خالکوبی چسباندنی که با گرفتن نمونه خون میزان گلوکز خون را اندازه می گیرد

خالکوبی چسباندنی که با گرفتن نمونه خون میزان گلوکز خون را اندازه می گیرد

محققین در دانشگاه کالیفورنیا، در ایالت سن دیگو در حال طراحی و آزمایش یک نوع خالکوبی چسباندنی هستند که با گرفتن نمونه خون میزان گلوکز خون را اندازه می گیرد.

 

 

تکنولوژی های چسباندنی آینده درخشانی درکنترل و نطارت بر تناسب اندام و سلامت خواهند داشت. این ابزار انعطاف پذیر که به راحتی قابل استفاده است میزان گلوکز جاری در میان سلول های پوستی را اندازه می گیرد. این وسیله توسط امی بندوکار دانشجوی کارشناسی امی بندودکار و همکارانش در بخش نانو تکنولوژی و مرکز حسگر های پوشیدنی دانشکده مهندسی جیکوبز طراحی و آزمایش شده است. این ابزار از الکترود های طرح دار که روی کاغذ خالکوبی موقت چاپ شده اند تشکیل شده است. این خالکوبی موقت روی چندین دواطلب تست شد که هیچگونه احساس ناخوشایندی در حین مصرف آن گزارش نکرده اند. آنها یک وعده غذایی غنی از کربوهیدرات در آزمایشگاه خوردند تا به خوبی مشخص شودکه آیا خال کوبی افزایش میزان سطح قند خون پس از صرف غذا عمل را نشان خواهد داد یا خیر که دستگاه درست به خوبی یک دستگاه قند خون مرسوم که با گرفتن خون سرانگشتان میزان خون  قند خون را نشان می دهند عمل کرد.

این خالکوبی موقت می تواند جهت نظارت مداوم بر میزان گلوکز تعداد زیادی از افراد به کار گرفته شود، تا محققان اطلاعات بیشتری در مورد علل و عوامل بالقوه پیشگیری دیابت دریابند. این وسیله همچنین می تواند در نظارت و اندازه گیری مواد شیمیایی دیگرمانند میزان اسید لاکتیک (یک ماده متابلیز شده که توسط ورزشکاران به منظور نظارت بر تناسب اندام خود اندازه گیری می شود)، وهمچنین در اندازه گیری میزان تاثیر یک دارو استفاده شود.