مطالعات نشان می دهد سیگارهای الکترونیک کاملا بی ضرر هم نیستند

مطالعات نشان می دهد سیگارهای الکترونیک کاملا بی ضرر هم نیستند

در یک پژوهش جدید بر اساس شواهد و مدارک، مطرح شده که سیگارهای الکترونیکی بی ضرر نیستنداین پژوهش که در مجله قلب و عروق JAMA منتشر شده است با شواهدی اثبات کرده که سیگارهای الکترونیکی بی ضرر نیستندپروفسور جوپ پرک سخنگوی انجمن پیشگیری از بیماری های قلبی-عروقی اروپا گفت: "مطالعات و بررسی ها اطلاعاتی به دست داده که تایید می کنند سیگارهای الکترونیکی بی ضرر نیست."

وی افزود:" اگر من وزیر بهداشت بودم، در راه ایجاد کمپین های اجتماعی ضد سیگار و استعمال دخانیات به خصوص برای نسل جوان تلاش می کردم، و سیگار الکترونیکی را به عنوان جایگزینی برای سیگار کشیدن تبلیغ و معرفی نمی کردم. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که عادت به سیگار کشیدن را با سیگار الکترونیکی شروع می کنند-بعدها تمایل پیدا می کنند که تبدیل به مصرف کنندگان دایمی سیگار  تنباکو و دخانیات شوند."

دستورالعمل اروپایی سال 2016 در خصوص پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، بر اهمیت نیاز به تحقیقات بیشتر در خصوص اثرات طولانی مدت استفاده از سیگار الکترونیکی تاکید می کند.

مطالعه حاضر، شامل 23 مصرف کننده سیگار الکترونیکی همیشگی (حداقل یک سال در اکثر روزها از آن استفاده کرده اند)  و 19 نفر که مصرف کننده سیگار نیستند، می باشد. گروه سنی افراد شرکت کننده بین 21 تا 45 سال بوده است. یافته ها نشان می دهد که به احتمال زیاد کاربران همیشگی سیگار الکترونیکی نسبت به غیر کاربران این وسیله-بیشتر در معرض افزایش فعالیت سمپاتیک قلبی (افزایش سطوح آدرنالین در قلب) و افزایش استرس (فشار) اکسیداتیو هستند؛ اینها مکانیزم های شناخته شده اند که بواسطه آنها سیگار و دخانیات خطر بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند.

محققان معتقدند که طبق این یافته ها " استفاده دائمی از سیگارهای الکترونیکی در بلند مدت با پیامدهای حیاتی و خطرات بیماری های قلبی-عروقی وابستگی و ارتباط دارد" و " لزوم بررسی و تحقیق مجدد در مورد نیکوتین آئروسل و متابولیت های آن را نشان می دهد." پژوهشگران افزودند که این رابطه علت و معلولی نمی تواند بر اساس یک تحقیق واحد و کوچک تایید شود، و همچنین انجام تحقیقات بیشتر در مورد اثرات بالقوه نامطلوب سیگار الکترونیکی بر سلامت قلب ضروری است.

پروفسور پرک گفت: "نیکوتین باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی می شود، بنابراین تعجب آور نیست که مصرف مداوم نیکوتین این تحریک سمپاتیک را ایجاد کند." وی افزود: "این امر ممکن است به نامنظم شدن ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون منجر شود، و احتمالا اثرات زیان آور بلند مدت بر دیواره رگ های خونی دارد."

وی در ادامه اظهار داشت:" این ادعای خیلی بزرگی است که بگوییم اثرات منفی ناشی از استفاده از سیگار الکترونیکی باعث می شود افراد به مرگ زودرس دچار شوند" او ادامه داد. "برای اثبات این امر شما باید افراد را به مدت 10 تا 15 سال در معرض استفاده از سیگار الکترونیکی قرار دهید و ببینید که چند درصد از این افراد دچار مرگ زودرس می شوند- اما چنین بررسی و مطالعه ای به دلایل اخلاقی انجام نخواهد شد. ضعف تمام مطالعات انجام شده در این زمینه، این است که آنها مشاهده ای و در مقیاس کوچک هستند، و در این تحقیقات، به جای بررسی بروز و شیوع بیماری های قلبی-عروقی یا مرگ، محققان بیشتر به بررسی شاخص های آسیب دیواره عروق پرداخته اند. "

پروفسور پرک گفت:" حتی پس از اعلام نتایج این مطالعه، سیگار الکترونیکی هنوز هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا به افراد در ترک سیگار و توقف مصرف دخانیات کمک کند، اما سیگار الکتریکی باید با احتیاط مصرف شود و ترجیحا روش های دیگر ترک سیگار، باید اول به کار گرفته شوند."

وی گفت: "سیگارهای الکترونیکی یکی از ابزارهایی هستند که ما در طول دوره درمان و ترک سیگار، به عنوان جایگزین نیکوتین به کار می بریم. اما به عنوان پزشک ما باید محتاط و آگاه باشیم و افراد را در برابر مقدار زیادی داروهای محرک سیستم عصبی مرکزی قرار ندهیم. دیگر طرح های ترک سیگار، مانند آدامس جویدن، همیشه کنار گذاشته شده و کاربرد ضعیفی داشته اند و در نهایت متوقف شده اند. اما این مسئله به طور کلی در مورد سیگار الکترونیکی صادق نیست. سیگار الکترونیکی به عنوان یک جایگزین در نظر گرفته می شود و نه به عنوان روشی برای توقف و کنار گذاشتن اعتیاد به نیکوتین. در واقع آنها اعتیاد به نیکوتین را به طریقی دیگر امتداد می دهند."

پروفسور پرک افزود:" در این نقطه ما نیاز به کسب دانش بیشتر داریم. هر چقدر داده های بیشتری جمع آوری کنیم، استراتژی های جایگزین نیکوتین بیشتری می یابیم که مصرف نیکوتین را ضعیف کند و در نهایت به استفاده از نیکوتین پایان دهد. در نتیجه راه درازی در پیش داریم."

وی در پایان این گونه نتیجه گیری می کند که: در پایان باید گفت بهترین کار این است که به سادگی از قرار گرفتن افراد در مجاورت نیکوتین و دسترسی آسان به آن پیشگیری کنیم."

1 فوریه 2017

انجمن قلب و عروق اروپا (ESC)