خون استفاده کنند. این ابزار از یک سیم با نوکی توری مانند تشکیل شده است که از درون سرخرگ به سمت مغز هدایت می شود تا لخته را بگیرد؛ و هنگامی که سیم بیرون کشیده می شود لخته به همرا سیم بیرون کشیده می شود. هنگامی که پس از اینکه تحقیقات بسیار مشخص شد که استفاده از این ابزار شانس بهبودی و بازیافتن سلامت کامل بیماران را افزایش می دهد، انجمن قلب آمریکا قویا این ابزار را توصیه کرده است.

 

  1. ارتباط بین مغز واعضای بدن

رسیدن به هدف متصل کردن مغز به یک بازوی روباتیک برای افراد معلول و قطع عضو به منظور کمک به حرکت آسانتر و عادی تر آنها از همیشه نزدیک تر به نظر می رسد. پیش از این، کاشتنی های مغزی در به حرکت درآوردن این اعضای مصنوعی موفق نبوده اند زیرا فرد معلول به منظور حرکت دادن عضو مذکور مجبور بوده است به هر کدام از حرکت های خود جداگانه فکر کند (مثلا مشت کردن دست، باز کردن دست). اما محققین همکنون ایمپلنت ها را در قسمتی از مغز کار می گذارند که مسئولیت کنترل نیت از حرکت و نه فقط خود حرکت فیزیکی را به عهده دارد . این امر به بیماران اجازه می دهد به عضو مصنوعی خود را به روانی حرکت دهند. دکتر رویزن معتقد است که  سازمان غذا و داروی آمریکا این روش را تا سال دیگر تصویب می کند و این امر تاثیر بالینی چشمگیری بر بیماران معلول خواهد داشت .

  1. تنظیم ژن ها

سال 2016 گام های بلندی در راستای هدف حذف ایرادهای ژنتیکی از DNA برداشته خواهد شد. ابزار ویرایش ژن می تواند تکنولوژی قدرتمندی است که به دانشمندان به راحتی امکان تصحیح و ویرایش DNA را می دهد. این تکنولوژی اخیرا با دادن گلوبل های سفید با ژن اصلاح شده به کودکی انگلیسی جهت از بین بردن سرطان خون او استفاده شده است.  این تکنولوژی می تواند گامی موثر در جهت در درمان دیگر بیماری ها مانند تصحیح جهش های ژنی که باعث بیماری های ارثی می شود، باشد؛ اما اخلاق گرایان و دانشمندان نگران این مسئله هستند که این فناوری ممکن است در جهت تغییر ویژگی های غیر پزشکی استفاده شود.

  1. سنسورهای پوشیدنی

سنسورهای پوشیدنی می توانند به زودی شیوه کنترل و نظارت افراد روی بیماری های مزمن نظیر دیابت، بیماری های قلبی و آسم تغییر خواهد کرد. شرکت های دارویی و محققان به دنبال استفاده از فن آوری های پوشیدنی برای نظارت بر بیماران با دقت بیشتری در کارآزمایی های بالینی، بیمارستان ها هستند، همچنین پزشکان می توانند  با استفاده از این سنسورها در درمانگاه های سرپایی جهت نظارت بر بیماران پس از ترخیص نیزاستفاده کنند. ابزارهای پوشیدنی مختلف نظیر سنسور های چسبیدنی به مچ بندها و لباسهای مخصوص جهت کنترل و نظارت بر تنفس و ضربان قلب و دمای بدن و میزان گلوکز خون به کار روند. دکتر رویزن معتقد است میزان استرس و نظارت و کنترل میزان تورم در آینده نزدیک به لیست کاتربرد های این سنسورها و ابزارهای پوشیدنی اضافه می شوند.

  1. هدف قرار دادن سرطان

محققین به سرعت به روزی نزدیک می شوند که تنها یک دارو بسیاری از سرطان ها را درمان خواهد کرد. در حالی که کارآزمایی های بالینی مرسوم بیشتر روی تست یک دارو جهت درمان یک نوع سرطان خاص بر اساس محل بروز آن سرطان هستند (مثلا پستان و ریه)محققین درمطالعات جدید خود به دنبال جهت یافتن درمانی هستند که جهش ژنتیکی خاص موجود در تومور را بدون در نظر گرفتن محل اولیه به پیدایش سرطان مورد هدف قرار دهد. دکتر میسیالک که یک پاتولوژیست است می گوید:« ما تمام سرطان هایی که حاصل یک جهش ژنتیکی هستند را در یک دسته قرار می دهیم، و سپس به دنبال آزمایش و تحقیق جهت کشف دارویی هستیم که آن یک جهش ژنتیکی را مورد هدف قرار دهد.»

