تصویرسازی سه بعدی واقع گرایانه از جنین

تصویرسازی سه بعدی واقع گرایانه از جنین

به زودی والدین قادر خواهند بود رشد فرزند خود را در مرحله جنینی بواسطه تصویرسازی تجسمی سه بعدی (3D) واقع گرایانه مشاهده کنند. این رویداد به لطف فن آوری جدیدی که داده های MRI و سونوگرافی را به یک مدل واقعیت مجازی 3D از یک جنین تبدیل می کند؛ امکان پذیر می گردد.

بر اساس پژوهشی که هفته آینده در نشست سالانه انجمن رادیولوژی امریکای شمالی (RSNA) ارائه خواهد شد؛ به زودی والدین قادر خواهند بود رشد فرزند خود در مرحله جنینی را در تصاویر تجسمی سه بعدی واقع گرایانه مشاهده کنند. فن آوری جدیدی که داده های MRI و سونوگرافی را به یک مدل واقعیت مجازی 3D از یک جنین تبدیل می کند؛ این اتفاق را ممکن می سازد.

MRI تصویربرداری از جنین و جفت با وضوح بالا و با کنتراست بسیار عالی فراهم می کند. به طور کلی، زمانی که سونوگرافی نمی تواند تصاویر با کیفیت بالا به دست دهد؛ این کار برای بررسی و ارزیابی وضعیت جنین به کار می رود.

محققان در برزیل مدل های 3-D واقعیت مجازی بر اساس نتایج MRI جنین ایجاد کردند. از برش های MRIپی در پی گرفته شده؛ استفاده می شود تا ساخت مدل آغاز شود. به دنبال یک فرایند تقسیم بندی؛ پزشک بخش هایی از بدن را انتخاب می کند تا در 3-D بازسازی شوند. هنگامی که یک مدل دقیق سه بعدی- شامل رحم، بند ناف، جفت و جنین - ایجاد شد، دستگاه واقعیت مجازی برنامه ریزی می شود تا یک مدل تلفیقی و ترکیبی ارائه نماید.

هرون ورنر جی آر، از تیم محققان این پژوهش دارای مدرک ام دی، پی اچ دی (M.D.,Ph.D) از کلیلنیک Diagnostico por Imagem در ریودوژانیرو برزیل گفت: " مدل های 3-D جنین که با فن آوری واقعیت مجازی سه بعدی ترکیب می شوند، از یک سو، می تواند درک ما از ویژگی های تشریحی (آناتومی) جنین بهبود بخشد و از سوی دیگر، هم برای اهداف آموزشی کاربرد دارد و هم به عنوان روشی برای والدین تا بتوانند از فرزند متولد نشده خود، تجسم تصویری داشته باشند ."

مدل های 3-D واقعیت مجازی جنین، به ظاهر پس از تولد نوزاد بسیار شباهت دارد. آنها ساختار کلی داخلی جنین، از جمله مشخصات دقیق دستگاه تنفسی را بازسازی می کنند، که می تواند به پزشکان در ارزیابی اختلالات کمک کند.

برای دستگاه واقعیت مجازی، دکتر ورنر و همکارانش از آخرین نسل هدست Oculus Rift 2 استفاده کردند. Oculus Rift 2 کاربر را در یک محیط سه بعدی قرار می دهد، که با صداهای ضربان قلب به دست آمده از سونوگرافی جنین تکمیل می شود. کاربران می توانند آناتومی 3-D جنین را به سادگی و فقط با حرکت دادن سر خود بررسی کنند.

دکتر ورنر گفت "تجربه کار با Oculus Rift فوق العاده بوده است." "این برنامه تصاویری از جنین فراهم می آورد که واضح تر و شفاف تر از تصاویر سونوگرافی و تصاویر MR است که قبلا بر روی صفحه نمایش های سنتی قابل مشاهده بود."

این فن آوری دارای کاربردهای بالقوه متعدد، از جمله ارزیابی باز بودن مجرای هوای جنین است. باز بودن مجرای هوا، و یا وضعیت باز و بی انسدادی راه های هوایی، یک مسئله مهم برای جنین در حال رشد است. برای مثال، اگر سونوگرافی یک توده غیر طبیعی در نزدیکی راه هوایی جنین نشان دهد، پزشکان می توانند از تصاویر 3-D و هدست استفاده کنند تا تمام طول راه هوایی را ارزیابی کنند و تصمیم گیری آگاهانه و بهتری در مورد وضع حمل داشته باشند.

این تکنولوژی همچنین می تواند به مراقبت هماهنگ تیم های چند رشته ای کمک کند تا ناهنجاری ها را تشخیص دهند و در مورد درمان تصمیم گیری کنند و همچنین اطلاعات بصری بهتری به پدر و مادر ارائه دهد.

دکتر ورنر گفت: "پزشکان می توانند به یک تجربه سه بعدی از مورد بالینی که در حال انجام کار بر روی آن هستند دسترسی داشته باشند، ساختار داخلی کاملی از جنین به شکل 3-D داشته باشند که تجسم بهتری ارائه می دهد و اطلاعات مورفولوژیکی را به اشتراک می گذارد." "ما اعتقاد داریم که این تصاویر به تسهیل مباحث چند رشته ای در مورد آسیب شناسی برخی از بیماری ها کمک می کند. بعلاوه یک تجربه جدید برای پدر و مادرهاست تا رشد جنین خود را دنبال کنند."

محققان از این روش بر روی بیماران در کلینیکی واقع در ریودوژانیرو استفاده کرده اند. مثلا در مواردی که جنین شواهدی از یک اختلال داشت که نیاز به جراحی بعد از تولد دارد، از این روش استفاده شد. پزشکان امیدوارند در سال آینده بتوانند از این فن آوری به طور گسترده تر استفاده کنند.

منبع: انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی