پزشکی از راه دور پیشرفت می کند

پزشکی از راه دور پیشرفت می کند

سلامتی مبتنی بر تلفن همراه (mHealth) در فصل شیوع آنفولانزا در کانون توجهات قرار می گیرد؛ پزشکی از راه دور پیشرفت می کند. ابزارهای سلامت دیجیتال و سیستم عامل های مراقبت متصل و آنلاین، کم کم جایگزین افراد ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی-سلامتی جهت تشخیص بیماری آنفولانزا می شوند. دیگر لازم نیست بیماران از خانه خارج شوند و این ابزارها کمک می کند از شلوغی اورژانس و کلینیک ها کاسته شود. محققان هم بدین منظور وارد عمل شده اند

.

 

3 فوریه 2017 – درست همزمان با فصل شیوع آنفولانزا، گزارش شده که محققان دانشگاه تگزاس در آرلینگتون در حال توسعه یک ابزار سلامتی مبتنی بر تلفن همراه هستند که به طور خاص برای چک کردن ویروس آنفلوانزا به کار می رود.

به گزارش پرنا گوما، استاد دانشگاه و پژوهشگر ارشد پژوهش اخیر، این دستگاه شبیه به یک تحلیلگر سنجش تنفس عمل می کند. سنسورهای داخل دستگاه، نمونه تنفس را برای یافتن اکسید نیتریک و بخار آمونیاک تست می کنند، که دو نشانگر زیستی مشترک برای تشخیص آنفلوآنزای رایج هستند.

گوما که تحقیقش در ژانویه 2017 در مجله سنسورها به چاپ رسیده، به وب سایت هندی domain-b.com اعلام کرد:" من فکر می کنم که تکنولوژی این چنینی، انقلابی در تشخیص های شخصی خواهد بود." "این کار مردم را قادر می سازد که راجع به بیماری خود کنشگر باشند و در اوایل بیماری از آن مطلع شوند. این فن آوری به سادگی و با تغییر سنسورها می تواند برای شناسایی دیگر بیماری ها ، مانند بیماری ویروس ابولا مورد استفاده قرار گیرد ."

کار Guma شبیه به کاری است که در موسسه تکنولوژی رژیم صهیونیستی انجام شده است. در آنجا محققان روی تحلیلگر تنفسی کارمی کنند که برای تشخیص 17 بیماری مختلف، از سرطان گرفته تا ام اس، مورد آزمایش قرار گرفته است. این دستگاه از یک ردیف حسگر نانوذرات برای جمع آوری ترکیبات فرار در نمونه بازدم استفاده می کند. سپس برای مطابقت دادن پرینت تنفسی (breathprint) به دست آمده با یک پایگاه داده از نمونه های بیماری ها، از هوش مصنوعی کمک می گیرد.

گوما به domain-b.com اعلام کرد که قصد دارد یک دستگاه تک کاربردی را توسعه دهد که ارزان قیمت است و می تواند در داروخانه ها و سایر مراکزخرید تجاری به فروش برسد.

وی افزود:" قبل از اینکه ما فناوری نانو را برای ایجاد این دستگاه به کار ببریم، تنها راه برای تشخیص نشانگرهای زیستی در تنفس فرد بیمار؛ باید از طریق تجهیزات بسیار فنی و گران قیمت آزمایشگاهی و توسط کارشناسان ماهر انجام می شد. اما در حال حاضر، این تکنولوژی می تواند توسط افراد عادی مورد استفاده قرار گیرد و به سرعت و با دقت بیماری را تشخیص دهد. "

این دستگاه به مصرف کنندگان کمک می کند قبل از ویزیت دکتر تشخیص دهند که آیا مبتلا به آنفولانزا هستند یا خیر. همچنین به کارکنان بخش بهداشت و سلامتی کمک می کند با اتاق های انتظار شلوغ و ترافیک در اورژانسها مقابله کنند.

در مواجهه با سطوح اپیدمی آنفلوآنزا، بیمارستان ها در سراسر امریکای شمالی به دنبال راه هایی برای تشخیص و درمان بیماران قبل از مراجعه به پزشک هستند.