نتایج تحقیقات به این شکل یافتن این نکته بوده است که دارویی که روی از بین بردن جهش ژنی خاصی متمرکز است می تواند روی چندیدن نوع سرطان  روی یک نوع شایع سرطان ریه و نوع نادری از سرطان استخوان موثر باشد.

  1. تولید سریع تر واکسن های سلامت عمومی

در بهبوهه شیوع ویروس ابولا در سال گذشته فرآیند تولید واکسن جهت حفاظت از عموم در مقابل یک اپیدمی احتمالی به شدت سرعت گرفت، یکی از برترین نوآوری های پزشکی کلینیک کلیولند  در 2016 است. ترس از این که با مسافرت در سطح بین المللی یک شخص می تواند تعداد زیادی از افراد را مبتلا کند باعث شده بود به سیستمی نیاز باشدکه بتواند بتواند عده کثیری را در مدت کوتاهی ایمن سازد. در صورتی که پیش از این سالها تولید یک واکسن طول می کشید، واکسن ابولا تنها در 6 ماه تولید شد.

  1. درمان جدید برای سرطان

 سیستم ایمنی بدن شماد با میکروب هایی مبارزه می کند که باعث عفونت می شود؛ اما شوال اینجاست که آیا این امکان وجود دارد تا مبارزه با سرطان را به سیستم ایمنی آموخت؟ این ایده بنیادی تولید واکسن های ایمنیوتراپی سرطان است، که به سیستم ایمنی آموزش می دهد تا از واکنش ضدویروسی خود در پاسخ به نابود کردن سلولهای سرطانی بدون آسیب رساندن  به سلول های سالم بهره ببرند. سازمان غذا و دارو پیش از این این واکسن را جهت درمان سرطان پروستات پیشرفته و سرطان پوست تایید کرده است. تحقیق کنونی بر همراه کردن واکسن قدیمی واکسن کزاز و واکسن جدید ضد سرطان برای درمان گلیوبلاستوما که نوعی سرطان مغزی است، متمرکز است. آنهایی که آنهایی که این واکسن دوگانه را دریافت کرده اند سه تا 7 سال بیشتر از آن اشخاصی که تنها واکسن ضد سرطان را دریافت کردند، عمر کردند. به نقل از دکتر مسیالیک در میان واکسن هایی که دنیای پزشکی در سال 2016 مشتاقانه منتظر تولید آنهاست واکسنی جهت درمان سرطان ریه است. کار روی این واکسن در کوبا آغاز شده و ادامه دارد.

 

  1. غربال گری بهتر برای تشخیص سرطان

برخی از مرگبارترین، ترین سرطان هایی که به سختی تشخیص داده می شوند ممکن است با تجزیه و تحلیل خون جهت یافتن پروتئین غیر طبیعی شناسایی شوند.  سرطان این ساختارهای پروتئینی غیر طبیعی را تولید می کند. تاکنون آزمایش خون دقت کافی جهت تشخیص ساختار این پروتئین ها نداشتند. نوع جدیدی از آنالیز خون تشخیص سریعتر این پروتئین های غیر طبیعی را توسط محققین ممکن می سازد، به عبارت دیگر درمان سرطان از این طریق می تواند زودتر شروع شود. کارشناسان کلینیک کلیولند پیش بینی می کند که این امر باعث به وجودآمدن تست های موثر برای تشخیص سرطان لوزالمعده منجر شود، که در حال حاضر، با تنها حدود 7 درصد بازماند طی پنج سال، سرطان پروستات و سرطان تخمدان از کشنده ترین و مرگبارترین سرطان ها هستند. تست آزمایشی جدیدی با آنالیز پروتئین دوبرابر بیشتر از تست کنونی سرطان های تخمدان را در مراحل اولیه تشخیص داده است.