برترین اَپلیکیشن های پزشکی معرفی شده در سال 2015 برای آیفون و اندروید

برترین اَپلیکیشن های پزشکی معرفی شده در سال 2015 برای آیفون و اندروید

 

اپلیکیشن های نوینی وجود دارند که نیازهای پزشکان و متخصصان بالینی را برطرف ساخته و منبع ارزشمندی برای آنها و بیماران را فراهم می آورند، و نکته جالب اینجاست که اکثر این اپلیکیشن ها رایگان هستند.

بهترین برنامه پزشکی 2015 برای آیفون وآندروید:

 

1.اپلیکیشن سنجش میزان تحمل استاتین

استاتين ها يك گروه دارويي اند كه براي كاهش سطح كلسترول خون بكار مي روند. اگر بیماری قلبی داشته باشید یا به شدت در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی با کلسترول بالا باشید، استاتین ها جزء بهترین گروههای دارویی برای شما هستند. اگر استاتین ها را با دقت و نظارت دقیق مصرف کنید بسیار ایمن و موثر هستند، با این حال در حدود سال 2012 اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده به سازندگان داروی استاتین اعلام کرد که چند مورد از خطرات این دارو را روی برچسب دارو بنویسند. این عوارض شامل از دست دادن حافظه، پریشانی ذهنی و تشخیص دیابت به دلیل قند بالای خون می شود.


گزارشات رسانه ها در مورد این خطرات، زنگ خطری بود برای بسیاری از مصرف کنندگان استاتین که به علت فراموشکاری یا تشخیص ابتلا به دیابت یا حتی درد پابه پزشکان مراجعه می کنند تا ببیند آیا مصرف استاتین علت بروز این موارد است یا خیر. «اپلیکیشن سنجش میزان تحمل استاتین» که توسط کالج متخصصان قلب آمریکا معرفی شده است، به منظور کمک و همراهی به بیماران و پزشکان در جلسه های ویزیت و مراجعه بیماران به شکلی باقاعده و هدفمند طراحی شده است.این اپلیکیشن شامل پرسش هایی است که شما به عنوان بیمار باید از پزشک خود بپرسید و در مقابل تعبیری از احتمال آسیب دیدن از مصرف استاتین را روشن می سازد و در ادامه شامل یک سری پیشنهادات می شود. این مورد مثال خوبی از این امر است که چگونه یک الیکیشن میتواند در موقعیتی مناسب به موضوع درمانی شایع بپردازد.

اپلیکیشن عدم تحمل استاتین پزشکان را در فرایند مدیریت و درمان بیمارانی که تحت درمان توسط استاتین هستند و مربوط به عضله را گزارش می کنند، راهنمایی می کند.

کاربردهای این اپلیکیشن به شکل زیر است:

  • پاسخ به سوالات مربوطه جهت ارزیابی میزان عدم تحمل احتمالی بیمار نسبت به نسخه فعلی استاتینِ او
  • تشریح مراحل گام به گام برای رسیدن به مدیریت ودرمان یک بیمارکه علائم عضلانی ناشی از مصرف استاتین را گزارش می کند.
  • مقایسه ویژگی های استاتین وتداخلات دارویی جهت آگاهی از خطرات احتمالی ناشی از LDL و مدیریت ریسک مربوط به آن است.

اطلاعات وتوصیه ها اعمال شده دراین نرم افزار ازدستورالعمل منتشر شده توسط کالج متخصصان قلب آمریکا و انجمن قلب آمریکا درمورد درمان کلسترول خون جهت کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی آترو اسکلروز(تصلب شرائین قلبی عروقی) وتجویزاطلاعات برای هر نوع استاتین برگرفته شده است. این اپلیکیشن به عنوان بخشی ازطرح «بررسی خطر لیپوپروتئین کم چگال»کالج متخصصان قلب آمریکاتوسعه داده شد وسپس توسط پزشکان، دستیاران پزشک، پرستاران ، داروسازان وسایرتخصص های مربوطه مورد بررسی و ارزیابی بیشتر قرار گرفته است؛ و همچنین توسط عده ای از بیماران درمراکزمراقبت های درمانی تست شد.

هزینه: رایگان

دانلود از iTunes

         

 

  1. برنامه مهارتهای ارزیابی انتقادی (CASP)

بررسی و کشف شواهد                                       

 

اپلیکیشن های بسیاری جهت کمک در به روز رسانی آثار پزشکی منتشر شده به بازار آمده اند، اما مهمتر از اطلاع داشتن از آخرین مقاله های پزشکی منتشر شده توانایی ارزیابی انتقادی این مقاله هاست. برنامه مهارت های ارزیابی انتقادی  یا کَسپ (CASP)که در سال 1994 توسط سازمان تحقیق و توسعه بهداشت آکسفورد طراحی شده استبه پزشکان رویکردی روشمندانه و سیستماتیک جهت پرورندان این مهارت ارائه می دهد.در حالی که اپلیکیشن های دیگری مانندJournal Club وجود دارند که تقریبا همین کار را انجام می دهند، اما CASP ابزارهای ضروری و حرفه ای با کاربردی آسان را در اختیار کاربر قرار می دهد اماکاربر را مجبور به انجام کار اصلی می کند. این برنامه ابزاری رایگان جهت پزشکی مبتنی بر شواهد است.

این مجموعه ازهشت ابزارارزیابی انتقادی تشکیل شده است که درهنگام خواندن تحقیق مورداستفاده قرارمی گیرند، این ابزار به این قرارند: ارزیابی سیستماتیک،آزمایشات کنترل شده تصادفی، مطالعات هم گروهی، مطالعات مورد شاهدی، ارزیابی های اقتصادی، مطالعات تشخیصی، مطالعات کیفی وقانون پیش بینی بالینی.