در واشنگتن، که مقامات بهداشت مرگ 24 نفر در اثر آنفلوانزا را گزارش داده اند، ظرفیت بخش های اورژانس تکمیل یا نزدیک به تکمیل شدن است. مرکز پزشکی UWمستقر در سیاتل پیشنهاد می کند که ساکنان استفاده از پلت فرم پزشکی از راه دور در نظام سلامت را مد نظر قرار دهند.

جان اسکات، MD، مدیر بخش خدمات پزشکی از راه دور نظام سلامت به خبرگزاری کومو گفت:" این گزینه سریع تر، راحت تر، و اغلب بسیار ارزان تر از مراجعه به بخش اورژانس و یا مراقبت های اضطراری است."

مقامات بهداشت و سلامت در انتاریو که به شدت درگیر مشکلات ناشی از آنفلوآنزا هستند، و در آنجا گزارش شده که بیمارستانها شاهد افزایش ترافیک چشمگیر در بخش اورژانس هستند، به ساکنان پیشنهاد شده از سیستم پزشکی از راه دور استفاده کنند.

در اورگان، فصل آنفولانزا همزمان با سرمای سخت زمستان فرا رسیده است. مقامات بهداشتی مجبورند بیشتر به خدمات پزشکی از راه دور برای درمان بیماران محصور در برف تکیه کنند.

Kaiser Permanente شمال غرب که به مدت یک سال کارکنان و ارائه دهندگان پلت فرم پزشکی از راه دور را تعیلم داده، گزارشی مبنی بر افزایش ترافیک کاری در ماه ژانویه ارائه داده است. و دانشگاه بهداشت و علوم اورگان مستقر در پورتلند هم صدها بیمار را از طریق پزشکی از راه دور درمان کرده است.

پزشکی از راه دور ممکن است در حال حاضر بسیار کمک کننده باشد، اما بخش های مراقبت بهداشتی و درمانی به دنبال روش های موبایل-سلامتی برای آینده هستند. گذشته از اینکه دستگاه های تلفن همراه در دانشگاه تگزاس و در اسرائیل در حال توسعه و تجهیز هستند، اپلیکیشن سلامتی استرالیایی الاصل ResApp در حال آزمایش یک سنسور بر روی گوشی های هوشمند در سه نظام سلامت ایالات متحده است که قادر است سرفه ها را تشخیص دهد.

برایان لیدمن، از بنیانگذاران ResApp ، سال گذشته اعلام کرد:" مسائل تنفسی، از جمله بزرگترین مسایل سلامت هستند که برای درمان آنها، نیاز به مراقبت های پزشکی شخصی دارید. در حال حاضر لازم است شما در مطب پزشک حاضر شوید تا بیماریتان تشخیص داده شود. اما این اپلیکیشن وضعیت را تغییر می دهد."

در این موارد، تستهای بالینی بسیار مهم و حیاتی خواهند بود. به تازگی، کمیسیون غذا و تجارت ایالات متحده دو فروشنده موبایل -سلامتی را به سختی مورد مواخذه قرار داده است. این دو فروشنده قرار بود سنسورها و برنامه هایی ارائه دهند که به دقت فشار خون و محتوی الکل خون را اندازه گیری می کند اما به وعده خود عمل نکردند.

شیلا میلر وکیل شرکت کلر و هکمن در مجله Lexology نوشت: "پیشرفت در الگوریتم های مرتبط با داده های بالینی درست و منطقی، در واقع به مصرف کنندگان وعده مزایای مراقبتهای بهداشتی و درمانی نوآورانه می دهد. با این حال، لازم است به یاد داشته باشیم که هر نوع ادعای طرح نوآورانه راجع به سلامت افراد جامعه، باید همراه با شواهد و مدارک علمی کافی، دقیق و قابل اعتماد ارائه شود. ارائه اطلاعات غلط نشان می دهد که این برنامه ها دقت لازم یا کافی را نداشته اند و بنابراین به درستی، پاسخگوی نیاز مصرف کنندگان نبوده اند. لازم است شرکت هایی که برنامه های مرتبط با سلامت را طراحی و تولید می کنند به کار خود تعهد کامل داشته باشند و تمام نکات و ضرورت ها را رعایت کنند. اگر این کار را نکنند، ممکن است به دردسرهای بزرگی بیفتد

منبع.

http://mhealthintelligence.com/news/flu-season-turns-the-spotlight-on-mhealth-telehealth-advances