روبات نرم اختاپوسی که می تواند بدون باتری کار کند

روبات نرم اختاپوسی که می تواند بدون باتری کار کند

یک روبات کوچک پلاستیکی به شکل اختاپوس اولین روباتی است که کاملا از قطعات نرم ساخته شده است و نیاز به باطری نداشته و از سوختی مایع تغذیه می کند. این روبات اُختاپوس مانند از سیلیکون مایع ساخته شده است و حدود 5/2 اینچ (35/6 سانتی متر) طول و عرض دارد. محققین طراح این روبات این روبات نرم می تواند بسیار سریع تر از ماشین های سخت خود را با برخی محیط ها انطباق دهد آنها معتقدند این تحقیق می تواند گامی در مسیر خلق روباتهای خودکاری باشد که نسبت به پیرامون خود عکسالعمل نشان داده و با افراد تعامل داشته باشند.

        

روباتها عموما از قطعات سخت ساخت می شوند که آنها را نسبت به ضربه ها خراش ها و افتادن ها آسیب پذیر می سازد. این قطعات سخت همچنین روباتها را از توانایی پیچ و تاب خوردن و عبور از منابع باز می دارد. به همین علت دانشمندان و محققین بیش از پیش به دنبال ساخت روباتی نرم از مواد پلاستیکی و قابل ارتجاع باالهامازاختاپوس،ستارههایدریاییوکرمها هستند. این روباتها عموما نسبت به صدمه و آاسیب مقاوم ترند و به راحتی از موانعی که یک روبات سخت امکان عبور کردن از آن را ندارد می گذرند.

مایکل ونر (Michael Wehner) یکی از محققین و طراحان اصلی این روبات و یکی از محققین دستیاردرعلم مواد ومهندسی مکانیک در دانشگاه هاروارد اظهار داشت:  هرچند روباتها در گذشته به باتری ها و سیم های سخت برای تغذیه نیاز داشتند، اما خوشبختانه این روبات اختاپوسی جدید و نرم برخلاف روباتهای پیشین کاملا بی قید و بند خواهد بود.با تداوم پیشرفت تکنولوژی روباتیک نرم ما معتقدیم کار مادر این زمینه امکان حرکت در مسیری جدید را برای این رشته فراهم میکند.

این ربات اختاپوسی هشت بازوی پنوماتیکی دارد که توسط جریان ثابت اکسیژن حرکت می کنند. این گاز اکسیژن در نتیجه فعل و انفعلات شیمیایی بین سوختمایعپراکسیدباکاتالیزورپلاتینآزاد می شود.

این ربات6 گرمی توسط شبکه شبکه لوله کشی سه بعدی کنترل می شود. در حالی که مدارهای میکروالکترونیک معمولی الکترون ها رو در طول سیم ها جابجا می کنند، محققین در سالهای اخیرشروع به طراحی و تولید مدار های میکروفلوئید (Micro fluidic circuitry) کرده اند که مایعات را در شبکه های لوله کشی جابجا می کنند. تحقیقات در گذشته حاکی از این امر بوده است که این ابزارها در تئوری می توانند مانند هر عملیاتی که یک میکرو چیپ قادر به انجام آناست را انجام دهند.

دستگاه کنترلر میکروفلوئید این اختاروبات(روبات اختاپوسی) پر از سوخت هیدروژن پراکساید مایع است. هنگامی که سوخت از خود اکسیژن پس می دهد، فشارناشی از گاز در دستگاه کنترلر جمع شده و در نهایت باعث باز شدن برخی دریچه ها و بسته شدن برخی دیگر شده و در نتیجه باعث باد کردن بعضی از بازوهای روبات و حرکت آنها می شوند. گاز تحت فشار دوبار جمع شده و دیگر دریچه ها را باز و بسته می کند که دوباره باعث حرکت بازوهای دیگر روبات می شوند.

تا کنون این ربات فقط قادر به حرکت بازوهای خودش بوده است. محققین در تلاش برای طراحی و تولید روباتهایی کاملا نرم هستند که رو به جلو حرکت کرده شنا کنند. این ربات همکنون دکمه خاموش و روشن نداشته و با تکمیل سوخت و جمع شدن گاز در کنترولر خود  شروع به کار می کند؛ طراحان این روبات معتقدند روباتهای آتی با کنترولر هاو سنسورهای پیچیده همراه خواهند بود و زمان کاردکرد آنها نیز نسبت به روبات کنونی که در حال حاضرتنها 4 تا 8 دقیقه می باشد به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت. به علاوه یک امکان بالقوه برای این روبات استفاده از آن در موقعیت های استراتژیک و خطرناک مانند عملیات های جست و جو و نجات است، زیرا هزینه مواد سازنده این روبات حدود 2 دلار و هزینه سوخت آن حدود 5 سنت برای هر بار سوخت گیری است.