سیگار کشیدن ممکن است تا 30 سال روی DNA تاثیر بگذارد

سیگار کشیدن ممکن است تا 30 سال روی DNA تاثیر بگذارد

در تحقیقات جدید منتشر شده در نشریه انجمن قلب آمریکا، محققین دریافته اند که سیگار کشیدن به صورت متیلاسیون DNAروی ژنوم انسان تاثیر می گذارد. متیلاسیون DNA فرآیندی است که توسط آن سلول ها فعالیت ژن ها را کنترل می کنند و این امر معمولا عملکرد ژن ها را تغییر می دهد. دانشمندان دریافتند متیلاسیون DNA می تواند تاریخچه سیگار کشیدن یک فرد را آشکار سازد و در نتیجه این اطلاعات آنها می توانند به درمانی هدفمند جهت بیماری های ناشی از سیگار کشیدن برسند. دکتر استفانی لاندن نویسنده پیشین و معاون بخش اپیدمیولوژی موسسه ملی علوم بهداشت می گوید: « نتایج بدست آمده از این لحاظ حائز اهمیت هستند که متیلاسیون به عنوان یکی از مکانیزم های تنظیم کننده بیان ژن ها روی این موضوع که کدام ژن ها عمل می کنند یا  به اصطلاح روشن می شوند تاثیر می گذارد که این موضوع به نوبه خود روی پیامد های بروز بیماری های ناشی از سیگار کشیدن تاثیر می گذارد. نکته دیگری که نیز حائز اهمیت است این موضوع است که طبق یافته های این تحقیقات جدید حتی پس از ترک سیگار ما هنوز تاثیرات سیگار کشیدن را درDNA این افراد مشاهده می کنیم.»

سیگار کشیدن یک تنظیم کننده موثر در متیلاسیون DNA  است. طی یک سری تحقیقات انجام شده ژن هایی مرتبط با سیگار کشیدن آشکار شده اند که که باعث بروز بیماری های ناشی از سیگار کشیدن می شوند. متیلاسیونDNA  همچنین ارتباط بالقوه ای بین سیگار کشیدن و سرطان است، همچنین قرارگرفتن در معرض دود سیگار در دوران بارداری باعث بروز بیماری های مزمن در بزرگسالی می شود.

تخمین زده شده است که در حال حاضر نزدیک به 40 ملیون نفر در ایلات متحده سیگار می کشند. سیگار کشیدن با سالیانه 480000 مرگ دلیل اصلی بیماری های قابل پیشگیری و مرگ در ایلات متحده است.. بیش از 16 میلیون آمریکایی با ناشی از سیگار کشیدن زندگی می کنند.

علارغم کاهش میزان سیگار کشیدن در بسیاری از کشورها در سرتاسر دنیا در نتیجه کمپین ها و تبلیغات و تصویب قوانین ضد سیگار کشیدن حتی سالها پس از ترک سیگار افراد در معرض خطر بلند مدت ابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان، بیماری مزمن انسدادی ریه و سکته قرار دارند.

مکانیزم مولکولی که این تاثیرات بلند مدت بر اساس آنها صورت می گیرد نامشخص است. هرچند تحقیقات قبلی جایگاه متیلاسیون DNA با ژن های مربوط به بیماری عروق کرونر قلب و بیماری های ریوی مرتبط کرده است که نشان دهنده این موضوع است که متیلاسیون DNA در این رابطه نقش عمده ای را بازی می کند

محققان  نمونه های خون از 16000 شرکت کننده  از 16 گروه که شامل گروه های پیری پژوهش در اپیدمیولوژی ژنتیک بیماری های قلبی و افزایش سن (CHARGE)  را آنالیز کردند.

یافته های پژوهشگران حاکی از این امر است که جایگاه های متیلاسیون DNA در افرادی که در گذشته سیگار می کشیدند پس از 5 سال قطع سیگار کشیدن به میزان مشاهده شده در افراد غیر سیگاری برمی گردد اما برخی از جایگاه های متیلاسیون های DNA حتی پس از 30 سال سیگار کشیدن باقی می مانند.

یکی از محققین این مطالعه افزود: «خبر مسرت بخش این است که زمانی که شما سیگار را ترک می کنید مقادیر عمده ای از سیگنالهای متیلاسیون DNA پس از 5 سال به سطح افرادی که سیگار نکشیده اند بر می گردد، و این امر به این معنی است که بدن شما در تلاش است تا خود را از اثرات مضر سیگار کشیدن و تنباکو  التیام ببخشد.