محققان دستگاه های پزشکی جدید با تکنولوژی بالا برای عمل جراحی مغزی بی خطرتر ابداع کردند.

محققان دستگاه های پزشکی جدید با تکنولوژی بالا برای عمل جراحی مغزی بی خطرتر ابداع کردند.

این دستگاه در دانشگاهAdelaide  استرالیا ساخته شده است. کاوشگر تصویربرداری کوچک،که درون آن یک سوزن بیوپسی مغز قرار دارد، به جراح اجازه می دهد تا  با فروکردن سوزن عروق خونی در معرض خطر را ببیند.این ابزار به جراح فرصت می دهد از خونریزی که بالقوه می تواند کشنده باشد پرهیز کند.
پروفسور رابرت مک لافلین می گوید: ما به آن سوزن هوشمند می گوییم.این سوزن حاوی یک دوربین فیبر نوری به قطر موی یک انسان و نور مادون قرمز برای دیدن رگهاست قبل از آنکه سوزن به آنها آسیبی وارد کند.و نکته جالب آن کامپیوتر هوشمندی است که  رگ را شناسایی می کند و به جراح هشدار می دهد.
در طول شش ماه گذشته این دستگاه در جراحی 12 بیمار که تحت جراحی اعصاب در بیمارستان چارلز گریندر سر در غرب استرالیا قرار گرفتند استفاده شده است. این فناوری به معنای واقعی تحولی در جراحی مغز بی خطر می باشد. سوزن های هوشمند آماده برای آزمایش های بالینی رسمی در سال 2018 خواهد بود.
تیم در حال مذاکره با تعدادی از تولید کنندگان دستگاه های پزشکی بین المللی هستند و به دنبال تولید سوزن های هوشمند در استرالیا می باشند. استاد مک لافلین می گوید: "این یک تکنولوژی ایده آل تجاری دراسترالیا می باشد.ما متخصصین مهندسی و بیمارستانهایی در سطح جهانی و جراحان با ذوقی داریم. "
این مطالعه راه را برای عمل جراحی امن تر باز میکند، و فرصت انجام کارهایی که قبلا قادر به انجام آنها نبوده ایم را برای ما فراهم خواهد کرد.


منبع:
http://www.adelaide.edu.au/news/news90173.html