 

این اپلیکیشن به صورت رایگان قابل دانلود است ومی تواند توسط هرکسی تحت مجوز Creative Commons استفاده شود.

 

  1. جعبه ابزار ضد انعقاد MAQ12

MAQ12، به دنبال بهبود ایمنی،کیفیت مراقبت ونتایج بیماران نیازبه درمان ضد انعقادی است.

کومادین دارویی است که مدیریت آن کار مشکلی است. جعبه ابزارضد انعقاد  MAQI2 منبعی است که توسعه کنسرسیومی ازکلینیک ها وپزشکان درمیشیگان تهیه شده وبه ارائه اطلاعات قابل اعتماد به روز در زمینه درصد انعقاد فعالیت می کند. برنامهMAQI2، اطلاعات جامع، مفصل و درمورد تصمیم گیری برای شروع درمان داروهای ضد انعقادی فراهم می کند. این برنامه دامنه گسترده تری از دیگر اپلیکیشنی که توسط همین طراحان به نام «اپلیکیشن ارزیاب داروهای ضد انعقاد خون»[2] ارائه شده بود، دارد. این اپلیکیشن همچنین قدمی فراتر رفته وکاربر را جهت تعیین میزان دوز پیشنهادی براساس میزان  سطح INR و راهنمایی می کند، وتمام این خدمات در اپلیکیشنی با کاربردی ساده و رایگان در دسترس شماست.

 

 

 

4.یابندهCRMD

این اپلیکیشن از برنامه هایی است که جای تعجب است که چگونه تاکنون ساخته نشده است.  نزدیک به 200000 نفر هر ساله به علت مشکلات قلبی ضربان ‌ساز یا پیس میکر می گذارند و بسیاری از پزشکان به این امر اذعان دارند که بسیاری از بیماران اطلاعات مربوط به پیس میکر خود را هنگام بروز مورد اورژانسی قلبی به همراه ندارند.

با رادیوگرافی قفسه سینه بیمار و بازکردن اپلیکیشن یابندهCRMD این برنامه شما را در طول الگرویتمی همراهی می کند که به شما در تعیین نوع دفیبریلاتورهای قلبی قابل کاشت یاICD کمک می کند. این اپلیکیشن برای دانلود و استفاده رایگان روی گوشی های آیفون است؛ متاسفانه نسخه اندروید آن هنوز به بازار نیامده است.

 

 

  1. جعبه ابزار جست و جو

حدس شما درست است، جعبه ابزار جست و جو یک نرم افزار است نه یک اپلیکیشن. اما نمی شد در لیستی از بهترین های امسال نامی از آن نبریم. جعبه ابزار جست و جو نرم افزاری است که روی سیستم عامل ios  نصب می شود و محققین می توانند همه مطالعات و تحقیقات خود را در آن پایه ریزی و اجراکنند. از زمان آمدن این نرم افزار به بازار چندین مطالعه روی آن پایه ریزی شده است. یکی از موارد نصب شده روی جعبه ابزار جست و جو  EpiWatch محصول دانشگاه پزشکی جان هاپکینز است که روی ساعت هوشمند شرکت اَپل نصب می شود که تشنج را تشخیص داده و پیش بینی می کند. مورد دیگر MoleMapper است که از بیماران می خواهد از ضایعه پوستی خود عکس بگیرند، محققین در تلاش هستند تا با استفاده از این عکس هااپلیکیشن خودکاری در زمینه غربال گری طراحی کنند. دیگر مطالعات این جعبه ابزار جست و جو شامل این موارد می شود: اعتبار سنجی قوه ادرکی و مهارت های حرکتی و تست های سنجش مهارت های حرکتی ظریف توسط گوشی هوشمند می شود.

     

  1. IQ سلامت توسط CDC

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا (CDC) اپلیکیشن های بسیاری را طراحی و وارد بازار کرده است. در حقیقت شمار اپلیکیشن های این سازمان به 30 عدد می رسد. اپلیکیشن IQ سلامت، اطلاعات خود را به شکلی ساده روان و قابل فهم به شکل یک اپلیکیشن بازی مانند و با استفاده از کوئیز ها تست ها و بازی های آموزشی ارئه می دهد و به کاربر کمک می کند اطلاعات خود را در مورد مسائل عمومی سلامت بالا ببرد. همانطور که همواره سعی بر این بوده است که  افراد را تشویق کرد تا عنصر فعالی در سلامت خود و آکاهی از آن باشند این اپلیکیشن سعی می کند مشارکت آنها را در سلامتی خویش از طریق بالا بردن اطلاعات آنها تقویت کند.

  1. برنامه سم شناسی بخش پادزهرکالج آمریکایی پزشکان اورژانس

بسیاری از پزشکان به بالینبیمارانی خوانده می شوند که اوردوز کرده اند. شما ممکن است بدانید که Narcan پادزهر مصرف بیش از حد مواد مخدر، glucagon پادزهر مسدود کننده های بتا، و آتروپین پادزهر  مسمومیت با ارگانوفسفات است. اما سوال اینجاست که دوز اولیه تعداد تکرار و دوزهای بعدی به چه مقدار باید تجویز شوند؟ اینجاست که این اپلیکیشن می تواند به پزشک معالج کمک کند. این اپلیکیشن بی نظیر رایگان از کالج آمریکایی پزشکان اورژانس دارای اطلاعات مهم بسیار زیادی در این رابطه به شکل برنامه ای ساده و با استفاده راحت را ارائه می دهد.

  

منبع: http://www.imedicalapps.com